Rząd w Paryżu zapowiada, że ekstradycja islamskiego ekstremisty Salaha Abdeslama do Francji odbędzie się w najbliższych dniach. W więzieniu domniemany koordynator paryskich zamachów zostanie odizolowany od pozostałych osadzonych, ale wyzwaniem może się okazać jego przewiezienie z Belgii do Francji.

Jak dowiedział się korespondent RMF FM Marek Gładysz, służby francuskie i belgijskie obawiają się, że islamscy terroryści będą mogli próbować uwolnić Abdeslama podczas transportu. Z tego powodu rozważana jest możliwość utworzenia trzech identycznych konwojów, które będą jechały różnymi trasami, tak aby wspólnicy Salaha Abdeslama nie wiedzieli, w którym pojeździe się on znajduje. 

Niewykluczone jest również przetransportowanie ekstremisty helikopterem lub wojskowym samolotem, który miałby wylądować w bazie francuskich sił powietrznych pod Paryżem.

26-letni Salah Abdeslam został ujęty 18 marca w brukselskiej dzielnicy Molenbeek, gdzie prawdopodobnie przebywał od czasów paryskich zamachów z 13 listopada. Urodzony w Belgii terrorysta jest uważany za głównego koordynatora krwawych ataków w stolicy Francji. On sam jednak temu zaprzecza.

(az)