Trwają zacięte walki o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim, który siły rosyjskie próbują w całości zająć - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ciała 220 obrońców Mariupola dostarczono do Kijowa. "Identyfikacja ofiar będzie bardzo trudna" - mówi były dowódca pułku Azow Maksym Żorin. W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w Czortkowie w obwodzie tarnopolskim zniszczona została część obiektu wojskowego. 22 osoby są ranne. Od początku wojny funkcjonariusze straży granicznej odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 4 mln osób. Najnowsze informacje dotyczące inwazji Rosji na Ukrainę przekazujemy w zapisie naszej relacji z 12.06.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Trwają zacięte walki o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim, który siły rosyjskie próbują w całości zająć - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy 
  • W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w Czortkowie w obwodzie tarnopolskim zniszczona została część obiektu wojskowego. 22 osoby są ranne - w tym 12-letnie dziecko - poinformował szef władz obwodu tarnopolskiego Wołodymyr Trusz.
  • Sześcioletnie dziecko zginęło w rosyjskim ostrzale Lisiczańska w obwodzie ługańskim
  • Wojska rosyjskie ostrzeliwują dzielnice mieszkalne Charkowa i pozycje sił ukraińskich w obwodach czernihowskim i sumskim
  • Od początku wojny funkcjonariusze straży granicznej odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 4 mln osób.

22:30

Siły rosyjskie przeprowadziły już 2606 ataków rakietowych na Ukrainę i potrzebuje ona nowoczesnych systemów obrony przeciwrakietowej - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznoścowych.

Dostarczenie takich systemów było możliwe w tym i zeszłym roku, i jeszcze wcześniej. Czy je dostaliśmy? Nie. Czy są nam potrzebne? Tak. Nagromadziło się już 2606 odpowiedzi na to pytanie w postaci różnych rosyjskich rakiet manewrujących, które uderzyły w ukraińskie miasta - oznajmił Zełenski. 

22:05

Dziesiątki tysięcy wybuchów i ostrzałów. Setki tysięcy rannych i zabitych. Miliony, które straciły domy. Wszyscy widzieliście zdjęcia z Ukrainy. Spokojne miasta i wsie zmiecione z powierzchni ziemi. Pociski samosterujące i bomby, które nie zostawiają kamienia na kamieniu ze szkół, szpitali, teatrów, muzeów, całych ulic i dzielnic - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w sieciach społecznoścowych.

W czasie II wojny światowej, kiedy metal był potrzebny na froncie, statuetka Oscara została wykonana z gipsu. Można powiedzieć, że to był symboliczny gest, który nie wpłynął drastycznie na przebieg wojny. Ale nie możemy powiedzieć, że pokonalibyśmy nazizm bez tego kawałka metalu - powiedział prezydent Ukrainy.

Zełenski podkreślił, że "każda pomoc jest cenna i ważna" i podziękował uczestnikom gali, którzy zebrali się na niej w imię pomocy Ukrainie, jak i Seanowi Pennowi, który w pierwszych dniach wojny przebywał w Kijowie.

Byłeś gotów stopić swojego Oscara w proteście przeciwko niewystarczającej pomocy Ukrainie. Jestem pewien, że nie będzie to konieczne - zwrócił się Zełenski do Penna. Stopiona powinna zostać broń barbarzyńców, którzy mordują ludność cywilną. Sprzęt agresora, jego czołgi, samoloty, okręty, rakiety powinny być stopione i całe to żelazo, które niesie zło - kontynuował.

Kończąc swoją wypowiedź, prezydent Ukrainy zaapelował o wsparcie dla jego kraju i walkę o niego, ponieważ jest to wsparcie i walka w imię całego wolnego świata.

21:39

Walki toczą się obecnie na 1105 km ukraińsko-rosyjskiego frontu - oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny, omawiając sytuację z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milleyem.

Załużny po raz kolejny zaapelował do Milleya o pomoc w jak najszybszym przekazaniu Ukrainie większej liczby systemów artyleryjskich kalibru 155 mm. Jak zaznaczył, siły rosyjskie mają obecnie 10-krotną przewagę ogniową.

Ukraiński dowódca oznajmił na Facebooku, że obecnie długość frontu wynosi 2450 km, z czego na 1105 km toczą się aktywne działania bojowe.

21:11

Bez wsparcia Zachodu, Ukraina musiałaby bronić Lwowa przed Rosjanami - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Unian.

Arestowycz wyraził także przekonanie, że prezydent Rosji Władimir Putin chce zniszczyć całą ukraińską kulturę, nie tylko państwo, a Zachód, w szczególności Stany Zjednoczone, poprzez wszelkiego rodzaju wsparcie - finansowe, polityczne czy militarne - pomagają w jej zachowaniu.

20:43

Sześcioletnie dziecko zginęło w rosyjskim ostrzale Lisiczańska w obwodzie ługańskim - poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie. W obwodzie donieckim zginęła jedna osoba, a trzy zostały ranne.

20:21

Właściwie dla Niemców oczywiste powinno być opowiedzenie się po stronie ukraińskiego prezydenta Zełenskiego i jego kraju. Paradoksalnie jednak agresor zyskuje więcej współczucia niż ofiara. Niemiecka empatia dla Ukrainy i dla Zełenskiego jest ograniczona - uważa autor tekstu opublikowanego przez tygodnik "Spiegel".

19:48

Poległy na Ukrainie w walce z Rosjanami były brytyjski żołnierz Jordan Gatley był prawdziwym bohaterem - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Wiele odwagi wymaga opuszczenie domu i przejechanie tysięcy mil, aby bronić tego, w co się wierzy. Tylko dlatego, że tak mówi ci serce. Bo nie możesz zdzierżyć zła. Jordan Gatley był prawdziwym bohaterem
- napisał Podolak.

19:03

Brytyjska firma zbrojeniowa QinetiQ przekaże Ukrainie 10 robotów saperskich TALON służących do oczyszczenia zaminowanego przez Rosjan terytorium - poinformował Ukrinform za ukraińską policją.

Robot saperski może unieść 45-kilogramowy ładunek, a ciągnąć ważący nawet 680 kilogramów. Może rozwinąć prędkość do 8,3 km/h i pracować bez ładowania baterii od prawie 3 do 4,5 godziny, a w trybie czuwania pozostawać do 7 dni.

18:35

Na kierunku słowiańskim wojska ukraińskie skutecznie odparły próbę ataku wroga; siły rosyjskie szykują natarcie w kierunku Łymanu.
Na kierunku siewierskim rosyjscy okupanci  kontynuują ostrzeliwanie pozycji wojsk ukraińskich oraz infrastruktury cywilnej w obwodzie czernihowskim i sumskim.

Na kierunku słobożańskim siły rosyjskie prowadzą działania bojowe, próbując poprawić swe położenie taktyczne, a także umacniają swe pozycje obronne w okolicach miejscowości Nowy Burłuk. Siły rosyjskie ostrzelały ogniem moździerzowym, artyleryjskim i z wyrzutni rakietowych kilka miejscowości i bezskutecznie szturmowały w kierunku miejscowości Staryca i Rubiżne.

Wojska rosyjskie systematycznie ostrzeliwują pozycje sił ukraińskich na kierunku awdijiwskim, nowopawliwskim i zaporoskim. 

18:28

Na kierunku siewierodonieckim siły rosyjskie kontynuują atak artyleryjski, próbują przełamać opór wojsk ukraińskich i uzyskać pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem.

Na kierunku donieckim siły rosyjskie koncentrują się na Siewierodoniecku i Bachmucie, ostrzeliwują pozycje ukraińskie wzdłuż linii frontu. Na kierunku łymańskim wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał pododdziałów ukraińskich i szykowały się do natarcia.

Na kierunku bachmuckim siły rosyjskie prowadziły działania bojowe z zamiarem zajęcia Wrubiwki, ale bez powodzenia. Przy próbie wznowienia ofensywy w kierunku miejscowości Orichowe i Zołote siły rosyjskie zostały zdecydowanie odparte przez obrońców i wycofały się.

18:21

Rosyjska diaspora w Warszawie zorganizowała przemarsz z Placu Konstytucji pod ambasadę Rosji wyrażając swój sprzeciw wobec działań prezydenta Władimira Putina. Uczestnicy marszu protestowali pod hasłem "Dzień wolności Rosji od putinizmu".

Pochód miał charakter pokojowy. Jego uczestnicy wznosili antywojenne hasła a także wyrazili swój sprzeciw wobec rządów Władimira Putina. Na transparentach widniały napisy: "Nie wojnie!", "Putler kaput", "Wolna Rosja".

18:13

Ukraina zorganizowała dwa korytarze eksportowe dla zbóż - przez Polskę i Rumunię i pracuje nad trzecim z państwami bałtyckimi - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

Wyeksportowanie 22 milionów ton zbóż zalegających w ukraińskich magazynach jest krytyczne dla uniknięcia głodu w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Rosja blokuje porty na Morzu Czarnym, przez które wcześniej przechodziły największe transporty. 

Te korytarze, które otwarto - to jednak za mało. Mimo starań - również Polski - na razie z Ukrainy nie udaje się wywieźć miesięcznie nawet połowy tego, co powinno trafić na Bliski Wschód i do Afryki. Putin cynicznie używa groźbu głodu w krajach tych regionów, by zmusić świat do ustępstw, zniesienia sankcji i uznania zajętych terytoriów w Ukrainie. 

Kluczowe jest odblokowanie portów na Morzu Czarnym - w mediacjach stara się pomóc Turcja, na razie jednak bezskutecznie.

17:52

Były żołnierz brytyjski poniósł śmierć, uczestnicząc w walkach z siłami rosyjskimi w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim - poinformowała jego rodzina. Śmierć mężczyzny potwierdził brytyjski resort spraw zagranicznych.

17:33

Byli rosyjscy bankierzy, którzy popadli w konflikt z Kremlem, mogą odzyskać zamrożone przez Rosję aktywa i naprawić reputację dzięki zachodnim sankcjom nałożonym na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę. Zniesławieni bogacze przekonują, że oddanie Rosji ich majątków przez zachodnie sądy oznacza finansowanie wojny - pisze "The World Street Journal".

17:11

Osiemnastoletnia obywatelka Ukrainy przekazywała siłom rosyjskim informacje o miejscach dyslokacji wojsk ukraińskich - poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy w sieciach społecznościowych. Jest podejrzewana o zdradę stanu w warunkach wojny, za co grozi 15 lat pozbawienia wolności lub dożywocie z konfiskatą mienia. 

Kobieta mieszkała w Bachmucie w obwodzie donieckim. Podano, że w maju i czerwcu co najmniej 14 razy przekazywała Rosjanom z własnej woli informacje o miejscu stacjonowania ukraińskich obrońców tego miasta.

17:05

Ukraińskie służby zdemaskowały oszustów, którzy obiecywali rodzinom i bliskim ukraińskich żołnierzy, którzy dostali się do niewoli uwolnienie ich za pieniądze, po czym po ich otrzymaniu znikali - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy na Facebooku.

16:50

Obawy Turcji są uzasadnione, chodzi o terroryzm i eksport broni. Musimy rozumieć, że żaden inny kraj NATO nie doświadczył tylu ataków terorrystycznych, co Turcja - mówił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego podczas wspólnej konferencji z premierem Finlandii.

Turcja sprzeciwia się dołączeniu Finlandii i Szwecji do NATO z powodu wspierania przez te kraje Kurdów, których Ankara uznaje za terorystów.

16:22

Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzelania przez wojsko rosyjskie dwóch rejonów obwodu dniepropietrowskiego we wschodniej części Ukrainy - poinformował szefa władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko na Facebooku.

Krótko dzień był spokojny. Wróg ostrzelał od razu dwa rejony - synelnykowski i krzyworoski. W hromadzie pokrowskiej zginęła kobieta. Zniszczono budynek - napisał Rezniczenko.

Dodał, że w hromadzie zełenodolskiej wskutek ostrzału z wyrzutni Uragan wybuchł pożar w parku miejskim, który udało się opanować. 

15:56

Ciała 220 obrońców Mariupola na południu Ukrainy dostarczono do Kijowa w wyniku dwóch wymian - poinformował były dowódca pułku Azow Maksym Żorin na Facebooku.

Mogę potwierdzić dwie wymiany - ciała 220 poległych już znajdują się w Kijowie. Niemal jedna trzecia z nich to żołnierze pułku Azow. Trwa identyfikacja - oznajmił Żorin.

Podkreślił, że identyfikacja ofiar będzie bardzo trudna, gdyż większość z nich jest w strasznym stanie i "wizualnie nie sposób ich zidentyfikować".

15:35

Ukraińskie zabytki są namierzane i wywożone z kraju do Rosji przez wyspecjalizowany gang - uważają międzynarodowi specjaliści, którzy zauważyli specyficzny wzór działania w przypadku kradzieży wartościowych eksponatów na Ukrainie, o czym pisze dziennik "The Guardian".

15:15

Minister rolnictwa Niemiec Cem Ozdemir obiecał wydzielenie funduszy na stworzenie w Izmaile w obwodzie odeskim lepszych warunków do wywożenia ukraińskiego zboża Dunajem - poinformował portal Euractiv.

Dopóki Putin blokuje szlak morski, musimy wykorzystywać i uaktywniać wszelkie dostępne alternatywy: drogi, kolej i Dunaj - oznajmił Ozdemir. Według niego Ukraina nie może liczyć na to, że Rosja odblokuje szlak handlowy przez Morze Czarne.

14:25

W okupowanym przez Rosjan Berdiańsku w obwodzie zaporoskim Ukrainy słychać było rano trzy wybuchy - informuje agencja Interfax-Ukraina, powołując się na informacje ukraińskich władz miasta. Jeden z nich uszkodził stację elektroenergetyczną, w wyniku czego część miasta została pozbawiona prądu.

13:26

Rosja dzięki przewadze liczebnej stopniowo zajmuje tereny wokół Siewierodoniecka i próbuje ją zwiększyć wysyłając na Ukrainę kolejne oddziały, ale będzie musiała polegać na nowych rekrutach lub zmobilizowanych rezerwistach - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosja wykorzystuje przewagę liczebną i artyleryjską do stopniowego przejmowania terenów w Siewierodoniecku i okolicach. Rosja nadal stara się wygenerować więcej jednostek bojowych do wysłania na Ukrainę. W ostatnich tygodniach prawdopodobnie rozpoczęła przygotowania do rozmieszczenia trzecich batalionów w niektórych formacjach bojowych. Większość brygad zazwyczaj angażuje do działań w danym momencie maksymalnie dwa z trzech batalionów. Trzecie bataliony w brygadach często nie są w pełni obsadzone - Rosja będzie prawdopodobnie musiała polegać na nowych rekrutach lub zmobilizowanych rezerwistach, aby wysłać te jednostki na Ukrainę. Jednoczesne rozmieszczenie wszystkich trzech batalionów prawdopodobnie ograniczy długoterminową zdolność tych formacji do regeneracji sił bojowych po zakończeniu operacji" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

13:01

Mieszkańcy okupowanego Chersonia zignorowali obchody Dnia Rosji zorganizowane dziś przez rosyjskie władze okupacyjne - podaje portal Suspilne, powołując się na przedstawicieli ukraińskich władz lokalnych.

Większego wstydu Rosja nie mogła sobie wyobrazić. Z Chersonia było tam 30-40 osób - powiedział Suspilnemu przewodniczący rady obwodu Ołeksandr Samojłenko.

Informacje na temat obchodów w obwodzie są trudne do zweryfikowania. W YouTube pojawiło się nagranie z obchodów w Chersoniu, na którym widać niewielką scenę przy pomniku ks. Potiomkina. Wokół na placu widoczna jest grupy ludzi, w sumie ok. 100 osób. Zespół w strojach utrzymanych w stylistyce wojskowej wykonał "program artystyczny".

12:50

Wojska rosyjskie zniszczyły w nocy drugi most do Siewierodoniecka i ostrzeliwują trzeci, ostatni - powiadomił szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Dodał, że przeciwnik rzucił wszystkie siły, by "odciąć miasto".

11:28

Wypracowanie przez państwa członkowskie wspólnego stanowiska w sprawie przyjęcia Ukrainy do UE będzie wyzwaniem. Mam nadzieję, że za 20 lat, kiedy spojrzymy wstecz, będziemy mogli powiedzieć, że postąpiliśmy słusznie. Ukraina dużo osiągnęła w ciągu ostatnich 10 lat, ale nadal pozostaje wiele do zrobienia - powiedziała grupie dziennikarzy przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

11:25

Kilka bojowych wozów piechoty Marder które zostały wycofane ze służby w niemieckiej armii i przeszły modernizację jest gotowych do użycia, mogłyby zostać natychmiast dostarczone na Ukrainę - informuje "Bild am Sonntag", prezentując zdjęcia pięciu zmodernizowanych maszyn.

Jesteśmy w trakcie odnawiania 100 bojowych wozów piechoty Marder, pierwsze pojazdy są już gotowe - powiedział gazecie dyrektor generalny koncernu Rheinmetall Armin Papperger. O tym, kiedy i gdzie Marder zostanie dostarczony, decyduje rząd niemiecki - dodał.

W magazynach Rheinmetall znajduje się też 88 czołgów Leopard 1 i kolejne Leopard 2 do modernizacji. Według oceny Pappbergera, Marder jest nadal skutecznym wozem bojowym, używanym także przez Bundeswehrę - np. na Litwie. 

11:24

Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego Ukrainy w ciągu ostatniej doby - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

"W sumie w ciągu doby w obwodzie jest czworo rannych - trzy osoby w rejonie charkowskim, jedna osoba w Bałakliji. Niestety, trzy osoby zginęły - jedna osoba w rejonie czuhujiwskim, dwie w miejscowości Zołocziw" - powiadomił Syniehubow w Telegramie.

Ostrzeliwane były dzielnice Charkowa, a także rejony czuhujiwski i iziumski. W wyniku ostrzałów wybuchły pożary.

10:44

W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego w Czortkowie w obwodzie tarnopolskim, na zachodzie Ukrainy, zniszczona została część obiektu wojskowego. 22 osoby są ranne - w tym 12-letnie dziecko - poinformował szef władz obwodu tarnopolskiego Wołodymyr Trusz.

Zrujnowano część obiektu wojskowego. Uszkodzone zostały cztery cywilne budynki pięciokondygnacyjne - powiedział Trusz. Jak relacjonuje agencja Ukrinform, szef regionu poinformował, że na Czortków spadły cztery pociski rakietowe odpalone z akwenu Morza Czarnego.

10:38

Od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 32150 żołnierzy, 1430 czołgów, w tym 11 w ciągu ostatniej doby i blisko 3,5 tys. pojazdów opancerzonych - 18 z nich w ciągu ostatnich 24 godzin - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Zeszłej doby Rosja straciła też trzy zestawy artyleryjskie i cztery wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe - powiadomił sztab.

W sumie rosyjskie straty sztab w Kijowie ocenia na 1430 czołgów, 3484 wozy opancerzone, 715 systemów artyleryjskich, 226 wyrzutni rakietowych, 97 systemów przeciwlotniczych, 212 samolotów, 178 śmigłowców, 582 drony, 13 jednostek pływających oraz 2455 samochodów i cystern.

Największe straty w ciągu ostatniej doby wróg poniósł w rejonie Siewierodoniecka (obwód Ługański) i Bachmutu (obwód doniecki) - dodano.

09:55

Chociaż uwaga mediów skupia się na milionach uchodźców, którzy uciekli z Ukrainy po rosyjskim ataku 24 lutego, również Rosja przeżywa falę emigracji, odczuwalną zwłaszcza w sektorze IT. Według różnych szacunków po wybuchu wojny Rosję opuściło od 150 do 300 tys. osób. Większość z nich udała się do państw byłego ZSRR.

09:06

W rosyjskim ostrzale rakietowym w rejonie Czortkowa w obwodzie tarnopolskim, na zachodzie Ukrainy, ranne zostały dzieci - poinformował szef obwodu tarnopolskiego Wołodymyr Trusz. Do ostrzału doszło w sobotę wieczorem.

Szef obwodu poinformował, że wszyscy poszkodowani otrzymali pomoc. "Na szczęście nie ma zabitych" - przekazał Trusz na Telegramie.

Czortków, około 30-tysięczne miasto na Podolu, leży niecałe 160 km na południowy wschód od Lwowa. 

09:05

W Mariupolu stoją ciężarówki, na których transmitowane są rosyjskie propagandowe programy telewizyjne. 

09:01

Od początku wojny funkcjonariusze straży granicznej odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 4 mln osób. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 24,9 tys. osób.

08:34

Trwają walki o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim Ukrainy - powiadomił rano szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Dodał, że bardzo trudna jest sytuacja w Toszkiwce, gdzie Rosjanie próbują przełamać ukraińską linię obrony.

Według Hajdaja w obwodzie ługańskim jest najtrudniejsza sytuacja w całym kraju, a ostrzałów w regionie jest tak dużo, że nie można ich policzyć.

Miejscowości obwodu są nieustannie ostrzeliwane z artylerii. W sobotę znowu zniszczona była infrastruktura - po dziesięć budynków w Zołotym i Wrubiwce, dwa w Mikołajiwce, cztery - w Lisiczańsku. Zburzono centrum handlowe i sklep.

Nikt nie może jednak powiedzieć, ile ofiar było w ciągu ostatniej doby w Siewierodoniecku, gdzie toczą się intensywne walki - przekazał Hajdaj.

07:40

Pięcioro cywilów zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału wsi Koroboczkyne w obwodzie charkowskim Ukrainy - powiadomiła lokalna policja. Wieczorem pocisk trafił w dom mieszkalny.

"(Rosjanie) trafili w dom mieszkalny. Zginęło pięć osób, które w tym domu mieszkały. Dom jest całkowicie zniszczony" - poinformował przedstawiciel policji Serhij Bołwinow na Facebooku .

07:04

W ciągu minionej doby wojska rosyjskie straciły do 150 żołnierzy i ponad 42 jednostki sprzętu wojskowego, w tym 10 czołgów - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

Sztab informuje o trwającym szturmie w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim i walkach w obwodzie donieckim, gdzie Rosjanie ostrzeliwują pozycje ukraińskie z artylerii. Ostrzał rosyjski utrzymuje się na kierunkach: Słowiańska, Limanu, Bachmutu.

Na północy Ukrainy Rosjanie ostrzeliwują infrastrukturę cywilną w obwodzie sumskim. Na kierunku Charkowa prowadzili ostrzały infrastruktury cywilnej w rejonie miejscowości: Wirnopilla, Petriwka, Czepila, Chrestyszcza - informuje sztab.

06:45

Z Lisiczańska w obwodzie ługańskim Ukrainy ewakuowano 30 osób, w tym troje dzieci - poinformował szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Podkreślił, że w sąsiednim Siewierodoniecku, gdzie trwają walki, nie ma już możliwości ewakuacji.

"Uratowano jeszcze około 30 osób, w tym troje dzieci. Doświadczenie Siewierodoniecka przeraża ludzi i mieszkańcy zgadzają się na opuszczenie domów" - napisał Hajdaj na komunikatorze Telegram.

Jak poinformował, Lisiczańsk jest "mocno ostrzeliwany, ale do miasta zawieziono pomoc humanitarną".

"W Siewierodoniecku nie ma ewakuacji, nie ma też możliwości dowiezienia jedzenia i lekarstw" - dodał szef obwodu.

06:27

Przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE wzmocni zarówno Ukrainę jak i całą Unię Europejską - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo po wczorajszych rozmowach z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen

Jesteśmy obecnie z Unią Europejską w jednej drużynie - i ta drużyna musi wygrać - powiedział Zełenski.

Co jeszcze musi się wydarzyć w Europie, aby stało się jasne dla sceptyków, że właśnie fakt trzymania Ukrainy poza Unią działa przeciwko Europie? - zapytał ukraiński prezydent. 

06:24

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko oświadczył, że w okupowanym mieście Rosjanie budują obiekt mieszkalny i zaraz obok niego - umocnienia bojowe. Według Andriuszczenki świadczy to o tym, że mieszkańcy zostaną użyci jako "żywe tarcze".

O rozpoczęciu prac budowlanych i fortyfikacyjnych ukraińskie władze miasta dowiedziały się od mieszkańców. Andriuszczenko napisał na komunikatorze Telegram, że nastąpiły "ostrożne ogłoszenia" ze strony władz okupacyjnych, iż w miejscu tym powstają modułowe domy dla osób, które straciły dach nad głową. Sprawdzając te informacje w kilku źródłach, urzędnicy ukraińscy ustalili, że "władze okupacyjne planują budowę domów modułowych z wieloma mieszkaniami, o technologii podobnej do budowy centrów handlowych" - relacjonuje Andriuszczenko.

Jednocześnie - dodał - "kilkaset metrów od budynków okupanci przygotowują linię obrony, w tym okopy dla ciężkiego sprzętu".
"Takie rozmieszczenie fortyfikacji uniemożliwia ataki artyleryjskie na umocnienia okupantów" - wyjaśnił Andriuszczenko. 

06:15

Wojska ukraińskie utrzymują kontrolę nad kombinatem chemicznym Azot w Siewierodoniecku, w którym schroniły się setki cywilów. Trwają tam zacięte walki - poinformował w nocy szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

Wcześniej Hajdaj oświadczył, że rosyjski ostrzał tej fabryki spowodował olbrzymi pożar, bowiem pociski uszkodziły zbiornik z łatwopalnymi materiałami.

"Informacje jakoby zakłady Azot zostały zablokowane (przez wojska rosyjskie) są kłamstwem" - napisał Hajdaj na Telegramie.

"Nasze siły utrzymują pozycje w dzielnicy przemysłowej Siewierodoniecka i niszczą armię rosyjską w mieście" - dodał. Przyznał jednak, że Rosjanie kontrolują obecnie większość Siewierodoniecka.

Według władz ukraińskich w kilku schronach pod fabryką Azot znajduje się ok. 800 osób, w tym 200 pracowników fabryki i 600 mieszkańców miasta

Trwające już od tygodni walki o Siewierodonieck, niewielkie miasto w obwodzie ługańskim, zrównały z ziemią znaczną jego część. Walki o Siewierodonieck są oceniane jako jedne z najbardziej zaciętych od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego.