Magdalena Ogórek, kandydatka SLD na prezydenta spotkała się w Madrycie z kilkoma liderami europejskiej lewicy, m.in. z szefem PE Martinem Schultzem, a także premierami Francji i Szwecji - poinformował rzecznik sztabu wyborczego Ogórek Tomasz Kalita. "Nasza kandydatka weszła do europejskiej pierwszej ligi" - powiedział Kalita.

W Madrycie odbywa się szczyt Partii Europejskich Socjalistów (PES) z udziałem socjalistycznych szefów rządów oraz szefów partii lewicowych z całej Europy. Z Polski biorą w nim udział lider SLD Leszek Miller oraz kandydatka tej partii na prezydenta Magdalena Ogórek.

Według rzecznika sztabu, Magdalena Ogórek miała w Madrycie szereg dwustronnych spotkań z liderami partii i ważnymi europejskimi politykami. Wspólnie z Leszkiem Millerem uczestniczyła też w ogólnym spotkaniu uczestników szczytu.

Sama Ogórek spotkała się m.in. z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schultzem, który zaprosił ją do Parlamentu Europejskiego na spotkanie z grupą socjalistów i demokratów oraz lewicowymi komisarzami europejskimi. Oboje z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego zgodzili się, że w sprawie Ukrainy trzeba prowadzić rozmowę z Rosją - zaznaczył Kalita.

"Każdy kandydat mógłby pomarzyć o takim wsparciu"


Kandydatka SLD na prezydenta spotkała się też z wicekanclerzem Niemiec Sigmarem Gabrielem. Spotkanie dotyczyło m.in. Ukrainy i Rosji, a Magdalena Ogórek otrzymała zaproszenie na spotkanie prezydium SPD do Berlina - poinformował Kalita.

Rozmawiała także z premierem Francji Manuelem Vallsem, podczas rozmowy z którym poparła linię prezydenta Hollande'a w sprawie Ukrainy oraz umówiła się na spotkanie w Polsce; z premierem Szwecji Stefanem Lofvenem; premierem Malty Josephem Muscatem; z komisarzami europejskimi ds. środowiska Karmenu Vella i polityki regionalnej Coriną Cretu, z którą ma się też spotkać niebawem w Warszawie.

Kandydatka otrzymała również wsparcie od szefa Partii Europejskich Socjalistów Sergieja Staniszewa i szefowej frakcji kobiet PES Zity Gurmai - powiedział rzecznik sztabu Magdaleny Ogórek. Każdy kandydat mógłby pomarzyć o takim wsparciu - dodał Kalita.

(abs)