Z aresztu śledczego białoruskiego KGB został zwolniony jeden z byłych kandydatów opozycji na prezydenta Białorusi Wital Rymaszewski. Poinformowała w o tym niezarejestrowana partia Chrześcijańska Demokracja, której działaczem jest Rymaszewski.

Rymaszewski został wypuszczony 1 stycznia z KGB, po podpisaniu zobowiązania do niewyjeżdżania z kraju. Złożył pisemne wyjaśnienie adresowane do (prezydenta) Aleksandra Łukaszenki - głosi zapis na stronie internetowej partii. Dalsze informacje mają być ogłoszone jutro na konferencji prasowej.

Według Radia Swaboda napisanie tego wyjaśnienia adresowanego do Łukaszenki było oficjalną podstawą do zwolnienia Rymaszewskiego, a on sam składa obecnie zeznania w KGB.

Rymaszewski jest jednym z pięciu byłych kandydatów opozycji, który od demonstracji w Mińsku w wieczór wyborczy 19 grudnia, rozbitej przez siły specjalne milicji, znajdował się do tej pory w areszcie śledczym KGB. Jak wcześniej informowali adwokaci i obrońcy praw człowieka, jest on w grupie ponad 20 osób, którym postawiono zarzuty w sprawie o masowe zamieszki. Maksymalny możliwy wymiar kary w takich sprawach to 15 lat pozbawienia wolności.

Partia Rymaszewskiego zauważa, że był on jedynym z opozycyjnych liderów, który - jak świadczą fotografie i nagrania z demonstracji - próbował powstrzymać osobników bijących szyby w drzwiach wejściowych do budynku rządu.