Kilkudziesięciu dyplomatów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i USA zbojkotowało przemówienie szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa. W trybie online rosyjski polityk uczestniczył w 49. sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

Wcześniej szef rosyjskiego MSZ odwołał osobisty udział w sesji ONZ. Misja dyplomatyczna Rosji w Genewie poinformowała, że powodem było uniemożliwienie przelotu samolotu z rosyjskim ministrem na pokładzie.

Chodziło o zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich maszyn.

Siergiej Ławrow jest wśród rosyjskich urzędników wobec których UE i USA wprowadziły sankcje po inwazji na Ukrainę.

W życie weszły sankcje UE na Rosję

W nocy z piątku na sobotę formalnie weszły w życie sankcje Unii Europejskiej nałożone na Rosję za atak na Ukrainę. UE nałożyła je na prezydenta Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Sergieja Ławrowa. Przyjęła też szeroko zakrojone sankcje indywidualne i gospodarcze.

Oprócz zamrożenia aktywów rosyjskiego prezydenta i ministra spraw zagranicznych, UE nałożyła sankcje na członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego Federacji Rosyjskiej, którzy poparli natychmiastowe uznanie przez Rosję niepodległości dwóch niekontrolowanych przez rząd ukraiński obszarów w Donbasie.

Sankcje zostały również rozciągnięte na pozostałych członków rosyjskiej Dumy Państwowej, która ratyfikowała rządową decyzję układu o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej między Federacją Rosyjską a obydwoma podmiotami.