Kolejny dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Alarmy przeciwlotnicze m.in. w Kijowie, a także w Równem, Tarnopolu, na Wołyniu, w Dnieprze i Kramatorsku, a także w obwodzie chmielnickim. Rosjanie przeprowadzili kolejny atak rakietowy na Charków. Jeden z pocisków miał spaść na szpital. W obwodzie sumskim odbyła się pierwsza wymiana jeńców. "Jesteśmy silni, jesteśmy Ukraińcami. (...) Chcemy, żeby nasze dzieci mogły żyć - to chyba uczciwe marzenie" - mówił w czasie łączenia wideo z Parlamentem Europejskim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Najnowsze informacje, zdjęcia i filmy dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy dla Was w naszej relacji minuta po minucie 1 marca 2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

[W naszej relacji są filmy i zdjęcia z mediów społecznościowych udostępniane przez dziennikarzy i mieszkańców Ukrainy. Poczekaj chwilę, by poprawnie się wyświetliły]

Minuta po minucie zbieramy dla Was najświeższe wiadomości z ukraińskich miast, relacje naszych specjalnych wysłanników i międzynarodowe reakcje oraz komentarze.

Poprzednie części dzisiejszej relacji:

1 MARCA 2022 ROKU, CZĘŚĆ 1.

1 MARCA 2022 ROKU, CZĘŚĆ 2.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE W SKRÓCIE:

 • W obwodzie sumskim odbyła się pierwsza wymiana jeńców;
 • Na Ukrainę weszły białoruskie wojska;
 • Charków został ponownie zbombardowany, są ofiary i ranni, zniszczony został szpital;
 • Siedem osób zginęło, a 24 zostały ranne podczas wtorkowego ostrzału obwodu charkowskiego;
 • Jeden z rosyjskich pocisków trafił w wieżę telewizyjną w Kijowie;
 • Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie w Parlamencie Europejskim za pośrednictwem połączenia wideo;
 • Z danych władz ukirańskich wynika, że od początku inwazji zginęło koło 400 cywilów, a ponad 2 tysiące osób zostało rannych;
 • Od wybuchu wojny na Ukrainie do Polski wjechało już 431,7 tys. osób;
 • Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą "instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej";
 • Ukraińskie władze informują, że rosyjska kolumnę utknęła w drodze do Kijowa. Z ustaleń Pentagonu wynika natomiast, że żołnierzom okupanta brakuje paliwa i jedzenia;
 • Od początku inwazji na Ukrainę Rosjanie wystrzelili na ten kraj ponad 400 pocisków rakietowych - poinformowała we wtorek stacja CNN;
 • Operator Nord Stream 2 ogłosił upadłość.

00:00

23:57

Para lekarzy wzięła ślub w kijowskim szpitalu. W mieście trwa kolejny nalot rosyjskich sił.

23:50

Mieszkańcy Zakarpacia przygotowują tysiące koktajli Mołotowa. W ten sposób przygotowują się do walki z okupantem.

23:46

Dziś ukraińskie siły powietrzne strąciły jeden rosyjski samolot i jeden helikopter. Przeprowadzono też cztery naloty na kolumny wojsk agresora - podaje dowództwo w Kijowie. 

23:41

Właściciele Facebooka i Instagrama oraz Google'a i YouTube'a ogłosili we wtorek zablokowanie dostępu do rosyjskich mediów państwowych. Działania wymierzone m.in. w Russia Today i Sputnika zapowiedziały także Apple, Microsoft, Twitter oraz TikTok - donoszą amerykańskie agencje prasowe.

23:37

W ostrzale rakietowym Żytomierza zniszczone zostało 10 budynków mieszkalnych. Trwa przeszukiwanie gruzów.

23:32

Boeing: "Zawiesiliśmy główne operacje w Moskwie i tymczasowo zamknęliśmy nasze biuro w Kijowie. Zawiesiliśmy również dostawę części, konserwację i usługi wsparcia technicznego dla rosyjskich linii lotniczych".

23:21

23:14

Bank Światowy przygotowuje pakiet pomocy kryzysowej dla Ukrainy w wysokości 3 miliardów dolarów.

23:10

Izba Gospodarczo Handlowa Rynku Spożywczego zwróciła się do przedsiębiorców, sklepów, dyskontów, hurtowni i marketów działających w Polsce, by nie sprzedawać białoruskich i rosyjskich towarów, produktów i usług. "Wycofajcie je ze swojej oferty" - apeluje we wtorkowym stanowisku organizacja.

23:07

Zdecydowanie potępiamy rosyjski, śmiertelny atak na okolice kijowskiego Babiego Jaru, miejsca pamięci ofiar Holokaustu - przekazał we wtorek jerozolimski Instytut Jad Waszem. Święte miejsca, takie jak Babi Jar, musza być chronione a nie narażone na przemoc - dodano.

23:05

Charków, drugie co do wielkości ukraińskie miasto Ukrainy jest bombardowane przez wojska Putina. Bomby trafiły między innymi w blok mieszkalny i szpital.

22:56

22:51

Biała Cerkiew to jedna z wielu ukraińskich miejscowości, które tego wieczoru zostały ostrzelane rosyjskimi rakietami. 

22:46

Wideo ma przedstawiać pracę nad niszczeniem sprzętu okupanta - informują ukraińskie media.

22:40

Potężna eksplozja w Żytomierzu. Miało do niej dojść w pobliżu dzielnicy mieszkalnej.

22:34

Dobranoc Europo. Kiedy śpisz, mali Ukraińcy strzegą twoich snów, stając się żywymi tarczami dla Unii Europejskiej przed rosyjską inwazją - napisano we wtorek wieczorem na twitterowym profilu ukraińskiej Rady Najwyższej.

22:28

W wielu ukraińskich miastach wyją alarmy pzeciwlotnicze.

22:20

22:17

Apple zawiesza sprzedaż swoich produktów w Rosji.

22:13

To jest bardzo ważne, żeby mieć świadomość, że jeśli Ukraina padnie, to wojska rosyjskie znajdą się przy granicach państw członkowskich NATO. Będziecie się mierzyli z tym samym problemem, co my - powiedział premier Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Agencji Reutera opublikowanym we wtorek.

22:06

Około 18. było bombardowanie, na własne oczy widziałem wybuchy, a teraz w mieście Czuhujew (30 km od Charkowa) jest wielki pożar - przekazał PAP trener lekkoatletyczny Wladimir Bubnow. Anna, wolontariuszka w domu dziecka w Charkowie poprosiła o modlitwę, bo trwa atak na miasto.

22:01

W wyniku ostrzału rakietowego zniszczony został budynek konsulatu Słowenii w Charkowie. Konsul jest bezpieczny.

21:54

21:50

80 tys. Ukraińców wróciło z zagranicy w ciągu ostatnich pięciu dni - poinformowało we wtorek biuro prasowe Państwowej Straży Granicznej Ukrainy. Zdecydowana większość osób, które wróciły, to mężczyźni.

21:43

Rosyjskie pociski nie uderzyły bezpośrednio w wieżę telewizyjną w Kijowie, ale w położony obok niej budynek dyspozytorni i miejsce pamięci w Babim Jarze, w którym podczas Holokaustu wymordowano dziesiątki tysięcy Żydów - powiedział we wtorek doradca MSW Ukrainy Wadym Denysenko. Dodał, że spodziewa się reakcji Izraela.

21:31

Sytuacja w obwodzie kijowskim jest napięta, a rosyjscy okupanci nadal koncentrują wojska i sprzęt wojskowy - poinformował we wtorek szef administracji państwowej obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

Według niego najbardziej niebezpieczne jest trasa na Żytomierz i trasa Bucza-Irpień-Hostomel oraz okolice miasta Dymer.

21:24

Google potwierdzają usunięcie rosyjskich mediów państwowych z Google News - podaje agencja Reutera. 

21:20

Obrońcy Mariupola są otoczeni. "Jeśli nic się nie wydarzy, nie pozwólcie o nas zapomnieć".

21:17

21:05

Prawie 40 tys. osób pozostaje bez prądu i jedzenia na wschodzie Ukrainy na skutek rosyjskiej agresji, a strona rosyjska nie pozwala na ewakuację - oświadczył we wtorek minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

21:02

Adidas, drugi co do wielkości producent odzieży sportowej na świecie, oraz firmy płatnicze Visa i Mastercard to kolejne międzynarodowe firmy, które podjęły działania w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

20:57

Wszystkie brytyjskie porty są już oficjalnie zamknięte dla wszystkich statków mających jakikolwiek związek z Rosją - ogłosił we wtorek minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps.

20:55

Położony na południowej Ukrainie Chersoń jest otoczony przez siły rosyjskie - przekazał we wtorek wieczorem mer miasta Ihor Kołychajew. Dodał, że płoną budynki mieszkalne, a miasto potrzebuje korytarza humanitarnego, którym dostarczano by jedzenie i leki.

20:48

Komisja Europejska przeznaczy pół miliarda euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy i krajów przyjmujących uchodźców -  w tym także dla Polski.

20:44

"Putin, Haga na ciebie czeka" - taki napis pojawił się w Wilnie na drodze do rosyjskiej ambasady.

20:37

20:31

Mieszkańcy Melitopola zatrzymują kolumnę rosyjskiego wojska.

20:28

Putin wydał dekret o zakazie eksportu walut obcych z Rosji w kwocie przekraczającej równowartość 10 000 dolarów. Jak podał Kreml, dekret obowiązuje od 2 marca.

20:26

20:19

BMW przestanie produkować samochody w Kaliningradzie, zawiesza też sprzedaż pojazdów do Rosji.

20:14

Od wybuchu wojny na Ukrainie do Polski wjechało już 431,7 tys. osób - przekazała rzeczniczka SG por. Anna Michalska. Dodała, że we wtorek do godz. 18 funkcjonariusze Straży Granicznej na przejściach granicznych z Ukrainą odprawili 76,7 tys. osób.

20:12

20:06

20:04

Władze Rosji muszą pilnie zorganizować czartery dla kilkudziesięciu tysięcy swoich obywateli, którzy przebywają na urlopach w krajach Ameryki Łacińskiej, podają we wtorek niezależne kubańskie media.

19:55

Potężna eksplozja w ukraińskim Chuczujiwie.

19:49

19:45

Mieszkańcy Odessy wznoszą zapory przeciwczołgowe ze starych szyn kolejowych.

19:42

Ukraińskie radio kontynuuje nadawanie z Kijowa pomimo zniszczonej wieży telewizyjnej.

19:39

Niezależne radio Echo Moskwy zostało wyłączone, a telewizja Dożdż - zablokowana, przez władze Rosji. "Ograniczenia dostępu" do tych mediów zażądała prokuratura generalna z powodu publikacji "kłamliwych informacji na temat działań wojsk rosyjskich" w wojnie z Ukrainą.

19:26

Siedem osób zginęło, a 24 zostały ranne - w tym jedno dziecko - podczas wtorkowego ostrzału przez siły rosyjskie siedziby władz obwodu charkowskiego.

19:23

Jeśli Rosja nie wycofa swoich wojsk do koszar, to oznacza że nie jest gotowa na pokój, a rozmowy są stratą czasu - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla telewizji CNN. Zapowiedział, że mimo ofensywy na Kijów pozostanie w mieście.

19:19

19:15

19:10

W rozmowie z CNN Zełenski przyznał między innymi, że od trzech dni nie widział swojej rodziny.

18:58

Kilkaset osób bierze udział we wtorkowym antywojennym proteście przed ambasadą Rosji w Warszawie. Demonstranci domagają się wydalenia z Polski pracowników ambasady rosyjskiej.

18:52

Prezydenci Ukrainy i Stanów Zjednoczonych Wołodymyr Zełenski i Joe Biden omówili sankcje przeciw Rosji i pomoc obronną dla Ukrainy - poinformował we wtorek Zełenski na Twitterze

18:51

18:48

Kolejne nagrania z ostrzeliwanego Charkowa.

18:42

Co oznacza oznakowanie rosyjskich czołgów? Przypominamy.

18:40

Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko poinformował, że "Rosjanie zamierzają zburzyć Katedrę Mądrości Bożej w Kijowie", zabytek czasów Rusi Kijowskiej.

18:38

Rosja szykuje prowokację, by uzasadnić planowane wprowadzenie białoruskich wojsk na Ukrainę - poinformowało we wtorek Ministerstwo Obrony Ukrainy.

18:29

Zaapelowałem, żeby UE nałożyła embargo na rosyjski węgiel - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty w Brukseli. Jego zdaniem Europa w perspektywie kilku miesięcy powinna także przestać kupować ropę i gaz od Rosji, gdyż z tych środków państwo to finansuje prowadzoną na Ukrainie wojnę.

18:25

Trwa bombardowanie Charkowa.

18:21

Kanada zamyka swoje wody terytorialne dla rosyjskich statków.

18:19

"Mówi się o ukraińskim wyborze Europy, o tym, że do tego dążymy i będziemy dążyć. Chciałbym, aby dziś zabrzmiało, że Europa już wybrała Ukrainę" - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

18:11

Rosyjski najazd na Kijów utknął w drodze - informują oficjalnie ukraińskie władze.

Według Pentagonu kilkudziesięciokilometrowa rosyjska kolumna w ślimaczym tempie posuwa się w stronę ukraińskiej stolicy, bo brakuje jej paliwa. Żołnierze nie mają też jedzenia.

18:05

Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid miał ostrzec ministrów izraelskiego rządu, by nie udzielali pomocy rosyjskim miliarderom żydowskiego pochodzenia, którzy zostali dotknięci międzynarodowymi sankcjami - podał izraelski portal Walla.

18:03

Mieszkańcy położonej nad Morzem Czarnym Odessy przygotowują się na inwazję wojsk rosyjskich - wynika z nagrań krążących w poniedziałek w mediach społecznościowych. Tłumy ludzi przenoszą worki z piaskiem do budowania zapór.

18:01

"Powiedzieli nam, że Zełeński podpisał rozkaz kapitulacji. A teraz trzeba po prostu dojechać do Kijowa, zająć obronę i wrócić" - mówi jeden z rosyjskich jeńców.

 

17:54

Aleksiej Daniłow poinformował o likwidacji czeczeńskiej grupy Kadyrowa, która planowała zabójstwo prezydenta Ukrainy.

17:46

5 osób zginęło, a 5 odniosło rany we wtorkowym ostrzale wieży telewizyjnej w stolicy Ukrainy Kijowie przez siły rosyjskie - przekazała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy. Agencja Unian dodaje, że ofiary to cywile, którzy znajdowali się w pobliżu obiektu.

17:42

"Do świata: Jaki jest sens mówienia przez 80 lat ‘nigdy więcej’, jeśli świat milczy, kiedy bomba uderza w to samo miejsce - Babi Jar? Co najmniej 5 osób zginęło. Historia się powtarza..." napisał Wołodymyr Zełenski komentując rosyjski atak rakietowy na Kijów. Jeden z pocisków uderzył w pobliżu miejsca upamiętniającego ofiary Holokaustu.

17:34

Trofea wojenne nie podlegają opodatkowaniu, gdyż nie zostały zdobyte w wyniku transakcji, a poza tym zwykle zostały już zniszczone - poinformowała we wtorek ukraińska Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji.

17:32

Student Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Oleksii Morklianyk zginął we wtorek w obwodzie kijowskim. Samochód, którym się przemieszczał, został trafiony odłamkami pocisku - poinformowała uczelnia. My, Wspólnota SGH, nie godzimy się z tą stratą - podkreśliono w oświadczeniu.

Student polskiej uczelni zginął szóstego dnia inwazji rosyjskiej na Ukrainę.

17:30

Ukraińskie MSZ poinformowało, że rakieta, która uderzyła w wieżę telewizyjną w Kijowie, trafiła nieopodal miejsca pamięci Holokaustu.

17:28

Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą "instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej". 

17:24

22, 21, 20, 19... To nie odliczanie, to średnia wieku rosyjskich najeźdźców znajdujących się obecnie w niewoli ukraińskiej. Apelują do rosyjskich rodziców: "Nie pozwólcie dzieciom iść na wojnę! Zbierzcie się i idźcie na Putina!"

17:21

Brytyjskie wojska nie będą walczyć z siłami rosyjskimi na Ukrainie. Wzmacnianie ich obecności na wschodniej flance NATO ma miejsce w granicach Sojuszu - podkreślił we wtorek premier Boris Johnson podczas wizyty w Estonii.

17:15

Wierzymy w dyplomację i dyplomatyczne rozwiązanie tego konfliktu, ale pod żadnym warunkiem nie pojedziemy na negocjacje, jeśli Rosja planuje na nim tylko wygłaszać swoje ultimata - oświadczył we wtorek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas briefing dla mediów, transmitowanego na Facebooku.

17:09

Z danych władz ukirańskich wynika, że od początku inwazji zginęło koło 400 cywilów, a ponad 2 tysiące osób zostało rannych.

17:05

Moment uderzenia rakiety w kijowską wieżę telewizyjną.

17:03

Borodzianka, miasteczko położone 50 km od Kijowa. Samolot wroga zrównał z ziemią dwa bloki mieszkalne. Rosja i Białoruś łamie wszystkie zasady międzynarodowego prawa humanitarnego.

16:58

Nasilenie rosyjskiej ofensywy na Ukrainie ma katastrofalne skutki dla kobiet i dzieci. Według dyrektor wykonawczej Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) Catheriny Russell ich sytuacja pogarsza się z minuty na minutę. Dzieci są zabijane.  Dzieci są ranione.  Dzieci doznają głębokich traumatycznych przeżyć w wyniku przemocy, która je otacza, dodała Russel.

16:52

Kolejne rosyjskie rakiety spadają na stolicę Ukrainy.

16:48

16:45

Szpital w Charkowie zniszczony przez rosyjski pocisk.

16:41

Europejska Akademia Filmowa, w związku z inwazją na Ukrainę, dołącza do bojkotu rosyjskich filmów.

16:32

Kiedy w Kijowie słychać alarm przeciwlotniczy mieszkańcy błyskawicznie udają się do pobliskich schronów. Są teraz nimi podziemia budynków mieszkalnych, sklepów, gmachów instytucji a także metro, które od poniedziałku znów przewozi pasażerów i pełni funkcję podwójną.

16:29

Wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk zaapelowała we wtorek do Czerwonego Krzyża o zorganizowanie korytarzy humanitarnych w Kijowie i w obwodzie kijowskim. Jej nagranie opublikował Ukrinform.

16:26

Rosyjska rakieta trafiła w 385 metrową wieżę telewizyjną w Kijowie.

16:25

16:23

Władimir Putin prowadzi wojnę, bo naród Ukrainy na Majdanie dokonał wyboru na rzecz pokoju, demokracji i praworządności. Rosyjska inwazja to geopolityczny terroryzm - oświadczył we wtorek na nadzwyczajnym posiedzeniu Parlamentu Europejskiego szef Rady Europejskiej Charles Michel.

16:21

Władze obwodu sumskiego poinformowały, że doszło do wymiany jeńców między Ukrainą i Rosją. Z oficjalnych informacji wynika, że strona ukraińska odzyskała  pięciu żołnierzy   wojsk obrony terytorialnej. W zamian Rosjanom oddano jednego oficera.

16:15

Kolejne kraje decydują o zamknięciu swojej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów. Taką decyzję podjęło już 36 państw.

16:11

Kolejny atak rakietowy na Charków. Ukraińskie źródła - w tym Ołeksij Arestowycz - doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - twierdzą, że jeden z pocisków spadł na szpital w Charkowie.

Liczba ofiar ostrzału jest ustalana - powiedziała przed chwilą zastępczyni mera Charkowa - Swietlłana Gorbunova-Ruban. Dodała, ze  rosyjskie pociski uderzyły w klinikę numer 3 w dzielnicy Nowobarawskiej w zachodniej części Charkowa.

Z jej słów wynika, że nie było ofiar wśród lekarzy i personelu, ale w szpitalu przebywało wielu bezdomnych,  dla których szpital był schronieniem.