Do ośmiu wzrosła liczba osób rannych w wyniku ostrzału w obwodzie dniepropietrowskim - podaje Ukrifnorm. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział w Moskwie, że siły zbrojne jego kraju zintensyfikują ataki na ukraińskie magazyny, w których przechowywana jest zachodnia broń. Jak ocenił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, Putin zdaje sobie sprawę, że wraz z amerykańskim pakietem pomocy na front ukraiński mogą dotrzeć nowe środki walki. Wtorek, 23 kwietnia 2024 roku był 790. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące rosyjskiej inwazji znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:52

W Rosji aresztowany został wiceminister obrony Timur Iwanow, który podejrzany jest o działania korupcyjne na szczególnie dużą skalę - poinformowała agencja AFP, powołując się na komunikat rosyjskich śledczych. Grozi mu do 15 lat więzienia.

21:05

Senat zagłosował za ograniczeniem debaty nad pakietem 95 mld dol. na pomoc Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi. Głosowanie pozwoli na uchwalenie ustawy najpóźniej w środę, choć końcowe głosowanie możliwe jest jeszcze we wtorek w nocy.

20:26

Pentagon jest gotowy do wysłania Ukrainie nowej transzy uzbrojenia o wartości 1 miliarda dolarów tuż po podpisaniu przez prezydenta ustawy o wsparciu Ukrainy i innych sojuszników Ameryki - podała agencja AP. W skład pakietu mają wejść m.in. rakiety obrony powietrznej i amunicja artyleryjska.

19:05

Według sondażu, o którym napisał portal Kyiv Independent, 62 proc. Ukraińców stwierdziło, że jest przygotowane do walki za kraj.

33 proc. ankietowanych nie jest na to gotowe, a 4 proc. jest niezdecydowane.

18:34

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z duńskim ministrem biznesu Mortenem Bødskovem.

Rozmawialiśmy o obronie Ukrainy przed rosyjskim terrorem. Liczymy na pomoc Danii w znalezieniu dodatkowych systemów obrony powietrznej dla obwodu mikołajowskiego. Szczególną uwagę zwraca się na perspektywy rozwoju duńskiego biznesu i przyciągnięcia nowych inwestycji na Ukrainę - powiedział ukraiński przywódca.

18:00

Do ośmiu wzrosła liczba osób rannych w wyniku ostrzału w obwodzie dniepropietrowskim - podaje Ukrifnorm.

17:09

Rząd Viktora Orbana w dalszym ciągu blokuje refinansowanie dostaw broni dla Ukrainy w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF). Choć Kijów już dawno usunął z czarnej listy węgierski bank OTP, czego domagał się Budapeszt, to Węgrzy skarżą się teraz na ograniczanie działalności innej ich firmy.

Pieniądze na zwrot kosztów państw członkowskich Unii Europejskiej (w ramach EPF) są, ale w praktyce ich nie ma - napisał we wtorek węgierski portal HVG, komentując stanowisko węgierskiego rządu.

Odniósł się w ten sposób do słów ministra spraw zagranicznych Węgier Petera Szijjarto, który w poniedziałek mówił o ograniczeniach, z jakimi mają zmagać się węgierskie firmy na Ukrainie.

Chodzi przede wszystkim o bank OTP, który jest największym bankiem komercyjnym na Węgrzech i jednym z liderów na rynku usług finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, a także o firmę farmaceutyczną Richter. Według słów ministra Ukraińcy chcą wycofać zatwierdzenie 14 leków wprowadzonych na rynek przez Richter.

Richter nie naruszył żadnych zasad na Ukrainie i żadnych środków sankcyjnych - powiedział w poniedziałek Szijjarto. "Fakt, że firma działa w Rosji, nie narusza żadnego prawa. Przemysł farmaceutyczny nie jest objęty żadnymi sankcjami" - dodał polityk.

16:26

Dwie kobiety zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu sumskiego - poinformował Ukrinform.

15:28

Jak ocenił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, Putin zdaje sobie sprawę, że wraz z amerykańskim pakietem pomocy na front ukraiński mogą dotrzeć nowe środki walki.

Szef BBN był we wtorek w Poznaniu pytany o efekty spodziewanej pomocy amerykańskiej i brytyjskiej dla walczącej z Rosją Ukrainy. Ameryka planuje wydać na pomoc Ukrainie niemal 61 mld dolarów. Wielka Brytania zapewni dodatkowe 500 mln funtów natychmiastowego finansowania w celu wsparcia najpilniejszych potrzeb wojskowych Ukrainy, co zwiększy wartość brytyjskiej pomocy w tym roku do 3 mld funtów.

Gdy tylko te zasoby trafią bezpośrednio do miejsc operacyjnego przeznaczenia, bezpośrednio do żołnierzy rozlokowanych na froncie, to skala tej pomocy deklarowanej zarówno przez stronę amerykańską (...), jak również deklarowana pomoc strony brytyjskiej, są czynnikami które fundamentalnie zmienią i ustabilizują z aktualną sytuację Sił Zbrojnych Ukrainy - ocenił Siewiera.

Zauważył, że w ostatnich kilkudziesięciu godzinach "materializuje się ryzyko przełamania linii frontu - nie jej spychania, ale przełamania". To sytuacje niezwykle niebezpieczne i to najwyższa pora do tego, by na Ukrainę dotarła pomoc sojusznicza Zachodu - zaznaczył szef BBN.

Zapytany, czy spodziewa się zwiększenia wysiłku zbrojnego Rosjan przed symbolicznym dla nich 9 maja, Dniem Zwycięstwa, zwrócił uwagę na inny powód intensyfikacji rosyjskich działań.

Władimir Putin zdaje sobie sprawę z tego, że wraz z amerykańskim pakietem pomocy w zakresie amunicji 155 mm, amunicji czołgowej, na front ukraiński mogą dotrzeć nie tylko systemy precyzyjnego rażenia artyleryjskiego, ale również nowe środki walki. Jednymi z nich, o których być może nie ma zbyt wiele w przestrzeni publicznej, ale były rozważane, są bomby typu GLSDB, bomby szybujące adaptowane do wykorzystania w systemach artyleryjskich - powiedział Siewiera.

Są to środki zaawansowane, które zwiększają efektywność współczynnika koszt-efekt na rzecz strony ukraińskiej. Bardzo istotnie mogą wpłynąć na skuteczność prowadzenia operacji obronnej przez stronę ukraińską. Z tego też względu strona rosyjska będzie nasilała, nawet za nieproporcjonalne koszty, swoje działania ofensywne na poziomie taktycznym. Miejmy nadzieję, że nie doprowadzą one do zmian na poziomie operacyjnym w przebiegu linii frontu - podkreślił szef BBN.

14:44

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział sprawiedliwe podejście do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, przebywających zarówno w kraju jak i za granicą. Media informują, że konsulaty Ukrainy wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat.

MSZ może zawiesić świadczenie usług konsularnych w swych placówkach zagranicznych dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wpis Kułeby na platformie X.

Konsulaty Ukrainy przestały świadczyć usługi mężczyznom w wieku mobilizacyjnym - powiadomiły media. Portal Suspilne podaje taką informację, powołując się na kilka konsulatów, w tym w Polsce i w Czechach. Reuters pisze o zawieszeniu usług dla mężczyzn w wieku mobilizacyjnym, powołując się na informacje uzyskane na rządowej infolinii.

Szef MSZ Ukrainy zapowiedział we wpisie na platformie X, że wkrótce resort poinformuje o nowych regulacjach wobec mężczyzn objętych obowiązkiem służby wojskowej, przebywających za granicą.

"Jeśli ci ludzie uważają, że ktoś tam, daleko na froncie, walczy i oddaje swoje życie za to państwo, a ktoś posiedzi za granicą, a przy tym będzie otrzymywać od państwa usługi, to tak to nie działa" - napisał Kułeba.

Jak podkreślił, przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa, a on sam wydał polecenie, by przywrócić "sprawiedliwe podejście do mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i poza nią". "To będzie uczciwe" - oświadczył minister Kułeba. Ma to związek z uchwaloną niedawno ustawą, dotyczącą m.in. mobilizacji.

14:01

Znaczna część broni, która ma trafić do Ukrainy, znajduje się już w magazynach w Polsce i Niemczech - poinformowała CNN, powołując się na amerykańskie źródło związane z dostarczaniem pomocy wojskowej. Urzędnicy z USA nie potwierdzają tej wiadomości.

13:30

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiedział w Moskwie, że siły zbrojne jego kraju zintensyfikują ataki na ukraińskie magazyny, w których przechowywana jest zachodnia broń.

Szojgu oświadczył również, że Rosja "rozwiała mit o wyższości zachodniej broni", a jej siły "przejęły inicjatywę na froncie walk o długości tysiąca kilometrów".

12:49

Brytyjski premier Rishi Sunak, przed wylotem do Polski, rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, aby zapewnić go o niezłomnym wsparciu w odpieraniu rosyjskiej agresji i poinformować o nowym pakiecie pomocy wojskowej - przekazało jego biuro.

Jak napisano w komunikacie Downing Street, Sunak potwierdził, że Wielka Brytania zapewni dodatkowe 500 milionów funtów natychmiastowego finansowania w celu wsparcia najpilniejszych potrzeb wojskowych Ukrainy, w tym zakupu amunicji, obrony powietrznej i dronów, co zwiększy wartość brytyjskiej pomocy w tym roku do 3 miliardów funtów. Dodatkowo ministerstwo obrony przekaże ukraińskim siłom zbrojnym pakiet sprzętu wojskowego, obejmujący 60 łodzi bojowych, ponad 400 pojazdów, ponad 1600 pocisków rakietowych i 4 mln sztuk amunicji do broni strzeleckiej.

"Przed wizytą w Polsce i Niemczech premier powtórzył, że bezpieczeństwo Ukrainy ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy. Powiedział, że Wielka Brytania będzie nadal pracować nad pobudzeniem społeczności międzynarodowej do wspierania obrony Ukrainy" - głosi komunikat.

12:07

Grecja przygotowuje się do przekazania Ukrainie co najmniej jednego systemu obrony powietrznej Patriot - podaje grecki portal medialny Pronews, powołując się na źródła rządowe. Źródło dodało, że mogą to być nawet dwa systemy, ale Ateny stawiają też warunki.

Już wczoraj portal gazety "Financial Times" podawał, że europejscy przywódcy mocno naciskali na Grecję i Hiszpanię, aby te państwa przekazały Kijowowi systemy obrony powietrznej.

"Europejscy przywódcy osobiście naciskali na premierów Hiszpanii i Grecji Pedro Sancheza i Kyriakosa Mitsotakisa na szczycie w Brukseli w zeszłym tygodniu, aby przekazali Ukrainie systemy obrony powietrznej, według osób poinformowanych o dyskusjach" - napisał FT.

"Dwóm przywódcom, których siły zbrojne posiadają ponad tuzin systemów Patriot oraz inne, takie jak S-300, powiedziano, że ich potrzeby nie są tak duże jak Ukrainy i że nie stoją w obliczu żadnego bezpośredniego zagrożenia".

Grecy są gotowi przekazać System Patriot, ale tylko pod warunkiem, że otrzymają rekompensatę pieniężną od Waszyngtonu i gwarancje bezpieczeństwa. Ateny obawiają się zagrożenia ze strony Turcji.

11:32

Rząd kanclerza Niemiec Olafa Scholza nalega, aby Stany Zjednoczone umieściły na Ukrainie co najmniej jeszcze jeden system  Patriot, aby pomóc wypełnić lukę w obronie powietrznej Ukrainy - podaje Bloomberg.

11:29

Ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły rosyjskiego drona w obwodzie dniepropietrowskim.

09:09

Joe Biden niezwłocznie podpisze ustawę pomocową dla Kijowa. Teoretycznie w ciągu najbliższej doby, amerykański Senat może przegłosować pakiet, który pomoże Ukrainie. 

08:55

Zarzuty związane nielegalnym przejęciem tysięcy hektarów państwowej ziemi usłyszał urzędujący minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski. To efekt działań ukraińskiego Narodowego Biura Antykorupcyjnego. 

W ukraińskim rządzie miała działać grupa przestępcza złożona z urzędników ministerstwa, a także urzędu geodezji i kartografii. Proceder miał swój początek w 2017 roku, kiedy to zapadła decyzja o przejęciu gruntów użytkowanych przez dwa państwowe przedsiębiorstwa w obwodzie sumskim. 

Śledczy ustalili, że sprawcy zniszczyli dokumenty dotyczące prawa użytkowania tych gruntów. Na tej podstawie stworzono przepisy umożliwiające przejęcie tych działek przez podmioty prywatne. Zorganizowano fikcyjną aukcję i pod kontrolą urzędników geodezji działki miały przejść na własność konkretnych osób. Mowa o gruntach o powierzchni 2,5 tys. hektarów, a także o usiłowaniu przejęcia kolejnych ponad trzech tysięcy. 

08:51

Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy, jest celem skoordynowanych rosyjskich ataków z powietrza oraz operacji informacyjnych, mających na celu zmuszenie mieszkańców do ucieczki i przesiedlenia - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Kreml prowadzi skoordynowane ataki z powietrza oraz operacje informacyjne, by zniszczyć miasto, nakłonić mieszkańców do ucieczki i wymusić masowe przesiedlenie milionów Ukraińców przed możliwym przyszłym atakiem na Charków lub inny region Ukrainy - ocenia waszyngtoński think tank w najnowszym raporcie. 

08:45

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto powiedział 22 kwietnia, że Ukraina prowadzi "polowanie na czarownice" przeciwko węgierskim firmom działającym w tym kraju i zagroził zablokowaniem dalszej pomocy UE, chyba że taka polityka zostanie zmieniona.

Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji wcześniej uznała węgierski OTP Bank za "międzynarodowego sponsora wojny". Posunięcie to wywołało protest Węgier i deklaracje zablokowania pomocy dla Ukrainy, a bank OTP został tymczasowo usunięty z listy.

Węgry nadal domagają się gwarancji, że OTP i inne węgierskie firmy nie zostaną dodane do listy lub objęte sankcjami.

08:11

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 15 z 16 dronów Shahed-131/136, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę ostatniej nocy - poinformował we wtorek rano dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk. Rosjanie wystrzelili też rakiety balistyczne.

Rosyjscy okupanci zaatakowali Ukrainę dwiema rakietami balistycznymi Iskander-M z obwodu biełgorodzkiego w Federacji Rosyjskiej oraz 16 bojowymi dronami typu Shahed-131/136 z Przylądka Czauda (okupowany Krym) i obwodu kurskiego w Federacji Rosyjskiej - czytamy w komunikacie.

Ołeszczuk zaznaczył, że atak został odparty przez przeciwlotnicze jednostki rakietowe Sił Powietrznych i mobilne grupy strzeleckie Sił Obrony Ukrainy, a także wykorzystano sprzęt do walki radioelektronicznej.

Tej nocy obrońcy nieba zestrzelili 15 Shahedów w obwodach mikołajowskim, odeskim, kijowskim i czerkaskim - dodał generał, ale nie poinformował, co się stało z rosyjskimi rakietami balistycznymi.

06:20

W ciągu ostatniej doby na linii frontu doszło do 86 starć bojowych. Lotnictwo Sił Obronnych Ukrainy uderzyło w dwa przeciwlotnicze systemy rakietowe i 16 obszarów koncentracji personelu wroga - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w porannym raporcie.

06:08

W Kijowie w nocy słyszano eksplozje. Obrona przeciwlotnicza działa - przekazał Serhij Popko, szef kijowskiej wojskowej administracji miejskiej.

06:00

W wyniku ataku Rosjan w dzielnicy mieszkalnej Odessy zostały zniszczone domy, doszło do pożaru. Służby ratunkowe pracują nad usunięciem skutków. Ze strefy zagrożenia wyprowadzono 34 osoby, w tym troje dzieci. Siedem osób jest rannych. Co najmniej 14 mieszkań zostało uszkodzonych, poinformowała Ukraińska Prawda na podstawie informacji władz miasta i obrony przeciwlotniczej.