​Przebywający w piątek z wizytą w Belgradzie premier Hiszpanii Pedro Sanchez zadeklarował wsparcie dla aspiracji Serbii do członkostwa w Unii Europejskiej oraz poparł ten kraj w konflikcie z Kosowem.

Relacjonujące piątkową wizytę madryckie media odnotowały, że Hiszpania jest jednym z pięciu państw UE, które nie uznaje Kosowa jako niepodległego państwa. 

Dziennik "La Razon" wskazał, że Sanchez podczas spotkania z prezydentem Serbii Aleksandarem Vucziciem podkreślił, że Hiszpania w pełni popiera integralność terytorialną tego kraju. Zaznaczył jednak, że opowiada się za prowadzeniem przez Belgrad konstruktywnego dialogu z władzami Kosowa. W odpowiedzi Vuczić nazwał Hiszpanię “szczerym przyjacielem Serbii" oraz podziękował za wsparcie. 

Pedro Sanchez zapewnił rozmówcę, że Belgrad może liczyć na Madryt w kwestii wejścia do UE oraz zachęcał do konsekwentnych działań służących integracji Belgradu z Unią i przyspieszenia koniecznych ku temu reform. 

Przedmiotem rozmowy obu polityków była też kwestia wojny w Ukrainie. Obaj zgodzili się, że należy podejmować działania służące jak najszybszemu zakończeniu tego konfliktu

Serbia jest pierwszym etapem wizyty Sancheza na Bałkanach. Do poniedziałku odwiedzi on jeszcze Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Macedonię Północną oraz Albanię.