Na północ od Charkowa siły ukraińskie wyparły Rosjan aż do granicy. Resort obrony w Kijowie opublikował nagranie żołnierzy ukraińskich przy słupie granicznym.

Informację, że 227. batalion charkowskiej brygady Obrony Terytorialnej doszedł do granicy z Rosją, potwierdził szef władz obwodu charkowskiego. 

Wcześniej ukraiński resort obrony opublikował nagranie żołnierzy przy ukraińskim słupie granicznym. 

Panie Prezydencie, dotarliśmy do granicy Ukrainy z wrogim państwem. Panie prezydencie, udało się! - mówią obrońcy Ukrainy w filmie, nagranym dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Gen. Bogusław Pacek: To heroiczny czyn!

O komentarz dotyczący wyparcia Rosjan aż do granicy był pytany gość radia RMF24 - gen. Bogusław Pacek, były doradca NATO do spraw wyszkolenia armii ukraińskiej. 

Przede wszystkim to ma znaczenie symboliczne i psychologiczne w tej bardzo trudnej wojnie dla Ukrainy. Codziennie jesteśmy świadkami różnych bardzo pozytywnych informacji. Medialnie dobrze je odbieramy, ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że te kolejne sukcesy Ukrainy są opatrzone ogromnym trudem, ilością zabitych, rannych, cierpieniami. To, czego bardzo potrzebują Ukraińcy - poza sprzętem, poza pomocą finansową - to właśnie takiego wsparcia psychologicznego i bardzo wiarygodnych czynów, czyli takich, że jednak można, że się udaje. Ta sytuacja na północy jest w ogóle sytuacją dobrą - z punktu widzenia Ukrainy - ocenia generał.

Podkreśla, że natarcie od Charkowa w stronę granicy rosyjskiej w obwodzie charkowskim już od wielu dni jest realizowane z dużym powodzeniem. 

Rosjanie zostali wyparci, a to jest taka wisienka na torcie, ten sukces batalionu wojsk obrony terytorialnej. To jest heroiczny czyn, ponieważ granica Ukrainy z Rosją jest granicą trudną dla Ukrainy. Na przykład w Donbasie przez wiele, wiele kilometrów w ogóle nie ma żadnej granicy, jest to taka granica umowna. W związku z powyższym trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że dojście do granicy jest bardzo niebezpieczne, bo w każdej chwili można stracić życie - po drugiej stronie Rosjanie, a często niekoniecznie po drugiej stronie, bo często nie wiadomo, gdzie ta druga strona jest, gdzie jest ta granica. Brawo, brawo! To jest akt odwagi. Sam przekaz, sposób w jaki oni to uczynili, ten meldunek kierowany do Prezydenta Zełenskiego - wielkiego symbolu heroizmu Ukrainy - to jest coś, co daje poczucie satysfakcji i podnosi na duchu Ukraińców, ale i także nam, obserwatorom na pewno czyni taką poprawę i wiarę większą w Ukraińców, i w pomoc, i w sens tego wszystkiego, co robimy - podsumował.

Teraz Moskwa koncentruje ofensywę na wschodzie Ukrainy

Ukraińskie wojsko już w ostatnich dniach informowało, że stopniowo wypiera wojska rosyjskie w okolicach Charkowa.

Rosja wycofała już swoje wojska z północnej Ukrainy, po tym, jak zostały one zatrzymane w pobliżu stolicy kraju, Kijowa.

Moskwa koncentruje obecnie swoją ofensywę na wschodnich regionach Ukrainy - Doniecku i Ługańsku, gdzie prorosyjscy separatyści, z pomocą Rosji, kontrolują niektóre obszary od 2014 roku.