Poseł Łukasz Zbonikowski został usunięty z Prawa i Sprawiedliwości. Taką decyzję podjął zarząd okręgowy partii.

Jest to związane z zarejestrowaniem przez pana posła konkurencyjnego do nas komitetu w wyborach do Senatu - powiedział wiceszef lokalnych struktur partii Przemysław Przybylski, radny sejmiku woj. kujawsko-pomorskiego z PiS. Zarząd okręgowy nie miał w zasadzie wyjścia po zarejestrowaniu przez pana posła komitetu w wyborach do Senatu. Nie można być w partii i jednocześnie z nią konkurować w wyborach - dodał. Zapewnił, że będąc w partii można należeć do różnego rodzaju stowarzyszeń, ale do tego momentu, gdy nie jest ona sprzeczna z interesem formacji, w której się jest.

Naszym kandydatem do Senatu z okręgu włocławskiego jest senator Józef Łyczak. Panu posłowi przysługuje jednak procedura odwoławcza, z której może skorzystać - podkreślił Przybylski.

23 stycznia 2018 roku Sąd Rejonowy w Chełmnie uznał posła Zbonikowskiego za winnego naruszenia nietykalności cielesnej żony w 2015 r. i postanowił warunkowo umorzyć postępowanie na okres rocznej próby. Został on uniewinniony od takiego samego zarzutu co do zdarzeń w 2016 r.

We wrześniu 2015 r. - po informacjach w mediach o postępowaniu w chełmińskiej prokuraturze i wypłynięciu do włocławskiej prokuratury anonimu, który miał dotyczyć obyczajowych spraw posła - władze PiS zawiesiły Zbonikowskiego w prawach członka partii i wycofały rekomendację dla jego kandydatury w wyborach do Sejmu. Zbonikowski uzyskał jednak mandat parlamentarny. W czerwcu 2016 r. Zbonikowski ponownie został przyjęty przez Komitet Polityczny PiS w szeregi partii

Zbonikowski jest posłem od 2005 roku. Jako pierwsza o usunięciu go z PiS napisała "Rzeczpospolita".