Inwestycje, zwłaszcza te "za rogiem", najbliżej nas; czyste powietrze oraz równe szanse na rynku pracy - to trzy filary programu, które kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski zaprezentował we wtorek w Pabianicach (Łódzkie). Za najistotniejszą kwestię uznał równe szanse.

Trzaskowski podkreślił, że epidemia COVID-19 "zatrzymała na chwilę" gospodarkę i życie naszych miast i teraz jest czas, żeby zastanowić się co dalej. Dzisiaj jest czas, kiedy potrzebujemy nowej energii, kiedy potrzebujemy patrzeć w przyszłość i kiedy musimy razem, wspólnie podejmować decyzje. Potrzebny nam jest nowy start, właśnie dziś, po epidemii po to, żeby tworzyć nowe miejsca pracy, żeby realizować wspólnie nasze marzenia - przekonywał kandydat KO.

Dlatego - jak dodał - chciałby zaprezentować program oparty na trzech filarach - "inwestycjach za rogiem", czyli tych najbliżej nas, "czystym powietrzu" oraz "równych szansach na rynku pracy".

Zaznaczył przy tym, że nieprzypadkowo na tę prezentację zdecydował się właśnie w Pabianicach. Gdyby nie wszyscy państwo, gdyby nie miasta takie, jak Pabianice, nie byłoby tego sukcesu ostatnich 30 lat. Gdyby nie wasza ciężka praca, wasze wyrzeczenia, gdyby nie zrealizowane przez was marzenia, nie byłoby tego sukcesu. I tego sukcesu nie damy sobie odebrać - oświadczył Trzaskowski.

Ironizował, że "są tacy politycy, którzy bez przerwy próbują komuś wmówić, że coś komuś dali". Natomiast wszystko, co wydarzyło się przez ostatnie 30 lat, to jest wasza zasługa i wasza ciężka praca. I za to należą się przede wszystkim olbrzymie podziękowania. Jeszcze raz dziękuję bardzo - podkreślił polityk, zwracając się do mieszkańców Pabianic.

Trzaskowski przypomniał, że kilka lat temu popularne było hasło: "Polska w ruinie". Tym hasłem próbowano nam zabrać dumę, z tego, co udało się osiągnąć - podkreślił. Przyznał zarazem, że słyszał od Polaków takie głosy, że być może nie wszystkie inwestycje, które zrealizowano w czasach PO-PSL akurat im służyły. I dlatego dzisiaj, kiedy mówimy o nowej solidarności, musimy właśnie mówić o równych szansach, to jest dzisiaj najważniejsze - podkreślił kandydat KO.

Zwrócił uwagę, że obecnie wciąż wiele osób wyjeżdża z takich miast, jak Pabianice, Rybnik czy Tarnów, by szukać szansy w większych miastach. W Tarnowie - jak relacjonował - miał okazję rozmawiać z matką dwóch studentek, z których jedna studiuje w Warszawie, druga w Krakowie. I ta pani mi powiedziała: panie Rafale, wierzę w pana i o jedno pana chcę poprosić: niech pan dba o równe szanse, niech pan dba, żeby w miastach takich, jak Tarnów, też były szanse na znalezienie pracy, też były szanse na zbudowanie dobrej, pozytywnej przyszłości, bo ja już nie chcę tak strasznie tęsknić - mówił Trzaskowski.

Polityk dziękował też mieszkańcom Pabianic za zebrane w tym mieście 5,5 tysiąca podpisów pod jego kandydaturą.

Trzaskowski krytykuje Dudę

Trzaskowski zaznaczył, że ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda obiecał w czasie poprzedniej kampanii wyborczej "pomoc frankowiczom, obiecał podniesienie kwoty wolnej od podatku, obiecywał również emerytury bez podatków".

Pytanie dlaczego tego wszystkiego nie zrealizował skoro przecież współrządzi z rządem, z którym tak dobrze się rozumie. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i bardzo smutna: niestety rząd nie traktuje poważnie pana prezydenta, zajął się realizowaniem tylko i wyłącznie swoich priorytetów - mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

Jak podkreślił, "właśnie dlatego potrzeby jest silny prezydent, żeby realizował swój program w dialogu z obywatelami, z samorządem". Tego dzisiaj potrzebujemy: silnego prezydenta, ale takiego, który łączy a nie dzieli, który jest nastawiony na współpracę. Stąd to hasło "Silny prezydent, wspólna Polska"  - powiedział Trzaskowski.

Zaznaczył, że "nie stać nas na to, by kogokolwiek zostawić z tyłu". Po tym co widzę w całej Polsce, na Pomorzu, na Śląsku, w Wielkopolsce, w Małopolsce, w Świętokrzyskim, na Mazowszu, na Kujawach i tutaj w Pabianicach widać tę niesłuchana energię i motywację, i wiem, że stać nas na ten nowy start, na to, żeby przeprowadzić zmianę. Ale to może się udać tylko z państwem - mówił Trzaskowski do mieszkańców Pabianic.

Dziękuję za tę energię, za tę moc, która nas niesie. Za to, że jesteście niepokorni. Myślę, że to, że dano nam tylko kilka dni na zbieranie podpisów, też wzbudziło w was ten bunt, bo wszyscy chcemy mieć równe szanse, wziąć udział w najbliższych wyborach i dzięki państwu, dzięki państwa energii jest szansa je wygrać. Zwyciężymy - mówił kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.