Co najmniej jedna osoba zginęła a trzy zostały ranne w nocy z soboty na niedzielę w rosyjskim ataku dronów na Kijów - poinformował mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko. Nad Kijowem siły ukraińskie zestrzeliły w nocy ponad 40 dronów – sprecyzował Kliczko. Był to największy atak na Kijów od początku wojny. Do działania przystąpiła obrona powietrzna. Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę. "Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem Unii Europejskiej i NATO" - podkreśliła. Historia Ukrainy od dawna irytuje niepewnych siebie Rosjan – powiedział w niedzielę szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak po tym, jak Rosja dokonała w nocy z soboty na niedzielę dwufalowego ataku dronami na Kijów. Najważniejsze informacje 459. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zbieramy w naszej relacji na żywo.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:51

Przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow wykazują 100-procentową efektywność na froncie wojny z Rosją - powiedział w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

Mogę powiedzieć, że wszystkie odpalenia Storm Shadow, które miały miejsce dotychczas, wszystkie 100 procent trafiły w cele wyznaczone przez Sztab Generalny - oświadczył minister występując w ukraińskiej telewizji.

21:10

Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly w niedzielę ponownie zapewnił o solidarności z Ukrainą, potępiając przeprowadzony ostatniej nocy przez Rosję zmasowany atak na Kijów przy użyciu dronów. Podkreślił, że atak nastąpił w Dniu Kijowa, a odporność miasta pokazuje siłę jego mieszkańców.

19:53

W nocnym ataku na Ukrainę Rosja użyła 59 dronów, z których 58 zostało zniszczonych - poinformował w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej mówiono o zestrzeleniu 52 spośród 54 wypuszczonych przez agresora bezzałogowców, które przeprowadzały atak na obiekty cywilne.

19:16

Mer Kijowa Witalij Kliczko wyjaśnił mieszkańcom przyczynę dziwnych wibracji odczuwanych w mieście w nocy z soboty na niedzielę. Zdementował, że było to trzęsienie ziemi. Według Kliczki, takie zjawisko zostało wywołane dostawami na front "potężnego uzbrojenia".

18:27

Kanadyjscy saperzy szkolą ukraińskich żołnierzy na poligonie w Polsce. Taką informację przekazał Sztab Generalny Ukrainy.

17:43

Wierzę, że zaproszenie Ukrainy do NATO może być kluczowym czynnikiem zakończenia tej wojny - powiedział w wywiadzie dla "Głosu Ameryki" Andrij Jermak, szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

Europa potrzebuje chronionego świata. A bez Ukrainy nie da się tego zrobić - stwierdził Jermak. 

17:15

Wołodymyr Zełenski zwrócił się do parlamentu o zatwierdzenie sankcji wobec Iranu, który produkuje drony, wysyłane przez Rosję do atakowania celów cywilnych w Ukrainie. Całkowity zakaz handlu i transportu z Iranem ma być wprowadzony na 50 lat.

W nocy z soboty na niedzielę siły rosyjskie przeprowadziły największe od początku otwartej fazy wojny uderzenie dronami Shahed produkcji irańskiej.

Informację o sankcjach specjalnych wobec Iranu opublikowano w niedzielę po południu. Zełenski poprosił parlament o zatwierdzenie decyzji, którą podjęła w tej sprawie Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

16:44

W wyniku niedzielnego ataku dronów na Żytomierz w mieście uszkodzonych zostało co najmniej 26 domów, a także obiekty oświatowe  i służby zdrowia.

16:21

"Jedna z łodzi artyleryjskich flotylli rzecznej Sił Morskich wykryła UAV na obszarze wodnym Zbiornika Kijowskiego. Shahed-136 został zniszczony przez zdecydowane i pewne działania personelu łodzi artyleryjskiej" - taki komunikat przekazał dziś po południu serwis prasowy ukraińskiej marynarki.

14:53

Skandal podczas festiwalu filmowego w Cannes wywołała 34-letnia ukraińska modelka Alina Bajkowa, która pojawiła się na czerwonym dywanie w koszulce z wulgarnym napisem skierowanym do Władimira Putina.

14:07

"Jesteście naszymi bohaterami, ratujecie życie ludzi" - napisał w niedzielę w Telegramie prezydent Ukrainy, dziękując siłom obrony powietrznej oraz ratownikom po kolejnym zmasowanym rosyjskim ataku powietrznym na Ukrainę.

"Siły obrony powietrznej. Słyszycie sygnał alarmu inaczej niż wszyscy. Kierujecie wzrok w górę, by niszczyć wrogie rakiety, samoloty, śmigłowce, bezzałogowce. Każde zestrzelenie to ratowanie ludzkiego życia" - napisał Wołodymyr Zełenski.

13:19

Austria przekaże Ukrainie sprzęt do rozminowywania o wartości 2 mln euro.

13:01

Ukraina nie ma szans na zwycięstwo - mówił w wywiadzie dla BBC ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii Andriej Kelin.

"Ktoś kto myśli, że Ukraina może zwyciężyć popełnia wielki idealistyczny błąd. Rosja jest 16 razy większa od Ukrainy. Mamy olbrzymie zasoby. I jeszcze nie podjęliśmy bardzo poważnych działań"- powiedział rosyjski dyplomata. 

12:38

Liczba rosyjskich żołnierzy na Białorusi jest obecnie mniejsza niż parę miesięcy temu i wynosi kilka tysięcy; wcześniej było ich 10-11 tysięcy – poinformował rzecznik ukraińskiej służby granicznej Andrij Demczenko. 

Ukraina kontynuuje umacnianie granicy, by móc reagować na ewentualne zagrożenia.

12:14

Minister spraw zagranicznych Rosji - Siergiej Ławrow ostrzegł w niedzielę, że kraje zachodnie "igrają z ogniem", zgadzając się na dostarczanie Ukrainie amerykańskich myśliwców F-16 - informuje AFP.

11:07

Trzy osoby, które były uznane zaginione po piątkowym rosyjskim ataku rakietowym na szpital w Dnieprze, nie żyją – powiadomił w niedzielę szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak. Ofiary to dwaj mężczyźni i kobieta.

W piątek Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Dniepr, trafiając w budynek szpitala oraz kliniki weterynaryjnej.

10:26

W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 26,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 30 tys. osób - podała Straż Graniczna. 

Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała 12,177 mln wjazdów do Polski i 10,385 mln wyjazdów na Ukrainę.

09:36

Po nocnym, zmasowanym ataku rosyjskich dronów na Kijów władze ukraińskie stolicy wciąż ustalają liczbę poszkodowanych. Odłamki zestrzelonych maszyn, które spadły m.in. na centrum handlowe i domy mieszkalne, zabiły co najmniej jedną osobę. Dwie są ranne – podało w niedzielę MSW Ukrainy.

„Było to rekordowy atak na miasto pod względem liczby dronów. Są zabici i ranni. (…) Informacje o liczbie poszkodowanych nadal są ustalane – przekazał resort.

09:02

Jewgienij Prigożyn prawdopodobnie wycofuje oddziały najemników z Grupy Wagnera z Bachmutu w celu ich odnowienia i przegrupowania – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

"Wygląda na to, że najemnicy z Grupy Wagnera są wycofywani z Bachmutu na zaplecze w celu przegrupowania i odnowienia" – pisze ISW, wskazując, że operacje ofensywne sił rosyjskich w mieście i wokół niego zmniejszyły się.

08:28

Wojna, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, jest również wojną Czeczenów, którzy walczą w niej po stronie ukraińskiej także o wolność i niepodległość dla własnego narodu – mówią PAP członkowie czeczeńskiego batalionu ochotniczego im. Dżochara Dudajewa.

„Dla nas, Czeczenów, wojna na Ukrainie jest także naszą wojną. Walczymy z Rosją od stuleci. Mój ojciec bił się w pierwszej i drugiej wojnie czeczeńskiej, teraz przyszła kolej na mnie. Mam nadzieję, że na moim pokoleniu ta walka się zakończy i zdobędziemy niezależność i wolność również dla mojego narodu” – wyznaje zamaskowany 30-latek w mundurze polowym na poligonie niedaleko Kijowa.

07:39

Historia Ukrainy od dawna irytuje niepewnych siebie Rosjan – powiedział w niedzielę szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak po tym, jak Rosja dokonała w nocy z soboty na niedzielę dwufalowego ataku dronami na Kijów.

Ataki miały miejsce w noc poprzedzającą obchody Dnia Kijowa, rocznicę oficjalnego założenia miasta 1541 lat temu. W tym dniu w stolicy zwykle odbywają się jarmarki uliczne, koncerty na żywo i specjalne wystawy muzealne, które zaplanowano również w tym roku, ale na mniejszą niż zwykle skalę.

Władze miasta zakomunikowały, że kilka dzielnic Kijowa ucierpiało w wyniku tych ataków, w tym historyczny rejon peczerski.

07:25

Nad Kijowem siły ukraińskie zestrzeliły w nocy ponad 40 dronów – poinformował mer miasta. Siły Powietrzne powiadomiły, że w największym ataku dronów od początku wojny Rosjanie zastosowali ogółem 54 Shahedy, z których 52 udało się zniszczyć.

"14. atak dronów na stolicę od początku maja. Dzisiaj wróg postanowił +złożyć życzenia+ mieszkańcom z okazji Dnia Kijowa (obchodzonego 29 maja) przy pomocy śmiercionośnych dronów" – powiadomił mer miasta Witalij Kliczko. W wyniku ataku są ofiary i zniszczenia, które władze obecnie ustalają. Jak dotąd podano, że jedna osoba zginęła i co najmniej jedna jest ranna.

Kliczko ocenił, że był to największy atak na Kijów od początku wojny.

06:42

Premier Estonii Kaja Kallas powiedziała w sobotę, że aby na Ukrainie zapanował pokój, Rosja musi zostać pokonana i wycofać się poza ukraińską granicę. "Potrzebujemy, aby Ukraina została członkiem Unii Europejskiej i NATO" - podkreśliła.

"Będąc przedstawicielem pokolenia, które od początku nie miało wolności, doskonale rozumiem, że o wolność trzeba walczyć. Dlatego tak aktywnie pomagamy Ukrainie zwyciężyć" – oświadczyła Kallas.

06:26

Co najmniej jedna osoba zginęła a trzy zostały ranne w nocy z soboty na niedzielę w rosyjskim ataku dronów na Kijów - poinformował mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko.

Do działania przystąpiła obrona powietrzna. Mer Kijowa sprecyzował, że ponad 20 rosyjskich dronów zostało zestrzelonych, ale do miasta zbliża się kolejna fala bezzałogowców.

"Masowy atak" - napisał Kliczko i zaapelował do ludności o schronienie się w bezpiecznych miejscach do czasu odwołania alarmu lotniczego.