Prezydent Rosji Władimir Putin przyznał w poniedziałek rosyjskie obywatelstwo byłemu pracownikowi amerykańskiego wywiadu Edwardowi Snowdenowi. Mężczyzna od lat jest poszukiwany przez władze Stanów Zjednoczonych za ujawnienie tajemnic państwowych i szpiegostwo.

39-letni Edward Snowden uciekł ze Stanów Zjednoczonych w 2013 roku po tym, jak na łamach prasy ujawnił kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów dotyczących inwigilacji prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Snowden od lat jest poszukiwany przez amerykańskie władze pod zarzutem ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa.

Na początku sierpnia 2013 roku Snowden otrzymał azyl tymczasowy w Rosji, a w październiku 2020 roku prawo stałego pobytu.

W poniedziałek jego nazwisko znalazło się na liście 72 osób urodzonych za granicą, którym Władimir Putin przyznał rosyjskie obywatelstwo.

Snowden nie podlega mobilizacji

Informacja wywołała dyskusję wśród internautów na temat możliwego powołania Snowdena do wojska. Pięć dni temu Władimir Putin zarządził pierwszą od czasów II wojny światowej mobilizację, której celem jest wsparcie rosyjskich sił prowadzących inwazję na Ukrainie.

Prawnik Snowdena Anatolij Kuczerena powiedział rosyjskiej państwowej agencji prasowej RIA Nowosti, że jego klient nie podlega mobilizacji, ponieważ nie służył wcześniej w rosyjskiej armii.

Kuczerena dodał, że żona Snowdena, Lindsay Mills również ubiega się o rosyjskie obywatelstwo.

Putin, który jest byłym szefem rosyjskich służb wywiadowczych, powiedział w 2017 roku, że Snowden mylił się, ujawniając tajemnice państwowe, ale nie był zdrajcą.

Stanowisko USA jest niezmienne

Nie jestem świadomy żadnych zmian w jego statusie jako obywatela USA - powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

Price oznajmił, że stanowisko USA jest niezmienne. Jego zdaniem Snowden powinien wrócić do kraju i "stawić czoła sprawiedliwości".