Jacek Sutryk, obecny dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu, będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia - poinformowała podczas konferencji prasowej w stolicy Dolnego Śląska szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Lubnauer oceniła, że kandydat na prezydenta Wrocławia musi zadbać o poprawę jakości życia w mieście: o dobrą jakoś życia seniorów, dobrą edukację młodzieży i dzieci, czy dobrą jakość transportu miejskiego. "To porozumienie sił prodemokratycznych i sił myślących samorządowo – ludzi i środowisk, którym zależy na ochronie tego dobrego, co działo się we Wrocławiu przez ostatnie lata" – powiedział Jacek Sutryk.

O ogłoszeniu decyzji Koalicji Obywatelskiej w niedziele informował dziennikarz RMF FM Patryk Michalski. 

Uważamy, że bardzo dobrym kandydatem, spełniającym wszystkie te kryteria, zapewniającym kontynuację tego, co było dobre we Wrocławiu - bo to miasto się pięknie rozwija - ale równocześnie proponującym zmiany we wszystkich tych obszarach, w których mieszkańcy oczekują tej zmiany, będzie Jacek Sutryk - mówiła Lubnauer.

Szefowa Nowoczesnej podkreśliła, że Jacek Sutryk będzie w wyborach na prezydenta Wrocławia startował z list Koalicji Obywatelskiej, ale będzie wspierany także przez inne środowiska (m.in. SLD). Inne środowiska dadzą to, co według mnie jest najważniejsze, żeby dla Wrocławia wybrać kandydata, który będzie ogniskował jak najszersze poparcie społeczne - podkreśliła.

Wierzę w zwycięstwo, we Wrocławiu liczy się tylko zwycięstwo, jestem przekonana, że dokonaliśmy najlepszego możliwego wyboru - oświadczyła Lubnauer.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podkreślił, że wspólny kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta Wrocławia to element budowy "koalicji zjednoczonej opozycji". 

To Koalicja Obywatelska, która w podstawowej formule składa się z dwóch partii, ale zależy nam na tym, by ona się rozszerzała - o partie polityczne, środowiska, samorządowców, ludzi, którzy pomogą dać Polakom nadzieje, że wybory samorządowe dają szanse byśmy uchronili samorząd przed centralistyczną polityką - mówił.

Sutryk: zawiązało się porozumienie sił prodemokratycznych i samorządowych

Jacek Sutryk podkreślił, że zawiązanie porozumienie jest "wyjątkowe". To porozumienie sił prodemokratycznych i sił myślących samorządowo - ludzi i środowisk, którym zależy na ochronie tego dobrego, co działo się we Wrocławiu przez ostatnie lata - mówił.

Dodał, że członkowie Koalicji Obywatelskiej oraz środowisko samorządowe, z którego się wywodzi, "bardzo podobnie myślą o Wrocławiu". Podobnie też rozumiemy te wyzwania, które stoją przed miastem. Stawiam też tezę, że każdy, kto przystąpi do jesiennych wyborów, będzie w bardzo podobny sposób o tych wyzwaniach mówił; to, co będzie nas różniło, to wiarygodność w późniejszej realizacji pewnych postulatów - mówił.

Dodał, że między środowiskiem, z którego się wywodzi, a członkami Koalicji Obywatelskiej, nie ma różnic politycznych czy ideologicznych. Oczywiście to jest ten moment, w którym będziemy chcieli pewne rzeczy uwspólnić w sensie programowym - powiedział.

Wśród najważniejszych wyzwań stojących przed przyszłym prezydentem stolicy Dolnego Śląska, Sutryk wymienił rozwój komunikacji zbiorowej i walkę ze smogiem, ale też politykę senioralną.

Komunikacja zbiorowa to jest coś, co stanowi wyzwanie na najbliższą dekadę; poprawa komunikacji zbiorowej w mieście jest wysokonakładowa, ale rozwiązuje wiele innych problemów, w tym też częściowo kwestie smogu - mówił.

Dodał, że chce też zadbać o rozwój "Wrocławia obywatelskiego i akademickiego". Chcemy też zadbać o Wrocław dla seniorów; w 2050 r. w naszym mieście co druga osoba będzie w wieku senioralnym, to wyzwanie - mówił.

Jaros: Dzisiaj musimy się łączyć, a nie dzielić

Podczas konferencji poseł Nowoczesnej Michał Jaros poinformował, że zrezygnował z kandydowania na prezydenta Wrocławia. Dziś nadszedł czas, kiedy trzeba wspólnie walczyć o najważniejsze wartości: o demokrację, o wolność, o samorządy. To jest czas, kiedy musimy szukać rozwiązań, które pozwolą nam na realne zmiany we Wrocławiu - mieście, które kocham, które zasługuje na te zmiany - mówił Jaros.

Zdaniem posła Nowoczesnej, sytuacja polityczna wymaga od polityków opozycji szczególnej odpowiedzialności i poszukiwania kompromisu. Dzisiaj musimy się łączyć, a nie dzielić. Dlatego jestem tutaj, dlatego jestem w Koalicji Obywatelskiej - podkreślił.

W tym miejscu chcę powiedzieć: proszę głosować na Jacka Sutryka. Wierzę w to, że Jacek Sutryk zostanie jesienią tego roku prezydentem Wrocławia, a ja będę z nim w jego drużynie - oświadczył Jaros.

Nowoczesna udzieliła poparcia w wyborach na prezydenta stolicy Dolnego Śląska Jackowi Sutrykowi już w maju. Obecny dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu jest związany z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. Nowoczesna tworzy ze środowiskiem Dutkiewicza koalicję w Radzie Miejskiej Wrocławia.

W lipcu liderzy PO i Nowoczesnej ogłosili we Wrocławiu zamiar tworzenia Koalicji Obywatelskiej we wszystkich powiatach Dolnego Śląska, a także w ośmiu miastach prezydenckich. Porozumienie ma objąć m.in. wspólne listy do rady miasta Wrocławia oraz wystawienie wspólnego - wskazanego przez Nowoczesną - kandydata na prezydenta stolicy Dolnego Śląska. Wówczas też PO wycofało poparcie dla Kazimierza M. Ujazdowskiego, który był kandydatem tej partii na fotel prezydenta Wrocławia. W zeszły tygodniu Ujazdowski zrezygnował ze startu w wyborach.(ph)