Celem rosyjskich ataków rakietowych na Kijów, przeprowadzonych w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek rano, było wykrycie miejsc dyslokacji, a następnie zniszczenie naszych systemów obrony powietrznej Patriot, przekazanych nam przez USA; zamiary wroga nie powiodły się - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości, pułkownik Roman Switan. Około 100 rosyjskich żołnierzy zginęło, a ponad 400 zostało rannych w niedzielnym ostrzale koszar w okupowanej Jurjiwce w pobliżu Mariupola - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. Rada Najwyższa Ukrainy nałożyła sankcje na Iran na 50 lat. Najważniejsze informacje dotyczące 460. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebraliśmy w naszej relacji na żywo z 29.05.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się - aktualne informacje o wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie znajdziecie TUTAJ.

22:52

Celem rosyjskich ataków rakietowych na Kijów, przeprowadzonych w nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek rano, było wykrycie miejsc dyslokacji, a następnie zniszczenie naszych systemów obrony powietrznej Patriot, przekazanych nam przez USA; zamiary wroga nie powiodły się - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości, pułkownik Roman Switan.

Liczba pocisków Iskander wystrzelonych rano przez Rosjan, czyli 11, odpowiada liczbie elementów systemów Patriot. Osiem wyrzutni, radar, stanowisko dowodzenia, jednostka zasilająca, czyli łącznie 11 celów - zauważył Switan, cytowany przez agencję UNIAN.

Według pułkownika rozmieszczenie Patriotów w pobliżu stolicy uniemożliwia najeźdźcom przeprowadzenie skutecznego ataku rakietowego na centra decyzyjne władz w Kijowie, m.in. budynek Rady Najwyższej (parlamentu).

To są właśnie Rosjanie. Oni zachowują się jak barany, które będą uderzać (głowami) w bramę dopóty, dopóki nie poranią się po sam ogon. Dopiero wówczas, gdy się to stanie, uspokoją się. Można przypuszczać, że wszystkie przyszłe rosyjskie wysiłki wojskowe zostaną poświęcone próbom zniszczenia Patriotów - przewiduje ekspert.

W godzinach porannych ukraińskie siły powietrzne powiadomiły, że w nocy z niedzieli na poniedziałek jednostki obrony przeciwrakietowej zneutralizowały nad krajem 37 rosyjskich pocisków manewrujących i 29 dronów Shahed produkcji irańskiej. W sumie Rosja zaatakowała Ukrainę przy pomocy około 40 rakiet manewrujących, wystrzelonych z bombowców strategicznych.

22:21

Hiszpania unika zaangażowania się w szkolenie pilotów ukraińskich, argumentując, że nie dysponuje samolotami bojowymi F-16, które miałyby trafić do Kijowa w celu obrony powietrznej kraju - poinformowała Europa Press.

Minister obrony Margarita Robles wielokrotnie deklarowała "całkowite i absolutne" wsparcie dla Ukrainy, ale "w miarę naszych możliwości". Odnośnie myśliwców F-16 przypominała, że "Hiszpania nie ma tych samolotów w swoim wyposażeniu".

Szefowa obrony wyjaśniła podczas ostatniego spotkania ze swoimi europejskimi odpowiednikami w Brukseli w ubiegłym tygodniu, że hiszpańskie siły powietrzne dysponują F-18 i Eurofighterami, a "każdy model ma swoją dynamikę".

Hiszpańskie media zauważają jednak, że niektóre inne kraje - jak Francja, Wielka Brytania czy Belgia, których siły powietrzne także nie mają w swoim wyposażeniu myśliwca F-16 zaoferowały szkolenie ukraińskich pilotów.

Dania, Holandia i Portugalia posiadają myśliwce F-16 i zgodziły się na szkolenie pilotów. Portugalia wykluczyła jednak przekazanie maszyn Ukrainie, bo ma ich mało i sama ich potrzebuje.

22:00

Premier Danii Mette Frederiksen zapowiedziała zwiększenie przeznaczonego m.in. na zakup broni dla Ukrainy Funduszu Ukraińskiego w tym roku oraz kontynuację jego finansowania w 2024 roku.

Wojna w Ukrainie znajduje się w krytycznym momencie, więc trzeba zwiększyć pomoc. Nic również nie wskazuje, aby w przyszłym roku zapanował pokój - podkreśliła premier Frederiksen w wywiadzie dla duńskiego nadawcy publicznego DR.

Do końca 2024 roku fundusz wynoszący obecnie 7 mld koron (ok. 1 mld USD) ma zostać podwyższony do 14,5 mld koron (ponad 2 mld USD). W 2024 roku ma na ten cel trafić dodatkowe 10,4 mld koron (ok. 1,5 mld USD).

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował duńskim politykom na Twitterze, pisząc: "nasza siła tkwi w jedności".

21:34

Około 100 rosyjskich żołnierzy zginęło, a ponad 400 zostało rannych w niedzielnym ostrzale koszar w okupowanej Jurjiwce w pobliżu Mariupola - powiadomił lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Rosjanie przez całą noc wywozili z Jurjiwki rannych i zabitych. Poszkodowanych i zmarłych transportowano ciężarówkami Ural i Kamaz, ponieważ liczba karetek pogotowia okazała się niewystarczająca. W ostrzelanej Jurjiwce, położonej na wybrzeżu Morza Azowskiego, znajdowały się nie tylko stanowisko dowódcze, magazyn amunicji i sprzęt wojskowy, ale także m.in. stacja łączności i jednostka walki radioelektronicznej. Potwierdzono zniszczenie tych instalacji - poinformował samorządowiec w komunikatach na Telegramie.

Stu ruskich już nigdy nie będzie walczyć. Chyba że w piekle. Ponad 400 (żołnierzy wroga) z obrażeniami różnego stopnia hospitalizowano na oddziale intensywnej terapii. (...) Według informacji mariupolskiego ruchu oporu wczoraj (w niedzielę, bezpośrednio przed ostrzałem - PAP) do Jurjiwki przywieziono cztery autokary pełne siły żywej (przeciwnika). Żywej jeszcze wówczas - relacjonował Andriuszczenko.

20:58

Nexta: Dwie osoby zginęły w wyniku ostrzału miejscowości Torećk w obwodzie donieckim.

20:00

Ukraina nałożyła sankcje na Iran na 50 lat. To dzisiejsza decyzja Rady Najwyższej Ukrainy. Sankcje obejmują całkowity zakaz handlu z Iranem, wstrzymanie tranzytu i transportu irańskich surowców oraz towarów, zawieszenie lotów między tymi krajami. Obywatele Iranu nie będą mogli też wywieźć z Ukrainy swojego majątku. Nie będzie też mowy o transferze technologii czy praw własności intelektualnej pomiędzy tymi krajami.

19:56

Rosja otrzymała kolejną partię uzbrojenia z Iranu, co grozi kolejnymi atakami z wykorzystaniem pocisków rakietowych i dronów - powiedziała rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.

Mogą nastąpić nowe ataki, ponieważ (Rosjanie) otrzymali dodatkowe wsparcie z Iranu - powiedziała rzeczniczka cytowana przez agencję Ukrinform. Jak dodała, ta dostarczona Rosji broń już trafiła do miejsc, skąd jest wystrzeliwana przeciwko Ukrainie. Humeniuk oceniła, że w kolejnych ostrzałach Rosja może stosować głównie drony irańskie, jak również drony razem z pociskami rakietowymi.

19:39

Armia Rosji wymienia Grupę Wagnera w Bachmucie na wojska powietrznodesantowe i zmotoryzowane; Ukraina zna potencjał tych oddziałów i nazwiska dowódców - oznajmił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

Rzecznik armii dodał, że oddziały ukraińskie na kierunku bachmuckim prowadzą rotację i reorganizację.

18:55

W poniedziałek w rosyjskich ostrzałach zginęły dwie osoby cywilne w Torecku w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, a także po jednej osobie w obwodach chersońskim i dniepropietrowskim na południu kraju - powiadomiły władze tych regionów w komunikatach na Telegramie.

18:18

Podczas porannego ostrzału rakietowego w Kijowie, w schronie odbył się ślub.

18:15

Na Białoruś przybył z Rosji system rakietowy S-400; zestaw ten trafił do jednostki wojskowej w miejscowości Nawakołasawa w obwodzie mińskim - podał niezależny projekt monitoringowy Biełaruski Hajun.

17:18

W okupowanym przez Rosję Mariupolu przy budowie fortyfikacji pracują obywatele Białorusi - podał ukraiński portal Sprotyw utworzony przez Siły Operacji Specjalnych. Według portalu mieszkańcy Mariupola nie chcieli podjąć się tej pracy.

W informacji tej podano także, że "brygada Białorusinów prowadziła prace przy rozbiórce zrujnowanych budynków" w Mariupolu.

16:06

Znów ataki rakietowe w Ukrainie - syreny zawyły w Kijowie, w Chersoniu słychać wybuchy. 

15:55

Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło co najmniej 16 weteranów amerykańskiej armii, którzy zaciągnęli się do różnych formacji, walczących po stronie Kijowa bądź pomagali żołnierzom i mieszkańcom zaatakowanego kraju - powiadomił dziennik "Washington Post".

Ochotnicy wyjeżdżający na wojnę podejmują te decyzje jako osoby prywatne.

15:40

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow zapewnił, że ci, którzy próbują zastraszyć jego kraj "już wkrótce tego pożałują". W ten sposób Budanow skomentował ostrzał rakietowy Kijowa przeprowadzony tego dnia przez wojska Rosji.

14:41

Jedenaście rakiet balistycznych i manewrujących Iskander zastosowała dziś w ataku na Ukrainę armia rosyjska - powiadomił dowódca naczelny ukraińskiej armii gen. Walerij Załużny. Wszystkie pociski zostały zestrzelone.

"Około godz. 11.30 (10.30 w Polsce) przeciwnik zaatakował obwód kijowski rakietami balistycznymi i manewrującymi Iskander" - przekazał Załużny na Facebooku. 

14:26

Atak rakietowy na wieś Kowszarowka koło Kupiańska. Trzy osoby zostały ranne.

12:22

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie wrogie obiekty, atakujące Kijów – powiadomiły w poniedziałek władze stolicy Ukrainy po kolejnym ataku rakietowym. Był to 16. atak powietrzny sił rosyjskich na Kijów od początku maja.

Atak rakietowy na stolicę nastąpił zaledwie sześć godzin po nocnym ataku dronów.

11:48

Co najmniej jedna osoba jest ranna w wyniku poniedziałkowego ataku rakietowego na Kijów. Według Sił Powietrznych Rosjanie mogli zastosować rakiety Iskander. 

Władze ukraińskiej stolicy potwierdziły, że w kilku miejscach w mieście upadły odłamki rakiet zestrzelonych przez obronę powietrzną. Jedna osoba jest ranna – powiadomił mer Witalij Kliczko.

Rzecznik Sił Powietrznych, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina, skomentował, że podczas ataku rakiety leciały torem balistycznym, co może wskazywać na zastosowanie Iskanderów.

11:10

Rosjanie atakują Kijów rakietami – potwierdziły w poniedziałek władze ukraińskiej stolicy. Odłamki pocisku upadły w pobliżu centrum. Alarm lotniczy ogłoszono już w większości regionów, w tym na zachodzie kraju.

Mer stolicy powiadomił, że odłamki rakiet zestrzelonych przez obronę powietrzną upadły w dzielnicach Obołoń i Padół.

Wcześniej media poinformowały o odgłosach wybuchów. Mieszkańców wezwano do ukrycia się.

10:28

W Kijowie znowu słychać odgłosy eksplozji - informuje agencja Reutera powołując się na świadków. O nowym ataku na ukraińską stolicę pisze też agencja Nexta, powołując się na mera miasta. Władze wezwały mieszkańców do pozostania w ukryciu. Potwierdziły również, że w mieście działają systemy obrony powietrznej.

10:09

Obiekt wojskowy w obwodzie chmielnickim stał się celem rosyjskiego ataku w nocy z niedzieli na poniedziałek – powiadomiły lokalne władze. Ogółem nad regionem zestrzelono pięć dronów przeciwnika.

09:17

W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie po raz kolejny zaatakowali Kijów dronami. Siły obrony powietrznej zestrzeliły ponad 40 obiektów powietrznych – powiadomiły władze miasta.

Jak poinformował mer stolicy Witalij Kliczko, w wyniku ataku nie doszło do poważnych zniszczeń. Udało się uniknąć ofiar i rannych.

Równolegle z atakiem dronów Rosjanie wystrzelili w kierunku Ukrainy pociski rakietowe z bombowców strategicznych.

08:55

W nocy z niedzieli na poniedziałek ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 37 rosyjskich rakiet manewrujących i 29 użytych przez Rosjan irańskich dronów Shahed – powiadomiły Siły Powietrzne. W sumie przeciwnik użył ok. 40 rakiet manewrujących.

08:08

Tempo operacji sił rosyjskich w rejonie Bachmutu, na wschodzie Ukrainy, pozostaje wyjątkowo niskie – ocenił w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). 

Według analityków najemnicy z Grupy Wagnera stopniowo wycofują się z miasta. Powołując się na dane strony ukraińskiej amerykański think tank konstatuje, że w rejonie Bachmutu, w obwodzie donieckim, utrzymuje się niska intensywność rosyjskich ataków. W niedzielę poinformowano o tylko jednym starciu, do którego doszło w ciągu doby.

07:16

Nie można nazwać tego inaczej jak karą za działalność i konsekwentną postawę – powiedział PAP o utrzymaniu w mocy wyroku ośmiu lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta wiceszef zlikwidowanego przez władze Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) Barys Harecki.

„Niestety, cud się nie wydarzył. Decyzja Sądu Najwyższego o utrzymaniu wyroku więzienia wobec Andrzeja Poczobuta była przewidywalna. To sprawa polityczna i władze Białorusi nawet nie próbowały tego ukrywać, publicznie komentując, że mógłby być wymieniony na działaczy białoruskiej opozycji na emigracji” – ocenił wiceszef BAŻ.

06:19

Ponad 40 celów zostało zestrzelonych nad Kijowem i obwodem kijowskim podczas nocnego ataku rosyjskich rakiet i dronów – podała w poniedziałek rano Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Był to już 15. atak na stolicę Ukrainy od początku maja. Prawdopodobnie nikt nie ucierpiał.

05:18

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował na Telegramie, że w poniedziałek nad ranem ukraińską stolicą wstrząsnęły wybuchy. Dodał, że w pobliżu Kijowa zestrzelono rakietę. W całym kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

"Rakieta zestrzelona w pobliżu Kijowa. Obrona przeciwlotnicza działa !" - napisał Kliczko. Dodał, że wybuchy słychać było w wielu dzielnicach miasta, w tym w historycznym centrum, gdzie spadające odłamki uszkodziły dach jednego z budynków.

05:13

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi zwycięstwa w niedzielnej drugiej turze wyborów prezydenckich i wyraził nadzieję na wzmocnienie współpracy obu państw na rzecz bezpieczeństwa w Europie.

„Gratuluję prezydentowi Turcji @RTErdogan zwycięstwa w wyborach prezydenckich. Liczymy na dalsze wzmacnianie partnerstwa strategicznego dla dobra naszych krajów oraz nasilenie współpracy na rzecz bezpieczeństwa i stabilizacji w Europie” – napisał Zełenski na Twitterze.

05:09

"Przekazane Ukrainie przez Wielką Brytanię pociski manewrujące Storm Shadow wykazują 100-procentową efektywność na froncie wojny z Rosją" – powiedział w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

„Mogę powiedzieć, że wszystkie odpalenia Storm Shadow, które miały miejsce dotychczas, wszystkie 100 procent trafiły w cele wyznaczone przez Sztab Generalny” – oświadczył minister występując w ukraińskiej telewizji.