W Prawie i Sprawiedliwości rośnie w siłę frakcja przeciwna Mateuszowi Morawieckiemu w fotelu szefa rządu - dowiedzieli się nasi reporterzy. Tylko w RMF FM ujawniamy kulisy politycznych negocjacji w sprawie utworzenia rządu po wyborach.

Z informacji dziennikarza RMF FM Patryka Michalskiego wynika, że obozy skupione wokół czterech ważnych polityków PiS sprzeciwiają się, żeby premierem pozostał Mateusz Morawiecki.

Kandydaturę Morawieckiego kwestionuje między innymi była premier, obecnie europoseł Beata Szydło - niegdyś nieoczekiwanie odsunięta z funkcji premiera. Jak twierdzą rozmówcy naszego reportera, zawiązała ona sojusz z ministrem spraw wewnętrznych i administracji, koordynatorem do spraw służb specjalnych Mariuszem Kamińskim, ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim oraz ministrem sprawiedliwości, szefem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą.

Ci politycy poszukują kolejnych stronników i na razie prowadzą z nimi rozmowy. Jak twierdzą źródła reportera RMF FM, na swoją stronę będą próbowali przeciągnąć ministra finansów Jerzego Kwiecińskiego, który dotychczas uchodził za człowieka bliskiego Mateuszowi Morawieckiemu.

Politycy PiS zapewniali nieoficjalnie, że ambicje Zbigniewa Ziobry zostały spacyfikowane, ale nieoczekiwanie okazało się, że nie jest on jedynym przeciwnikiem Morawieckiego.

W Zjednoczonej Prawicy trwa też spór ideowy - Porozumienie Jarosława Gowina chciałoby skupienia się na centrum, a Solidarna Polska - domaga się ostrego ideologicznego skrętu w prawo. 

Bunt Zbigniewa Ziobry spacyfikowany

Dziennikarz RMF FM Krzysztof Berenda informował wcześniej, po tym jak Solidarna Polska wprowadziła do nowego Sejmu 18 posłów, Zbigniew Ziobro zaczął próbę poszerzania strefy swoich wpływów wewnątrz rządu. Odpowiedzią PiS-u było ostrzeżenie, że Ziobro może wypaść z rządu. Straszono go także, że może stracić część obecnych wpływów.

Po tym jak politycy Solidarnej Polski zaczęli publicznie sugerować usunięcie Mateusza Morawieckiego z fotela premiera, głos zabrał Adam Lipiński, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego. Ostrzegł, że "ten, kto huśta łódką, pierwszy z niej wypadnie".

Do Zbigniewa Ziobry popłynęły też sygnały, że może stracić wpływ na przykład na bank Pekao SA, gdzie pracuje jego brat Witold albo na ubezpieczeniową spółkę Link4, gdzie pracuje jego żona Patrycja.

Wystarczy przypomnieć, że PiS zaczął chwalić się pomysłami odebrania ministrom bezpośredniego wpływu na spółki i przeniesienia nadzoru do czegoś na kształt Ministerstwa Skarbu Państwa, podległego premierowi. Zdaniem polityków PiS to podziałało i Ziobro nie postuluje już tak mocno usunięcia Morawieckiego.

W wyborach do Sejmu Zjednoczona Prawica zdobyła 235 mandatów. 18 z nich przypadły politykom Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry, a kolejne 18 członkom Porozumienia Jarosława Gowina.

Opracowanie: