​Były szef MSWiA Mariusz Kamiński 23 kwietnia stanie przed komisją ds. wyborów korespondencyjnych - poinformował przewodniczący komisji Dariusz Joński (KO). Dodał, że na ostatnim posiedzeniu, które odbędzie się prawdopodobnie 24 maja, przed komisją zeznawać będzie prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Jarosław Kaczyński ostatnim świadkiem

Na ostatnim kwietniowym posiedzeniu komisja przesłucha, oprócz Kamińskiego, również byłego szefa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) Macieja Biernata.

Joński powiedział też, że komisja zakończy przesłuchania świadków do końca maja. Ostatnim będzie Jarosław Kaczyński, którego przesłuchanie odbędzie się prawdopodobnie 24 maja. 

Raport końcowy z prac komisji Joński zamierza przedstawić w czerwcu. Wtedy również planuje przedstawić sprawozdanie komisji na posiedzeniu Sejmu.

Wybory kopertowe

16 kwietnia 2010 r. ówczesny premier Mateusz Morawiecki wydał decyzję zobowiązującą PWPW do podjęcia działań przygotowujących wybory na prezydenta, w których głosowanie - z powodu pandemii COVID - miało się odbyć drogą korespondencyjną. Decyzja ta zobowiązywała m.in. ministra spraw wewnętrznych i administracji do podpisania umowy z PWPW na wydrukowanie pakietów wyborczych. 

MSWiA umowy nie podpisało, bo jak twierdził członek gabinetu politycznego i doradca b. szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego oraz b. członek rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Wiktor Klimiuk, do PWPW wysłano zamówienie Poczty Polskiej (24 kwietnia 2020 r.) Na realizację tego zamówienia również nie została zawarta umowa.

Joński na marcowym posiedzeniu pytał Klimiuka, dlaczego Kamiński nie podpisał umowy między PWPW a MSWiA. Klimiuk odpowiedział, że "zarząd PWPW poinformował go, że zaczął już realizację zlecenia Poczty dot. druku pakietów wyborczych, w związku z tym nie ma już potrzeby realizacji umowy".