Za nami szósty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Z jednej strony coraz więcej jest przykładów konkretnego wsparcia dla Ukraińców, a z drugiej nieustających - i coraz bardziej brutalnych - ataków rosyjskich żołnierzy. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń z wtorku.

Szczególnie ważne było przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Parlamencie Europejskim. Głowa ukraińskiego państwa wzięła udział w posiedzeniu za pośrednictwem łącza wideo. Jesteśmy silni, jesteśmy Ukraińcami. Chcemy, żeby nasze dzieci mogły żyć. To chyba uczciwe marzenie - mówił. Kiedy skończył, w PE rozległa się burza oklasków.

Ukraińcy podtrzymują pochodnię wolności dla nas wszystkich, wykazują ogromną odwagę, bronią swojego życia. Ale oni też walczą o uniwersalne wartości i są gotowi za nie umrzeć - powiedziała z kolei szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty w parlamencie.

Parlament Europejski przyjął rezolucję potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę i wzywającą instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Pismo zostało przyjęte przy 637 głosach za, 13 przeciw oraz 26 wstrzymujących się.

Dyplomacja, ucieczka i upadłość

Wśród dyplomatycznych wydarzeń wtorku warto wymienić spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefem brytyjskiego rządu Borisem Johnsonem, w trakcie którego stwierdzono, że Putin nie docenił Zachodu, a także bojkot wobec szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. W trakcie jego przemówienia online w ramach 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ kilkudziesięciu dyplomatów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i USA opuściło salę obrad.

Rosja tymczasowo blokuje ucieczkę zagranicznych inwestorów z rosyjskich aktywów. W tej sprawie przygotowywany jest już specjalny dekret - poinformował premier Michaił Miszustin na posiedzeniu rządu w sprawie działań wspierających gospodarkę w związku z sankcjami nałożonymi przez Zachód w reakcji na rosyjską inwazję w Ukrainie.

Nord Stream 2 AG, operator gazociągu Nord Stream 2, złożył wniosek o upadłość - poinformowała z kolei przedstawicielka władz szwajcarskiego kantonu Zug Silvia Thalmann-Gut, gdzie zarejestrowana jest spółka. Poinformowano nas, że firma nie może dalej działać - zaznaczyła.

 

Kijów i Charków

Charków, drugie co do wielkości ukraińskie miasto jest bombardowane przez wojska Putina. Bomby trafiły między innymi w blok mieszkalny i szpital.

Przedstawiciele administracji USA poinformowali w poniedziałek kongresmenów, że spodziewają się drugiej fali wojsk rosyjskich, które mogą przełamać opór Ukraińców - podała telewizja CNN. Spodziewane jest też oblężenie Kijowa i krwawe walki miejskie. Obawy dotyczą również stanu mentalnego Władimira Putina.

Wokół Kijowa we wtorek gromadziło się coraz więcej żołnierzy i sprzętu wojskowego. Alarmy przeciwlotnicze zawyły m.in. w Kijowie, a także w Równem, Tarnopolu, na Wołyniu, w Dnieprze i Kramatorsku, a także w obwodzie chmielnickim. Rosjanie przeprowadzili kolejny atak rakietowy na Charków. Jeden z pocisków miał spaść na szpital.

"Rosyjska armia będzie kontynuowała specjalną operację"

Na Ukrainie wyłączono roaming dla rosyjskich sieci. Rosyjscy żołnierze zabierają telefony Ukraińcom. W Berdiańsku zastrzelili mężczyznę, który nie chciał oddać im komórki.

NATO nie chce być częścią konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, dlatego nie zamierzamy wysyłać żadnych wojsk na Ukrainę, nie zamierzamy też wysyłać samolotów do ukraińskiej przestrzeni powietrznej - mówili w Łasku sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i prezydent Andrzej Duda.

Doradca w ukraińskim MSW Anton Heraszczenko poinformował we wtorek o wzięciu do niewoli najemnika z rosyjskiej formacji zbrojnej nazywanej "grupą Wagnera". Według Heraszczenki Rosjanin wcześniej walczył w Syrii.

Rosyjska armia będzie kontynuowała specjalną operację wojskową na Ukrainie do czasu osiągnięcia swoich celów - powiedział minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. 24 lutego Rosjanie zaatakowali Ukrainę. Prezydent Władimir Putin tłumaczył agresję chęcią demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy.

Nie żyje ukraiński biathlonista

Doszło do pierwszej wymiany jeńców w obwodzie sumskim Ukrainy - poinformował we wtorek szef lokalnej administracji obwodowej Dmytro Żywycki na Telegramie.

Ukraińscy cywile stawiają opór rosyjskim wojskom. W sieci pojawiają się nagrania, które pokazują, jak Rosjanie strzelają w powietrze, a Ukraińcy stoją naprzeciwko pojazdów wojskowych.

Siły rosyjskie uderzyły w kijowską wieżę telewizyjną - przekazał we wtorek doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko na swoim Telegramie. Załączył też krótki film i zdjęcie przedstawiające moment uderzenia. W ataku zginęło 5 osób, to cywile, którzy akurat byli w pobliżu.

Podczas walk o obronę kraju zginął były biathlonista i członek kadry narodowej, Jewgen Małyszew - przekazała Ukraińska Federacja Biathlonowa. Sportowiec miał 20 lat.

Świat jednoczy się przeciw Rosji

Kolejne państwa, instytucje i koncerny bojkotują Rosję. Do najbardziej spektakularnych decyzji ogłoszonych we wtorek należy decyzja znanych marek motoryzacyjnych, organizacji sportowych czy Hollywood.

General Motors, Volvo, Volkswagen poinformowały, że zawieszają dostawy samochodów do Rosji. Elon Musk dostarczył na Ukrainę terminale umożliwiające łączenie z internetem przez satelity Starlink. Disney wstrzymał dystrybucję filmów w Rosji - podają agencje.

We wtorek Anonymous ruszył w sieci z nową akcją, która ma uświadomić Rosjanom, jak wygląda prawdziwe oblicze wywołanej przez Putina wojny. Rosjanie zdani są jedynie na kremlowską propagandę w mediach. Karmieni są informacjami, że na Ukrainie rządzą naziści, a Rosjanie są tam po to, żeby przywrócić Ukraińcom wolność. Jak czytamy na Twitterze, jest związana z funkcją, która dostępna jest w Google Maps (a także w Yandex - o czym piszemy poniżej). Chodzi o recenzowanie firm czy restauracji.

W obliczu kryzysu humanitarnego na Ukrainie, WarnerMedia wstrzymuje premierę "Batmana" w Rosji - podał rzecznik WarnerMedia cytowany przez "The Hollywood Reporter".

"Batman" w reżyserii Matta Reevesa z Robertem Pattinsonem w roli głównej miał trafić do rosyjskich kin 3 marca.

Pozostając w świecie filmu: Amerykański aktor i reżyser Sean Penn z bliska przygląda się dramatycznej sytuacji na Ukrainie. Artysta w ostatnich dniach przebywał tam w związku z pracami nad filmem dokumentalnym o rosyjskiej inwazji. W poniedziałkowy wieczór Penn poinformował, że pieszo zmierza w stronę polskiej granicy. Organizacja charytatywna założona przez aktora podała, że pomaga uchodźcom z Ukrainy, którzy przybywają do Polski.

W reakcji na rosyjską napaść na Ukrainę Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) pozbawiła Rosję prawa organizacji tegorocznych mistrzostw świata mężczyzn - poinformowano we wtorek. Mistrzostwa zaplanowane są od 26 sierpnia do 11 września.

W maju odbędzie się 75. edycja Festiwalu w Cannes. Jego organizatorzy podali w komunikacie prasowym, że nie przyjmą rosyjskich delegacji, chyba, że zakończy się wojna w Ukrainie. "O ile wojna agresywna nie zakończy się w warunkach, które zadowolą naród ukraiński" - dodano.

Podobną decyzję podjęła Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS). Wykluczyła ona zawodników z Rosji oraz Białorusi z zawodów do końca sezonu 2021/22.

Opracowanie: