Konrad Fijołek został prezydentem Rzeszowa w pierwszej turze przedterminowych wyborów. To już oficjalne wyników wyborów, które w nocy podała Miejska Komisja Wyborcza w Rzeszowie.

Przy frekwencji 54 proc. Konrad Fijołek uzyskał 56,51 proc. ważnie oddanych głosów.

Jego konkurenci Ewa Leniart otrzymała 23,62 proc., Marcin Warchoł 10,72 proc. a Grzegorz Braun 9,15 proc.

Liczba oddanych głosów na poszczególnych kandydatów wyniosła: 7 296 głosów - Grzegorz Braun, 45 059 głosów - Konrad Fijołek, 18 831 głosów - Ewa Leniart i 8 546 głosów - Marcin Warchoł.

Uprawnionych do głosowania było 148 263 wyborców.

Urząd Fijołek obejmie najpóźniej w ciągu 7 dni. Stanie się to na specjalnie zwołanej sesji rady miasta. 

Konrad Fijołek: W Rzeszowie wygrała jedność

"W Rzeszowie nie wygrała żadna opcja, żadna formacja, żadna strona; w Rzeszowie tak naprawdę zwyciężyła jedność" - mówi Konrad Fijołek w niedzielę wieczorem, jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych wyników.

"Bardzo wam dziękuję; to wy, drodzy, kochani Rzeszowianie, jesteście autorami tego historycznego sukcesu, bardzo nisko wam się kłaniam. Jesteście przecudowni, pokazaliście jak piękne może być to miasto" - mówił.

Dziękował wszystkim rzeszowianom, którzy, jak mówił, wzięli udział w tym "przepięknym święcie demokracji", a szczególnie tym z nich, którzy oddali głos "na ten wspaniały program, który razem napisali".

Gratulował też wyniku swoim kontrkandydatom i zapraszał ich do współpracy, zapewniał, że z jego strony "nie będzie żadnego triumfalizmu".

W rozmowie z portalem Onet.pl Fijołek wskazywał w poniedziałek, że w kampanii wspierały go osoby z całej Polski.

"Jedność, porozumienie, autentyczność przekazu, odpowiedź na oczekiwania mieszkańców wywołały ogromny entuzjazm i pozwoliły zwyciężyć w pierwszej turze z tak dużą przewagą" - dodał.

Fijołek oświadczył, że Rzeszów był, jest i pod jego rządami będzie miastem tolerancyjnym, otwartym, gościnnym, nowoczesnym, bez cenzury.

W rozmowie z portalem Onet.pl Fijołek został ponadto zapytany, czy - wzorem prezydenta Wałbrzycha - chciałby wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 w Rzeszowie. 

Prezydent elekt miasta zaznaczył, że jest zwolennikiem zachęcania do szczepień, natomiast jeśli miałyby te zachęty nie zadziałać, a procent zaszczepionych byłby niski i groziłaby nam znowu pandemia, zamykanie gospodarki, miasta, to taki pomysł prezydenta Wałbrzycha by rozważył. "Dzisiaj nie odważę się jednak tego zadeklarować" - powiedział Fijołek.

Dlaczego konieczne było przeprowadzenie przedterminowych wyborów?

Przedterminowe wybory w Rzeszowie zostały przeprowadzone, bo wieloletni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc ogłosił w lutym rezygnację z zajmowanego od ponad 18 lat stanowiska. Zgodnie z przepisami, w przypadku wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta przed upływem kadencji wybory przedterminowe zarządza premier.

Pierwotnie głosowanie zarządzone zostało na 9 maja, ale w związku z trudną sytuacją epidemiczną przesunięto je o ponad miesiąc: na 13 czerwca.