Sytuacja na froncie robi się coraz cięższa, bo Rosja rzuca do walki coraz więcej sił - przyznał w wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Ukraińscy żołnierze w szybkim tempie szkolą się z obsługi czołgów Challanger 2 - informuje brytyjskie Ministerstwo Obrony. Rosyjskie wojska kontynuowały ataki wokół Bachmutu w obwodzie donieckim, natomiast w obwodzie ługańskim, czyli w innym miejscu najcięższych walk na froncie, zwiększyły tempo operacji ofensywnych na zachód od Kreminnej - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley nie spodziewa się szybkiego wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. "Już to, że Ukraina tak szybko uzyskała status kraju kandydującego to coś niezwykłego" - powiedziała. Dwie osoby zginęły, a 14 zostało rannych w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. W Iziumie, w obwodzie charkowskim, siedmioro nastolatków ucierpiało na skutek eksplozji miny motylkowej. Najważniejsze wydarzenia związane z 346. dniem rosyjskiej agresji zbieraliśmy w naszej relacji z 04.02.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:32

Minister obrony Kanady Anita Anand powiadomiła w sobotę na Twitterze, że z Halifaxu wystartował samolot przewożący pierwszy czołg Leopard 2 dla Ukrainy. Szefowa kanadyjskiego resortu obrony zapowiedziała 26 stycznia przekazanie w sumie czterech czołgów.

"Kanada jest z narodem ukraińskim - i nadal będziemy dostarczać ukraińskim siłom zbrojnym sprzęt, którego potrzebują, aby zwyciężyć" w wojnie z Rosją - mówiła wówczas Anand, zapowiadając też wysłanie "pewnej liczby" personelu wojskowego, który pomoże ukraińskim żołnierzom w uzyskaniu niezbędnych umiejętności.

20:22

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał w sobotę wieczorem w nagraniu wideo, że sytuacja na froncie robi się coraz cięższa. Wyjaśnił, że rosyjskie dowództwo rzuca coraz więcej sił, by złamać ukraińską obronę na wschodzie kraju.

Jest bardzo ciężko. W Bachmucie, Wuhłedarze, w rejonie Łymanu i na innych odcinkach frontu. Lecz teraz, jak każdego dnia spośród tych 346 dni (wojny), wytrwałość naszych żołnierzy decyduje o wszystkim - oświadczył ukraiński przywódca.

19:32

W celu uzupełnienia strat w szeregach wojska, rosyjskie dowództwo werbuje kobiety osadzone w więzieniach na okupowanych terenach Ukrainy. W ciągu tygodnia zwerbowano około 50 kobiet z kolonii karnej w Śnieżnem w obwodzie donieckim - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Dla uzupełnienia strat w ludziach, które według ukraińskiego sztabu wynoszą już 130 tys. żołnierzy, dowództwo rosyjskie werbuje do działań wojennych m.in. więźniów.

Zgodnie z doniesieniami ukraińskiego dowództwa na okupowanych terytoriach w obwodzie donieckim Rosjanie powołują chłopców, którzy dopiero w tym roku stają się pełnoletni. Są też doniesienia o mobilizowaniu osób niepełnosprawnych; pierwsze informacje na ten temat pojawiły się już w sierpniu ubiegłego roku. Jest to niezgodnie nawet z prawem rosyjskim - informowało wówczas Centrum Narodowego Sprzeciwu dodając, że praktyki takie stały się powszechne na okupowanych terenach obwodu ługańskiego.

18:41

We wpisie na Twitterze niezależna telewizja Nexta poinformowała, że Igor Manguszew został ranny w "tył głowy" i trafił do szpitala. Rosjanin w nagraniach dostępnych w internecie występował trzymając z ręce czaszkę, która - według niego - należała do zabitego ukraińskiego obrońcy Azovstalu w Mariupolu.

Manguszew otwarcie nawoływał do mordowania Ukraińców, w tym dzieci - przypomina Nexta.

18:15

W tym tygodniu rosyjskie dowództwo rzuciło wszystkie siły, aby przełamać naszą obronę i otoczyć Bachmut w obwodzie donieckim; rozpoczęto też potężną ofensywę w rejonie Łymanu - poinformowała w sobotę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w sobotę po południu, że rosyjskie wojska przegrupowują swoje oddziały w niektórych rejonach, a główne wysiłki koncentrują na prowadzeniu ofensywy na kierunkach Bachmutu, Łymanu, Awdijiwki i Nowopawliwki w obwodzie donieckim oraz Kupianska w obwodzie charkowskim.

17:14

Kontener medyczny o powierzchni 28 mkw przekazany został w sobotę w Przemyślu stronie ukraińskiej. Mobilna przechodnia, która wykorzystywana będzie przez wojsko to dar organizacji Francuscy Strażacy Humanitarni (PHF).

W medycznym kontenerze będzie można przeprowadzić wstępne konsultacje medyczne, udzielana będzie mogła być pierwsza pomoc oraz wykonane zabiegów. Powierzchnia mobilnej przychodni to niemal 30 mkw. Razem z kontenerem do Ukrainy polscy strażacy ochotnicy przekazali 20 agregatów prądotwórczych i 180 śpiworów.

16:42

Ukraińscy pancerniacy szkolą się w Wielkiej Brytanii w obsłudze czołgów Challenger 2 - informuje na Twitterze Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa. Jak dodano, Ukraińcy "szybko opanowują sterowanie potężną" maszyną. 

"Wielka Brytania dostarczy Ukrainie czołgi Challenger 2, aby pomóc im (Ukraińcom - przyp. red.) w obronie ojczyzny i odzyskaniu terytorium" - deklaruje brytyjski resort obrony.

Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił w sobotę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że jego celem jest to, by przekazywane uzbrojenie, w tym czołgi, dotarło na linię frontu tak szybko jak to możliwe - poinformowało biuro prasowe Downing Street.

15:56

Kilka tysięcy ochotników zgłosiło się w ciągu pierwszego dnia naboru do tworzonych w strukturze MSW Ukrainy oddziałów nazwanych Gwardią Szturmową - poinformowała w sobotę ukraińska Gwardia Narodowa (GN).

"W strukturze MSW rozpoczął się nabór ochotników do brygad szturmowych w składzie Gwardii Narodowej, Policji Państwowej i Państwowej Służby Granicznej. Widać pozytywną dynamikę procesu składania wniosków o dołączenie do szeregów brygad szturmowych" - głosi komunikat GN, cytowany przez agencję Ukrinform.

15:03

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w sobotę, że w Odessie doszło do awarii jednej ze stacji elektroenergetycznych wysokiego napięcia; skala awarii jest znaczna i niemożliwe będzie szybkie wznowienie zasilania infrastruktury krytycznej.

"Sytuacja jest trudna, skala awarii jest znaczna. Niemożliwe jest szybkie wznowienie zasilania, zwłaszcza infrastruktury krytycznej" - przekazał Szmyhal. Poinformował, że odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rządu, na którym powołano specjalny sztab kierowany przez ministra energetyki. "Poleciłem przewieźć do Odessy w ciągu doby wszystkie potężne generatory, którymi dysponuje ministerstwo energetyki" - oświadczył premier.

14:32

Międzynarodowy Komitet Olimpijski musi przestać skrywać rosyjskie zbrodnie za białymi flagami - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, przypominając, że od początku rosyjskiej inwazji zginęło 231 ukraińskich sportowców i trenerów.

"Od minionego roku 231 sportowców i trenerów ukraińskich zostało zabitych przez Rosjan; 15 zostało rannych, 28 - zatrzymanych. Czterej są zaginieni. Tę ludobójczą wojnę nakazał Putin, ale realizują ją zwykli Rosjanie" - napisał Kułeba na Twitterze w piątek wieczorem.

13:16

Rosyjskie straty w Ukrainie wzrosły w ciągu minionej doby o 720 zabitych najeźdźców. Tym samym przekroczyły 130 tys. wojskowych. 

12:52

Władze na Kremlu próbują kupować sobie poparcie państw Afryki w głosowaniach na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, oferując tym krajom inwestycje na preferencyjnych warunkach, eksport żywności czy dostawy uzbrojenia - powiadomił niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'.

12:39

Dmitrij Miedwiediew powiedział, że Rosja jest gotowa do użycia wszystkich rodzajów broni w przypadku "uderzenia ze strony Ukrainy". "Odpowiedź będzie szybka, twarda i dobitna" - powiedział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

12:31

W wyniku zniszczeń dokonanych przez Rosjan w okupowanym Mariupolu na południu Ukrainy faktycznie przestała istnieć dzielnica Lewobrzeżna; w zgliszcza zmienił się też Siewierodonieck na wschodzie kraju - napisali przedstawiciele regionalnych i lokalnych ukraińskich władz.

12:01

Brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych pracuje nad formalnym uznaniem za organizację terrorystyczną Grupy Wagnera, czyli rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, która odgrywa ważną rolę w wojnie na Ukrainie - poinformował dziennik "Daily Telegraph".

11:04

116 osób powróciło na Ukrainę w ramach dużej wymiany jeńców ze stroną rosyjską; Wśród uwolnionych jest 87 żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych - poinformował Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

10:48

Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew jest optymistą w kwestii przystąpienia jego kraju do UE. "Przesłanie tego dnia jest jasne: Ukraina zostanie członkiem UE" - powiedział dyplomata gazecie "Koelner Stadt-Anzeiger", nawiązując do piątkowego szczytu UE-Ukraina w Kijowie.

10:42

Rosyjscy okupanci rozpoczęli przygotowania do ewakuacji kolaborantów i ich rodzin w rejonie (powiecie) troickim w obwodzie ługańskim - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym raporcie frontowym.

10:36

Rosyjskie wojska kontynuowały ataki wokół Bachmutu w obwodzie donieckim, natomiast w obwodzie ługańskim, czyli w innym miejscu najcięższych walk na froncie, zwiększyły tempo operacji ofensywnych na zachód od Kreminnej - poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

10:06

Zniszczone domy, przedszkola i budynki administracyjne. Konsekwencje rosyjskiego ostrzału obwodu donieckiego.

09:43

Rosyjska armia formalnie przyłączyła okupowane tereny Ukrainy do swojego Południowego Okręgu Wojskowego, ale jest mało prawdopodobne, by miało to natychmiastowy wpływ na przebieg wojny - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

09:37

Wyrzutnie rakietowe Himars i ich odpowiedniki radykalnie zmieniły bieg wojny - mówi PAP analityk wojskowości Marek Świerczyński. Ta broń, która umożliwia precyzyjne ataki na zapleczu wroga, zachowuje swoje ogromne znaczenie, a armia rosyjska nie znalazła dotąd sposobu, by ją niszczyć. Siłę ukraińskiej armii wzmocni też niewątpliwie zapowiedziane dostarczenie przez USA pocisków GLSDB o zasięgu 150 km.

09:23

Dwie osoby zginęły, a 14 zostało rannych w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; w Iziumie, w obwodzie charkowskim, siedmioro nastolatków ucierpiało na skutek eksplozji miny motylkowej - poinformowały regionalne ukraińskie władze.

08:56

Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował przekazanie skonfiskowanych rosyjskich aktywów na rzecz odbudowy Ukrainy - powiadomiła agencja Ukrinform. Garland poinformował o tym w piątek na spotkaniu z ukraińskim prokuratorem Andrijem Kostinem.

08:36

W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 21 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 18,7 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 9,6 mln wjazdów do Polski i ponad 7,7 mln wyjazdów do Ukrainy.

07:35

W czwartek w atakowanym przez rosyjskie wojska mieście Bachmut na wschodzie Ukrainy zginął amerykański wolontariusz Pete Reed. Mężczyzna prawdopodobnie poniósł śmierć w wyniku ostrzelania samochodu pomocy medycznej - powiadomiła stacja CNN.

07:34

Decyzja o wysłaniu na Ukrainę czołgów i bojowych wozów piechoty to poważne wzmocnienie dla Ukrainy, ale kluczowe będzie tempo ich dostaw - ocenił w rozmowie z PAP Ian Brzezinski, ekspert Atlantic Council i były wysoki rangą urzędnik Pentagonu. Dodał jednocześnie, że decyzja ta powinna była zapaść wcześniej.

07:31

W nocy z piątku na sobotę doszło do dużego pożaru w magazynie ropy naftowej w miejscowości Borisowka w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, nieopodal granicy z Ukrainą. W ocenie świadków zdarzenia płomienie miały sięgać na wysokość około 50 metrów - poinformował ukraiński portal Obozrevatel.

Przeczytaj więcej na ten temat:

07:17

"Tajwańczycy widzą bardzo dużo podobieństw między relacją Chin do Tajwanu, a relacją Rosji do Ukrainy. To jest życie w cieniu wielkiego sąsiada, który nie akceptuje twojej niezależności" - powiedział PAP w Tajpej Witold Szabłowski, dziennikarz, reportażysta, autor książek.

06:05

Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Katarina Barley nie spodziewa się szybkiego wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej. "Już to, że Ukraina tak szybko uzyskała status kraju kandydującego to coś niezwykłego" - powiedziała w piątek wieczorem niemiecka polityk w programie telewizji ARD "Tagesthemen".

06:00

Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystąpił w talk-show, prowadzonym przez kremlowskiego propagandystę Władimira Sołowjowa. Skrytykował tam m.in. "propagandę" uprawianą przez niemieckie media, które "nastawiają Niemców przeciwko Rosji" - opisuje portal tygodnika "Spiegel". Krytycznie wyraził się o wysyłaniu przez Niemcy broni, używanej "przeciwko Rosjanom".

05:58

38 Rosjan i 16 rosyjskich podmiotów zostało w piątek objętych sankcjami przez Kanadę. Restrykcje nałożono na zajmujących się rosyjską propagandą i dezinformacją - poinformowała w komunikacie szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly.

05:57

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.