Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o zniszczeniu wszystkich 10 dronów, którymi Rosjanie minionej nocy zaatakowali ukraińskie terytorium. O zniszczeniu 15 ukraińskich dronów poinformował z kolei rosyjski resort obrony. 10 bezzałogowców zostało strąconych nad Krajem Krasnodarskim, a 5 - nad Morzem Czarnym. Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy gen. Wasyl Maluk poinformował, że od początku bieżącego roku SBU ujawniła już 11 rosyjskich siatek szpiegowskich; w ubiegłym roku wykryto 47 takich struktur. Niedziela jest 781. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w relacji z 14.04.2024 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:12

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że jego kraj potrzebuje pomocy od sojuszników, aby odpierać rosyjskie ataki powietrzne, tak jak Izrael może polegać na swoich sojusznikach dla niszczenia wrogich zagrożeń. Ukraiński przywódca nawiązał do odparcia przez Izrael z pomocą Zachodu irańskiego ataku.

"Cały świat widzi, czym jest realna obrona, widzi, czym może ona być. I cały świat zobaczył, że w tej obronie Izrael nie był sam. Zagrożenie ze strony nieba likwidowali też jego sojusznicy" - powiedział Zełenski w wieczornym nagraniu wideo.

18:36

Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksandr Syrski ocenia, że wojska rosyjskie koncentrują wysiłki na przerwaniu obrony ukraińskiej na zachód od Bachmutu, by do 9 maja zająć ważne miasteczko Czasiw Jar i stworzyć warunki dla uderzenia w stronę aglomeracji Kramatorska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

"Wróg koncentruje wysiłki, aby przerwać naszą obronę na zachód od Bachmutu, dojść do kanału Doniec-Donbas, opanować miejscowość Czasiw Jar, stworzyć warunki dla dalszego ruchu w stronę aglomeracji Kramatorska" - informuje w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Telegramie, powołując się na Syrskiego.

16:30

Ukraińscy specjaliści przeprowadzą w maju na Litwie szkolenie z zakresu obrony cywilnej – poinformowało w niedzielę litewskie MSW. Ministrowie spraw wewnętrznych trzech państw bałtyckich Litwy, Łotwy i Estonii goszczą w Kijowie, gdzie spotkali się m.in. ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ihorem Kłymenką.

Litwa, od początku rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji, przekazała Ukrainie pomoc o łącznej wysokości 1,2 mld euro, co stanowi 1,5 proc. PKB tego kraju. W tegorocznym budżecie na ten cel Litwa przewidziała 232 mln euro.

14:08

Działania Iranu i Rosji grożą rozprzestrzenieniem się konfliktu, oba kraje sieją terror - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, potępiając irański atak na Izrael. Zaapelował o namacalne wsparcie, podkreślając, że słowa nie powstrzymują dronów.

"My w Ukrainie bardzo dobrze znamy koszmar takich ataków ze strony Rosji, która wykorzystuje te same drony shahed i rosyjskie rakiety, stosuje tę samą taktykę masowych ostrzałów" - napisał prezydent w serwisie X.

12:31

MSZ Ukrainy oświadczyło, że zdecydowanie potępia irańskie zmasowane ataki przeciwko Izraelowi, uznaje te działania za niedopuszczalne i nieodpowiedzialne oraz powodujące ryzyko bezprecedensowej dalszej eskalacji na Bliskim Wschodzie.

Resort dyplomacji zaznaczył, że trzeba dołożyć wszelkich starań, by nie dopuścić do przekształcenia się tej konfrontacji w większy regionalny konflikt.

Jak dodano, "ten atak po raz kolejny pokazuje konieczność zmobilizowania wszystkich sił wolnego świata w obronie globalnych granic demokracji".

11:44

Dwie osoby zginęły w wyniku ukraińskiego ataku na okupowaną przez Rosjan część obwodu chersońskiego - poinformował na Telegramie Władimir Saldo, szef okupacyjnych władz obwodu chersońskiego.

11:37

Rosyjski resort spraw zagranicznych zaapelował o powściągliwość do "wszystkich stron zaangażowanych" w konflikt na Bliskim Wschodzie. Oświadczenie wydano po nocnym ataku Iranu na Izrael.

MSZ wyraziło "głębokie zaniepokojenie w związku z kolejną niebezpieczną eskalacją w regionie".

11:26

Proukraińskie konta w mediach społecznościowych zauważają, że Rosjanie coraz częściej do ataków na pozycje Sił Zbrojnych Ukrainy używają ciężarówek Ural-4320, które są zabezpieczone kratkami antydronowymi.

Może to sugerować niedobór pojazdów opancerzonych - czołgów i bojowych wozów piechoty.

10:57

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Telegramie, że "świat ma wszystko, aby powstrzymać rakiety, shahedy i inne środki terroru".

To wyraźne nawiązanie do zestrzelenia przez Izrael i sojuszników 99 proc. z ponad 300 dronów Shahed, pocisków balistycznych i pocisków manewrujących, które zostały wystrzelone przez Iran w nocy z soboty na niedzielę.

10:23

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski poinformował na Telegramie, że rosyjscy żołnierze otrzymali zadanie, by do 9 maja (Dzień Zwycięstwa) zająć miasto Czasiw Jar w obwodzie donieckim.

10:04

Nagranie przedstawiające zniszczenie przez Ukraińców systemu obrony powietrznej Buk.

09:55

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało, że na Morze Śródziemne przez Kanał Sueski wpłynął rosyjski niszczyciel rakietowy "Marszał Szaposznikow", który jest uzbrojony w pociski hipersoniczne Kindżał.

Obecność okrętu na Morzu Śródziemnym to - jak przekonuje resort - część planowanych ćwiczeń.

08:21

Jeśli Stany Zjednoczone nie przywrócą pomocy dla Ukrainy, a Kijowowi nadal będzie brakować amunicji, nawet źle wyszkoleni i źle wyposażeni rosyjscy wojskowi będą robić postępy - oceniają w najnowszej analizie eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Analitycy informują, że rosyjskie wojska prowadzą co najmniej trzy działania na poziomie operacyjnym. Im dłużej Kijów będzie pozbawiony pomocy wojskowej od USA, tym ukraińskim żołnierzom będzie trudniej przeciwstawiać się tym rosyjskim operacjom.

08:12

Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy gen. Mykoła Ołeszczuk przekazał, że w sobotę wojska ukraińskie przeprowadziły "skuteczny atak" na jedno ze stanowisk dowodzenia grupy wojsk rosyjskich w obwodzie ługańskim.

Dowódca pogratulował ukraińskim pilotom "świetnej roboty".

08:03

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie widzi sensu wznawiania dialogu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, dopóki wojna w Ukrainie trwa.

Zapytany przez niemiecki dziennik "Tageszeitung", kiedy taki kontakt będzie możliwy, niemiecki polityk odpowiedział: "Kiedy Rosja zrozumie, że pokój nie może być narzucony, a Władimir Putin zrozumie, że musi przerwać kampanię (wojskową) i wycofać swoje wojska".

07:55

Ponad 110 miejscowości w obwodach: czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, dniepropietrowskim, chersońskim i mikołajowskim znalazło się w ciągu minionych 24 godzin pod rosyjskim ostrzałem artyleryjskim - wynika z raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:47

W ciągu minionych 24 godzin wojska rosyjskie przeprowadziły jeden atak rakietowy, 109 ataków z powietrza i 115 ataków przy użyciu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych na pozycje armii ukraińskiej i tereny zaludnione - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:40

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu minionych 24 godzin na froncie doszło do 76 starć zbrojnych.

07:33

Okupacyjne władze obwodu zaporoskiego poinformowały, że wzrósł bilans ofiar piątkowego ataku sił ukrainskich na Tokmak. Według najnowszych danych, zginęło co najmniej 16 osób, a 20 zostało rannych (12 jest w ciężkim stanie).

07:25

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) generał Wasyl Maluk poinformował, że od początku bieżącego roku SBU ujawniła już 11 rosyjskich siatek szpiegowskich, a w ubiegłym roku takich struktur wykryto 47.

"Dziś SBU udaje się działać wyprzedzająco. W pierwszym rzędzie dzięki systemowości i nowym podejściom kontrwywiadowczym. Dlatego zatrzymujemy nie pojedynczego zdrajcę, a rozmontowujemy cały łańcuszek. Ogółem, w 2023 roku ujawniono 47 siatek agenturalnych, wszyscy łajdacy zostali zatrzymani, a od początku tego roku ujawniono jeszcze 11" - powiedział Wasyl Maluk, cytowany przez służbę prasową SBU.

Jak zaznaczono, SBU przeciwdziała próbom przenikania wroga do obiektów krytycznej infrastruktury, szczególnie poprzez cyberprzestrzeń, a także próbom rozpoznania przez Rosjan tras dostaw pomocy międzynarodowej, lokalizacji przedsiębiorstw kompleksu zbrojeniowego, itd.

07:17

Najnowszy raport ukraińskiego resortu obrony dotyczący strat rosyjskich. Wynika z niego, że minionej doby wyeliminowanych zostało 890 rosyjskich żołnierzy.

07:10

O zniszczeniu 15 ukraińskich dronów poinformował z kolei rosyjski resort obrony. 10 bezzałogowców zostało zniszczonych nad Krajem Krasnodarskim, a 5 - nad Morzem Czarnym.

07:02

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o zniszczeniu wszystkich 10 dronów, którymi minionej nocy Rosjanie zaatakowali ukraińskie terytorium.

>>>NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Z SOBOTY ZNAJDZIECIE TUTAJ<<<