„Do tej pory wszczęto ponad 4200 postępowań karnych w związku z naruszeniem praw i zwyczajów wojennych. Obejmują one każdy ostrzał, każdą zabitą osobę” – powiedział w sobotę minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Odkąd Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, wszczęto ponad 4200 postępowań karnych w związku z naruszeniem przez Rosję praw i zwyczajów wojennych - poinformował o tym minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski podczas ogólnokrajowego mostu telefonicznego w ukraińskich kanałach telewizyjnych, a donosi o tym Ukrinform.

24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił początek inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Wojska rosyjskie ostrzeliwały i niszczyły kluczowe obiekty infrastrukturalne, prowadząc masowy ostrzał dzielnic mieszkalnych ukraińskich miast i wsi przy użyciu artylerii, wielu wyrzutni rakietowych i pocisków balistycznych. Na Ukrainie wprowadzono stan wojenny i ogłoszono powszechną mobilizację.

Rosja używa improwizowanych ładunków wybuchowych

Siły rosyjskie używają improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), by zwiększać straty i obniżać morale Ukraińców, a także atakują infrastrukturę, której zniszczenie niesie duże ryzyko ofiar cywilnych - podało w sobotę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

"Wycofanie się Rosji z północnej Ukrainy pozostawiło dowody nieproporcjonalnego brania za cel cywilów, jak obecność masowych grobów, używanie ze skutkiem śmiertelnym zakładników jako żywych tarcz oraz zaminowywanie infrastruktury cywilnej. Siły rosyjskie nadal używają IED, aby powodować strat w ludziach, obniżać morale i ograniczać swobodę poruszania się Ukraińców. Siły rosyjskie nadal atakują również cele infrastrukturalne, w przypadku których istnieje wysokie ryzyko równoczesnego wyrządzenia szkód ludności cywilnej, jak zbiornika z kwasem azotowym w Rubiżnem" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.