Justyna Kowalczyk odpadła już w ćwierćfinale sprintu techniką klasyczną w fińskim Kuusamo. Ostatecznie została sklasyfikowana na 29. pozycji. Triumfowała Norweżka Maiken Caspersen Falla. Były to pierwsze zawody narciarskiego Pucharu Świata 2015/16.

Justyna Kowalczyk odpadła już w ćwierćfinale sprintu techniką klasyczną w fińskim Kuusamo. Ostatecznie została sklasyfikowana na 29. pozycji. Triumfowała Norweżka Maiken Caspersen Falla. Były to pierwsze zawody narciarskiego Pucharu Świata 2015/16.
Słaby początek Justyny Kowalczyk w Kuusamo /Kimmo Brandt /PAP/EPA

Już od samego początku Justynie Kowalczyk nie szło dobrze. Nie mogła dogonić rywalek. Mieliśmy nadzieję, że stratę uda się nadrobić na podbiegu, ale niestety: Polka linię mety przekroczyła ostatnia. Nie wiadomo jeszcze, czy to kwestia nart, czy może jest jakiś inny powód. Kowalczyk, która była 21. w eliminacjach, od początku biegła w końcu stawki. Ostatecznie do najszybszej w tej serii Amerykanki Sadie Bjornsen straciła 5,43 s.

Zdecydowanie najmocniejsza była w inaugurujących sezon zmaganiach Maiken Caspersen Falla. 25-letnia mistrzyni olimpijska z Soczi w kwalifikacjach osiągnęła najlepszy rezultat, a w finale o 0,26 s wyprzedziła Szwedkę Stinę Nilsson i o 1,08 s rodaczkę Ragnhild Hagę.

Obecne zmagania w Finlandii składają się na trzyetapowy minicykl Ruka Triple. Na sobotę zaplanowano bieg na 5 km techniką dowolną.

Ostatnio Kowalczyk zmagała się z przeziębieniem, dokuczało jej kolano

Inauguracje PŚ nie są mocną stroną Justyny Kowalczyk. W latach 2008-12 w premierowych zawodach cyklu zajmowała kolejno: siódme, dwunaste, siódme, dziesiąte i dwudzieste siódme miejsce. Przełamanie nastąpiło w 2013 roku, kiedy, jak obecnie, PŚ rozpoczął się w Kuusamo od sprintu techniką klasyczną. Wtedy Kowalczyk była najlepsza. W poprzednim sezonie Polka odpadła zaś w półfinale.

Narciarka z Kasiny Wielkiej w ostatnim czasie zmagała się z przeziębieniem. Dokuczało jej również kolano.

Kowalczyk jest jedyną Polką rywalizującą w tym sezonie PŚ. Paulina Maciuszek i Kornelia Kubińska są w ciąży, w trakcie rehabilitacji po operacji nogi jest Sylwia Jaśkowiec, problemy zdrowotne ma też Ewelina Marcisz.

Wyniki finału sprintu techniką klasyczną w fińskim Kuusamo:

1.Maiken Caspersen Falla (Norwegia)2.58,23
2.Stina Nilsson (Szwecja)strata 0,26 s
3.Ragnhild Haga (Norwegia)1,08
4.Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)2,85
5.Ida Ingemarsdotter (Szwecja)5,89
6.Heidi Weng (Norwegia)7,83
29.Justyna Kowalczyk (Polska)odpadła w ćwierćfinale

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w biegach narciarskich (po 1 z 33 biegów):

1.Maiken Caspersen Falla (Norwegia)50 pkt
2.Stina Nilsson (Szwecja)46
3.Ragnhild Haga (Norwegia)43
4.Ingvild Flugstad Oestberg (Norwegia)40
5.Ida Ingemarsdotter (Szwecja)37
6.Heidi Weng (Norwegia)34
7.Ida Sargent (USA)32
8.Kathrine Rolsted Harsem (Norwegia)30
9.Evelina Settlin (Szwecja)28
10.Denise Herrmann (Niemcy)26
.........
29.Justyna Kowalczyk (Polska)2


(edbie)