Przez wiele tygodni walczyli ze sobą za pośrednictwem sztabów i mediów – teraz staną twarzą w twarz. Bronisław Komorowski i Andrzej Duda spotkają się w niedzielę na pierwszej debacie przed drugą turą wyborów prezydenckich.

Debata rozpocznie się o godz. 20:10. Trwającą 80 minut konfrontację kandydatów na prezydenta poprowadzą Dorota Gawryluk oraz Krzysztof Ziemiec. Będzie ona transmitowana równocześnie w TVP  oraz w Polsacie. Obszerną relację z tego wydarzenia znajdziecie też na RMF24.pl.

Pierwsza część debaty będzie trwała 50 minut. Zostanie podzielona na trzy bloki tematyczne i każdy z prowadzących w każdym bloku zada po dwa pytania. Obaj kandydaci na prezydenta będą odpowiadać na te same pytania. Będą mieli na to po trzy minuty.

Druga część - potocznie nazywana wolną amerykanką - potrwa 30 minut. Kandydaci w tej części będą rozmawiać ze sobą. Prowadzący będą jedynie moderatorami dyskusji.

O niedzielnej debacie wiadomo już prawie wszystko. O kolejnej czy kolejnych nic. Nawet to czy się odbędą. Sztaby na razie nie zawarły jakiejś twardo wiążącej je umowy. Nie wykluczam, że czekają na wynik niedzielnego starcia. Jeśli któremuś z kandydatów pójdzie w nim doskonale - być może odmówi kolejnych potyczek. W obu panuje przekonanie, że niedziela może być - de facto - ostatnim dniem kampanii. Jeśli któremuś z kandydatów pójdzie bardzo źle - może nie być już "czego zbierać" - ocenia na blogu nasz dziennikarz Konrad Piasecki. Kliknij tutaj, by przeczytać cały wpis!

Pierwsze starcie Dudy i Komorowskiego

Niedzielna debata będzie pierwszą, w której weźmie udział zarówno ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski, jak i jego kontrkandydat Andrzej Duda. Przypomnijmy, że przed I turą odbyła się już jedna debata. Bronisław Komorowski był jedynym kandydatem, który odmówił wzięcia w niej udziału. Podobnie zareagował na propozycję Pawła Kukiza, który proponował, żeby Komorowski i Duda wzięli udział w debacie zorganizowanej w Hali Widowiskowo-Sportowej w Lubinie.

II tura głosowania w wyborach prezydenckich odbędzie się 24 maja. W I turze kandydat PiS Andrzej Duda uzyskał 34,76 proc. głosów, ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski - 33,77 proc.

(mn)