Andrzej Duda wygra w drugiej turze z Rafałem Trzaskowskim - wynika z sondażu Estymatora dla portalu DoRzeczy.pl. W pierwszej turze obecny prezydent RP otrzymałby 43,1 proc. poparcia, a prezydent Warszawy 25,3 proc. a w drugiej byłoby 51,1 proc. do 48,9 proc.

Badanie pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl. przeprowadzono telefonicznie metodą CATI (wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych) 3 i 4 czerwca na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1022 dorosłych osób, ale w wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jakiego kandydata.

Frekwencja wyborcza wyniosłaby 61 proc. - o 1 pkt proc. więcej niż w poprzednio - wynika z badania.

Sondażowy wynik Dudy w pierwszej turze jest niższy o 1,7 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim sondażem i obecnie wynosi 43,1 proc.

Trzaskowski uzyskał w tym sondażu o 3,2 pkt proc. więcej niż poprzednio. To właśnie obecny prezydent Warszawy zdobywając 25,3 proc. głosów spotkałby się w drugiej turze w Andrzejem Dudą.

Trzeci w pierwszej turze byłby Szymon Hołownia z 14,4 proc. wskazań - o 0,3 pkt proc. więcej, niż poprzednio.

Na kolejnych miejscach w pierwszej turze byliby Krzysztof Bosak (7,4 proc. głosów - o 1,8 pkt. proc. więcej, niż poprzednio, Władysław Kosiniak-Kamysz (6,8 proc. spadek o 2,4 pkt proc. oraz Robert Biedroń (2,6 proc. - spadek o 0,5 pkt proc.).

Wyrównana druga tura

Jak wynika z sondażu, druga tura może okazać się zdecydowanie bardziej wyrównana. Gdyby Andrzej Duda spotkał się w niej z Szymonem Hołownią, urzędujący prezydent może liczyć na 50,4 proc. głosów, Hołownia natomiast na 49,6 proc.

W przypadku gdyby druga tura rozegrała się pomiędzy Dudą a Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, prezydent mógłby liczyć na 50,9 proc. poparcie, natomiast kandydat ludowców na 49,1 proc. głosów.

Jeśli w drugiej turze Andrzej Duda spotka się z Rafałem Trzaskowskim, na Dudę swój głos chce oddać 51,1 proc. ankietowanych, a na Trzaskowskiego 48,9 proc. respondentów.