Kardynałowie, którzy zjechali do Watykanu, by pożegnać Benedykta XVI i wybrać nowego papieża, otrzymają dziś zaproszenia na serię spotkań, podczas których ustalona zostanie data konklawe. Według Caludio Cellego, szefa Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, purpuraci zaczną głosować 11 marca.

Pierwsze spotkanie kardynałów przed konklawe na się odbyć w poniedziałek o godzinie 9:30 w Auli Synodu Biskupów w Watykanie - dowiedział się nieoficjalnie nasz wysłannik do Watykanu Robert Kalinowski. Następne posiedzenie odbędzie się tego dnia o godzinie 17.

Konstytucja Apostolska "Universi dominici gregis" wskazuje, że ogólne spotkania purpuratów powinny się odbywać codziennie - tak, aby każdy mógł przedstawić swoje zdanie albo prosić o przedstawienie ważnych kwestii.

Najważniejszą sprawą poruszaną podczas posiedzeń będzie jednak ustalenie daty konklawe. Watykański rzecznik ks. Federico Lombardi poinformował, że jego termin nie zostanie wyznaczony w poniedziałek.

Portal "Vatican Insider" cytuje tymczasem dziś szefa Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Claudio Cellego, który utrzymuje, że głosowanie rozpocznie się 11 marca.

Benedykt XVI pożegnał się z wiernymi i przeszedł na emeryturę

Od wczoraj od godziny 20 Benedykt XVI nie jest już papieżem. Władzę za Spiżową Bramą przejęło Kolegium Kardynałów z jego dziekanem kard. Angelo Sodano i kamerlingiem kard. Tarcisio Bertone, nadzorcą dóbr Stolicy Świętej.

W ostatnim w swoim pontyfikacie publicznym wystąpieniu Benedykt XVI mówił do wiernych: "Jestem teraz po prostu pielgrzymem, który zaczyna ostatni etap swojej pielgrzymki na tej ziemi". Wcześniej ustępujący Biskup Rzymu pożegnał się osobiście z każdym z kardynałów. Jak zauważono, szczególnie długo i serdecznie, z uśmiechem, żegnał się z metropolitą Mediolanu kardynałem Angelo Scolą, który wymieniany jest w gronie faworytów do przejęcia posługi po Benedykcie XVI. Dłuższą chwilę papież rozmawiał też z kardynałem Stanisławem Dziwiszem.