Norweżka Marit Bjoergen wygrała bieg na 10 km techniką dowolną w zawodach narciarskiego Pucharu Świata w fińskim Lahti. Trzykrotna złota medalistka igrzysk w Soczi wyprzedziła o 26,9 s Szwedkę Charlotte Kallę oraz o 27,6 s swoją rodaczkę Therese Johaug. Polka Sylwia Jaśkowiec zajęła 20. miejsce, ze stratą ponad półtorej minuty. Kornelia Kubińska była 42., a Paulina Maciuszek - 50.

33-letnia Bjoergen to najbardziej utytułowana zawodniczka w historii zimowych olimpiad - łącznie zdobyła dziesięć medali, w tym sześć złotych. Na liście wszech czasów przed nią są tylko jej dwaj rodacy - biathlonista Ole Einar Bjoerndalen i biegacz narciarski Bjoern Daehlie.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata prowadzenie utrzymała Johaug, ale Bjoergen zmniejszyła stratę do 140 punktów.

Puchar Świata przenosi się teraz do Norwegii, gdzie w środę w Drammen odbędą się sprinty kobiet i mężczyzn. W niedzielę w Oslo narciarki będą rywalizować na 30 km. Trzy ostatnie konkurencje zaplanowano w szwedzkim Falun (14-16 marca).