Z powodu niestabilnej sytuacji w Egipcie TVP i TVN zdecydowały, że ich dziennikarze, którzy relacjonowali zamieszki w Kairze, wrócą do kraju. Korespondent Polsatu, zgodnie z planem, wraca jutro. Stacje radiowe zostawiły swoim dziennikarzom w tej sprawie wolną rękę.

Dziś rano swoich pracowników zdecydowała się wycofać z Egiptu telewizja publiczna. Jak poinformował p.o. rzecznik TVP Andrzej Siwek, trzech dziennikarzy i trzech operatorów w piątek wieczorem ma być już w Polsce. Ich wylot z Kairu jest zaplanowany po godz. 14, w Warszawie mają być po godz. 22.

TVP obawia się o życie reporterów. Wczoraj dwie ekipy tej telewizji zostały zatrzymane, jedna - przez kilkudziesięcioosobową grupę, w tym mundurowych, druga, z reporterem Piotrem Góreckim, przez policję. Pierwszej z ekip zniszczono sprzęt, druga była przetrzymywana na posterunku niemal przez cały dzień. Oprócz tego inny dziennikarz TVP Robert El Gendy, razem z reporterami z innych krajów, przez dwa dni nie mógł opuścić budynku otoczonego przez zwolenników prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

Ze względu na sytuację w Egipcie do Polski wrócą też pracownicy TVN. W piątek zdecydowano, by ściągnąć do Polski ekipy "Faktów" i TVN24, w sumie cztery osoby - poinformował rzecznik TVN Karol Smoląg.

Natomiast Polsat nie zamierza awaryjnie wycofywać swojego człowieka z Egiptu. Nie mamy takich planów. Nasz korespondent Jan Mikruta miał i tak wracać w sobotę - powiedział rzecznik Polsatu Tomasz Matwiejczuk.

Polskie MSZ zaapelowało "do dziennikarzy i wszystkich obywateli polskich, by unikali przebywania w centrum Kairu do czasu uspokojenia sytuacji". Podkreśliło, że szczególnie niebezpieczna jest sytuacja na placu Tahrir w centrum Kairu i w jego okolicach, gdzie mnożą się przypadki agresji wobec dziennikarzy zagranicznych.

W nocy z czwartku na piątek na kairskim placu Tahrir znowu doszło do starć między przeciwnikami a zwolennikami prezydenta Hosniego Mubaraka. W stolicy Egiptu atakowani są również zagraniczni dziennikarze. Nadal dochodzi do plądrowania i podpaleń.

Zobacz reportaże dziennikarzy TVN: