Ramzan Kadyrow obiecał prezydentowi Władimirowi Putinowi likwidację ukraińskiego przywódcy - ustalił ukraiński wywiad. Szczegóły planów wyeliminowania Wołodymyra Zełenskiego ujawnił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Daniłow, powołując się na wywiad wojskowy Ukrainy twierdzi, że na początku lutego na Kremlu doszło do spotkania czeczeńskiego przywódcy z Władimirem Putinem. Wtedy Kadyrow wziął na siebie odpowiedzialność za akcję usunięcia Zełenskiego. 

Zamach na ukraińskiego prezydenta miały przeprowadzić trzy grupy czeczeńskiego specnazu. Próbowały wedrzeć się do  Kijowa 26 lutego - 2 dni po rozpoczęciu wojny. Jak relacjonował Daniłow, w tym celu rosyjska armia utworzyła im korytarze do centrum miasta. Śledziliśmy te trzy grupy. Jedną nasi wojskowi zniszczyli, a dwie zmuszone były do odwrotu. Jedna stacjonuje teraz w obwodzie donieckim. Druga jest w Mariupolu - przekazał. 

Administracja Wołodymyra Zełenskiego informowała, że od początku wojny było już kilkanaście prób zamachów na prezydenta. Według wywiadu na Ukrainę od 20 marca napływają m.in. najemnicy, którzy mają wyeliminować ukraińskiego przywódcę. 

Opracowanie: