54 procent wyborców chce zagłosować w drugiej turze na Andrzeja Dudę– wynika z sondażu pracowni Estymator dla „Newsweeka”. Ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski ma zaledwie 46 proc. poparcia.

Jak mówi "Newsweekowi" dr Jacek Chołoniewski z firmy Estymator, przewaga Andrzeja Dudy wynika z umiejętnego zagospodarowania elektoratów tych kandydatów, którzy odpadli w pierwszej turze. Z naszych szczegółowych danych wynika, że na Andrzeja Dudę jest gotów zagłosować co drugi wyborca Pawła Kukiza i Janusza Korwin-Mikkego, co trzeci Magdaleny Ogórek, a co czwarty Adama Jarubasa. Bronisław Komorowski może liczyć na tylko co czwarty głos Pawła Kukiza i Adama Jarubasa oraz co czwarty Magdaleny Ogórek - wylicza ekspert. Zwraca też uwagę na fakt, że poparcie dla urzędującego prezydenta maleje od kilku miesięcy. Jeśli trend ten się utrzyma, to wynik drugiej rundy wyborów jest już przesądzony na korzyść Andrzeja Dudy - przekonuje.

Badanie przeprowadzono dla "Newsweek Polska" w dniach 13-14 maja 2015 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1107 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały na jakiego kandydata będą głosować.

(mn)