Jeszcze przed niedzielnymi wyborami urzędnicy poczują znaczny przypływ gotówki w postaci nagród. Nie tylko są one wypłacane wcześniej, ale także wyższe niż w poprzednich latach - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Część szefów urzędów administracji publicznej postanowiło przyznać jeszcze przed wyborami nagrody dla swoich podwładnych. Jak zauważa "DGP", to, że tego typu bonusy są wypłacane w IV kwartale, nie jest niczym nowym, ale w poprzednich latach trafiały one do kieszeni urzędników z reguły miesiąc później. 11 listopada przypada bowiem nieformalne święto służby cywilnej.

Tymczasem z informacji "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że wojewodowie i ministrowie zabiegali o to, by dyrektorzy generalni w tym roku przyspieszyli swoje decyzje w tym zakresie, tak aby urzędnicy otrzymali nagrody najpóźniej jeszcze w tym tygodniu albo przynajmniej zostali poinformowani o ich wysokości.

Sytuacją, jak pisze gazeta, zaniepokojeni są eksperci. Zdaniem dr Stefana Płażka, adwokata, adiunkta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, system przyznawania nagród powinien być bardziej przejrzysty i transparenty. I na pewno nie powinien być powiązany z wyborami.

(edbie)

Dziennik Gazeta Prawna