Powtórna wygrana PO i niespodziewany sukces Ruchu Palikota - to dwa główne tematy, które poruszają najpopularniejsze hiszpańskie dzienniki, komentując polskie wybory parlamentarne. "El Pais", "ABC" i "El Mundo" akcentują także kwestie gospodarcze.

Po pierwsze gazety podkreślają , że Platforma Obywatelska jest pierwszą partią, która wygrała dwa wybory z rzędu, dzięki czemu uda jej się pozostać u władzy. Według nich, takie rozstrzygnięcie jest wyrazem faktu, że Polacy przy urnach kierowali się poczuciem stabilizacji politycznej i ekonomicznej, jaką zdaniem obywateli gwarantuje dotychczasowa władza. Dziennikarze z Półwyspu Iberyjskiego podkreślają, że Polska nie została w takim stopniu jak pozostałe kraje Europy dotknięta kryzysem gospodarczym.

Drugą informacją pojawiającą się w hiszpańskich dziennikach jest ta dotycząca dobrego rezultatu, jaki osiągnął Ruch Palikota, który stał się trzecią siłą w Sejmie. Gazety określają lidera Ruchu jako "prowokatora" (przypominają incydenty z wibratorem i świńskim łbem), przedstawiciela "oburzonych" i antyklerykała. Ten ostatni fakt wzbudza ich szczególną uwagę, zważywszy, że 90 procent członków polskiego społeczeństwa deklaruje się jako katolicy. Dziennikarze z Półwyspu Iberyjskiego dodają, iż głosy członków Ruchu mogą się w wielu przypadkach okazać kluczowe.