​"Nie spodziewam się szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie" - stwierdził kanclerz Niemiec Olaf Scholz w rozmowie z dziennikiem "Rheinische Post". Przyznał też, że prowadzi "regularne rozmowy z Władimirem Putinem", podczas których wciąż "utrzymują się rażące różnice zdań".

Zdaniem Scholza, nie należy się spodziewać szybkiego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie. Musimy być przygotowani na to, że może długo potrwać. Nawet, gdy wojna się już skończy, nie od razu wrócimy do normalności. Ale nie powinniśmy też ustawać w wysiłkach zmierzających do zakończenia wojny - powiedział kanclerz Niemiec.

Podkreślił także, że "warunkiem sprawiedliwego pokoju jest rozpoczęcie przez Rosję wycofywania wojsk" i powrót do funkcjonowania zasad porządku, pokoju i bezpieczeństwa. Granic nie przesuwa się siłą - stwierdził Scholz.

W jego opinii wszyscy powinni się przygotować na długoterminowe konsekwencje wojny. Powinniśmy zdać sobie sprawę, że ta straszna wojna napastnicza i jej konsekwencje będą nas jeszcze długo dotyczyć i jeszcze przez długi czas będziemy musieli sprzątać gruzy - powiedział kanclerz.

"Ukraina nie może przegrać"

Zaznaczył, że wciąż "zajmuje twarde stanowisko wobec agresora Putina". To imperialistyczny atak - podkreślił. Zapewnił także, że niemiecki rząd "nie działa lekkomyślnie". Chcemy zapewnić Ukrainie odzyskanie bezpieczeństwa. Putin tego nie chce, on chce włączenia terytoriów. I to właśnie mam na myśli, mówiąc, że Ukraina nie może przegrać - wyjaśnił Scholz.

Niemiec przyznał również, że regularnie rozmawia z Putinem. To długie rozmowy, czasem godzina, czasem półtorej. Czasem po niemiecku, czasem z tłumaczeniem - wyjaśnił kanclerz, dodając, że "Putin jest uprzejmą osobą podczas tych rozmów". Mimo że utrzymują się rażące różnice zdań - zaznaczył.

Nakaz aresztowania Władimira Putina

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina.

Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.