Wiceszef MSWiA i radny Warszawy Błażej Poboży (PiS) twierdzi, że hasło kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest plagiatem hasła Lecha Kaczyńskiego z 2005 r. Poseł KO Sławomir Nitras zaznacza, że sztab Trzaskowskiego nie zmieni hasła, które - jego zdaniem - jest dobre.

W poniedziałek przedstawiciele sztabu Rafała Trzaskowskiego zaprezentowali jego hasło wyborcze - "Silny prezydent. Wspólna Polska". "Plagiat hasła Lecha Kaczyńskiego?" - zapytał na Twitterze Błażej Poboży. I dodał: "Na tyle stać było profesjonalny sztab Trzaskowskiego? Usunięcie z oryginału hasła +uczciwa+ znaczące". Hasło wyborcze Lecha Kaczyńskiego z 2005 roku brzmiało: "Silny prezydent, uczciwa Polska".

W kolejnym tweecie polityk PiS ocenił, że "pomijając fakt plagiatu hasła, do Trzaskowskiego ono po prostu nie pasuje". "Silny - w kontekście ucieczki na L4 po wybuchu epidemii Covid-19 brzmi śmiesznie, a wspólna - w perspektywie jego rządów w Warszawie, opartych na wywoływaniu konfliktów światopoglądowych - strasznie" - stwierdził Poboży.

Sławomir Nitras nie chciał komentować zarzutów Błażeja Pobożego o plagiat.

Mogę się nie zgadzać z prezydentem (Lechem) Kaczyńskim w wielu sprawach, ale nie ulega najmniejszej wątpliwości, że to był prezydent, który tym obozem politycznym rządził, i miał wpływ na to, co PiS robiło i w tym sensie był silny. Natomiast pan Duda (...) nie ma najmniejszego wpływu na decyzje swojego obozu politycznego i na to, co się w Polsce dzieje, kiedy rządzi PiS, i w tym kontekście jego prezydentura jest słaba. To znaczy, że Lech Kaczyński chciał silnej prezydentury, a Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda oznaczają słabą prezydenturę, podporządkowaną prezesowi partii. My chcemy silnego prezydenta, który będzie stawiał warunki rządowi, który będzie w stanie wynegocjować z rządem, czy zmusić rząd do pewnych działań, nie do składania pustych obietnic, ale do realizacji obietnic, do których się zobowiązali - wyjaśnił Nitras.

Pytany, czy w tej sytuacji Rafał Trzaskowski zmieni hasło, Sławomir Nitras odpowiedział, że hasło Trzaskowskiego "jest dobre".

"Plagiat hasła Lecha Kaczyńskiego jest oczywisty"


To nic innego jak próba wybrnięcia z niefortunnej i kompromitującej sytuacji w jakiej za sprawą sztabowców znalazł się kandydat PO. Plagiat hasła Lecha Kaczyńskiego jest oczywisty. Ktoś popełnił kardynalny błąd, jaki w profesjonalnej polityce po prostu nie powinien się zdarzyć - stwierdził z kolei Błażej Poboży. Według niego, w ostatniej kampanii samorządowej Trzaskowski również "splagiatował hasło swojego konkurenta". "+Warszawa dla wszystkich+ po raz pierwszy pojawiała się przecież na plakatach Piotra Guziała. Jednym słowem recydywa".

Poboży podkreślił, że nie wierzy w celowe nawiązanie do hasła Lecha Kaczyńskiego. Trzaskowski przez ostatni rok w Warszawie robił absolutnie wszystko, aby nie dopuścić do uhonorowania Ś.P. Prezydenta w przestrzeni publicznej naszego miasta. Celowe nawiązanie do hasła Lecha Kaczyńskiego, byłoby w tym przypadku zwykłą prowokacją - podkreślił radny Warszawy.

Przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów, poseł PiS Łukasz Schreiber ocenił, że hasło Trzaskowskiego, to "odkurzony pomysł". "A więc tak: osiągnięć w Warszawie brak, programu nie ma, a teraz okazuje się, że nawet oryginalne hasło to zbyt wiele, więc... odkurzono pomysły innych sprzed 15 i 25 lat. Silny Prezydent. (Uczciwa) Polska, Lech Kaczyński w 2005 r., Wspólna Polska -Aleksander Kwaśniewski w 1995 r." - napisał Schreiber w poniedziałek na Twitterze.