Wielki hokej wraca do Spodka! Katowicka hala będzie dzisiaj areną pojedynku pomiędzy reprezentacją Polski i drużyną Zagranicznych Gwiazd Ligi.

Biało-czerwoni przygotowują się w Katowicach do turnieju prekwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Pjongczang w 2018 roku. W Budapeszcie zmierzą się z drużynami Estonii, Litwy i Węgier i tylko najlepszy w tej stawce zespół awansuje do ostatniej rundy kwalifikacji.

Drugą ważną imprezą będą dla podopiecznych Jacka Płachty kwietniowe mistrzostwa świata Dywizji 1A. O awans do Elity nasi hokeiści powalczą z ekipami Austrii, Słowenii, Japonii, Włoch i Korei Południowej.

Mistrzowski turniej rozegrany zostanie właśnie w Spodku, a dzisiejsze Starcie Gigantów ma być przede wszystkim testem hali, która po raz ostatni gościła wielki hokej ponad 11 lat temu: 22 grudnia 2004 roku w obecności 7 tysięcy kibiców biało-czerwoni zremisowali w pokazowym meczu z drużyną gwiazd NHL 3:3.

Przede wszystkim (dzisiejsze spotkanie) ma pokazać, że obiekt jest przygotowany, że spełnia wszystkie wymogi i możemy na nim rozgrywać duże imprezy - przyznał w rozmowie z reporterem RMF FM Marcinem Buczkiem wiceprezes PZHL Mariusz Wołosz.

Szef hokejowej centrali zachęcał z kolei, by w Spodku pojawiły się całe rodziny. Na pewno jest to ciekawa propozycja dla kibiców, by przyjść całą rodziną i zobaczyć hokej w najlepszym wydaniu - zarówno polskim, jak i zagranicznym. Tym bardziej, że gwiazdy - że tak powiem - Reszty Świata na pewno tanio skóry nie będą chciały sprzedać, będą chciały pokazać się przed play-offami. To ostatnie dwa miesiące sezonu i każdy ma w głowie następny sezon, następne kontrakty - mówił Dawid Chwałka.

Ekipę Zagranicznych Gwiazd Ligi poprowadzą trenerzy Rudolf Rohacek (Czechy/Comarch Cracovia) i Robert Kalaber (Słowacja/JKH GKS Jastrzębie), a wystąpią w niej:

Bramkarze: Ondrej Raszka (Czechy/Polska/TatrySki Podhale Nowy Targ), Stefan Zigardy (Czechy/GKS Tychy).

Obrońcy: Matej Cunik (Słowacja/Polonia Bytom), Jaroslav Hertl (Czechy/GKS Tychy), Jan Latal (Czechy/JKH GKS Jastrzębie), Petr Novajovsky (Słowacja/Comarch Cracovia), Samuel Roberts (Kanada/Ciarko PBS Bank STS Sanok), Quinn Sproule (Kanada/Ciarko PBS Bank STS Sanok), Steven Tarasuk (Kanada/Ciarko PBS Bank STS Sanok), Joni Tuominen (Finlandia/Ciarko PBS Bank STS Sanok).

Napastnicy: Bryan Cameron (Kanada/Ciarko PBS Bank STS Sanok), Michael Cichy (USA/Polska/Ciarko PBS Bank STS Sanok), Edgars Cgojevs (Łotwa/Orlik Opole), Mike Danton (Kanada/Polska/Ciarko PBS Bank STS Sanok), Marek Indra (Czechy/Naprzód Janów), Martin Przygodzki (Słowacja/Polska/Polonia Bytom), Petr Sinagl (Czechy/Comarch Cracovia), Patrik Stantien (Słowacja/JKH GKS Jastrzębie), Patrik Svitana (Słowacja/Comarch Cracovia), Alex Szczechura (Kanada/Ciarko PBS Bank STS Sanok), Josef Vitek (Czechy/GKS Tychy), Martin Vozdecky (Czechy/GKS Tychy).

Początek meczu - o godzinie 17:30.