Delegacja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dotarła do Zaporoża i zmierza do okupowanej Zaporoskiej EJ. W ciągu najbliższych dni Stany Zjednoczone ogłoszą kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Unijni ministrowie spraw zagranicznych podjęli decyzję o pełnym zawieszeniu umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych z 2007 roku. Prezydent Czech Milosz Zeman ratyfikował w środę rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję W zniszczonym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu wybuchł pierwszy prawdziwy bunt z powodu braku dostaw żywności - zaalarmował lojalny wobec Kijowa doradca mera miasta Petro Andriuszczenko. Ukraińskie siły pancerne kontynuują natarcie na południu kraju i odsunęły w kilku miejscach słabo utrzymywaną rosyjską linię obrony - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Środa była 189. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje znajdziecie w zapisie naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:42

Europa nie może być "moralnie głucha" - podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanej wieczorem odezwie do narodu.

Uważam, że jest to poniżające dla Europy, kiedy jest postrzegana tylko jako jeden wielki butik czy restauracja. Europa to przede wszystkim obszar wartości, a nie prymitywnej konsumpcji - powiedział Zełenski, odnosząc się do kwestii europejskich wiz dla obywateli Rosji.

Kiedy obywatele państwa, które chce zniszczyć europejskie wartości, wykorzystują Europę w celach rozrywkowych, by zrobić zakupy czy dla urlopu, a sami pracują na wojnę albo po prostu milczą, (...) to jest to całkowicie sprzeczne z tym, w jakim celu Europa w ogóle się zjednoczyła - dodał.

21:14

W przeprowadzenie "referendów" w sprawie przyłączenia do Rosji okupowanych terytoriów Ukrainy zaangażowane będą centralne komisje wyborcze Białorusi i Rosji - pisze w środę niezależny rosyjski portal Insider.

Serwis nie podaje terminu przeprowadzenia "referendów", które, jak wskazuje, będą mogły odbywać się np. w namiotach i autobusach.

Jak pisze Insider, na Białorusi otwarte zostaną lokale wyborcze, do których według planu mają zgłaszać się ukraińscy uchodźcy mieszkający w tym kraju.

21:11

"Nadanie Ukrainie statusu państwa-kandydata do Unii Europejskiej ma kluczowe znaczenie dla przyszłości tego kraju. Państwa unijne powinny dążyć do utrzymania wysokiej dynamiki procesu akcesyjnego" - ocenił szef MSZ Zbigniew Rau podczas Forum 2000, które rozpoczęło się w środę w Pradze.

20:43

Ukraińska wicepremier ds. terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk zaapelowała w środę do osób ewakuowanych z niebezpiecznych regionów, by nie wracały do domów co najmniej do wiosny, nawet jeśli zostanie rozwiązany problem ogrzewania.

20:41

Od początku rosyjskiej inwazji wskutek ostrzałów rakietowych w obwodzie lwowskim uszkodzonych zostało łącznie 86 obiektów - poinformował w środę szef władz tego regionu na zachodzie Ukrainy Maksym Kozycki.

20:34

U podstaw rosyjskiej inwazji na Ukrainę legło przekonanie Moskwy, że wolność da się rozjechać czołgami - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w środę, występując online na praskiej konferencji Forum 2000.

Jesteśmy zmuszeni do konfrontacji ze złem - powiedział z kolei uczestniczący w spotkaniu premier Czech Petr Fiala.

20:03

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) będzie stać w kolejce, czekając, by rosyjskie siły wpuściły ją do okupowanego Enerhodaru - poinformował w środę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Delegacja zmierza do okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

19:37

W ciągu najbliższych dni ogłosimy kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak dodał, będzie on skrojony pod potrzeby ukraińskich sił podczas trwającej kontrofensywy na południu kraju.

19:01

Pogrzeb zmarłego ostatniego przywódcy ZSRR Michaiła Gorbaczowa odbędzie się w sobotę 3 września w Moskwie - poinformowała rosyjska agencja Interfax, powołując się na córkę polityka, Irinę.

18:39

Francja zapowiedziała wsparcie dla ukraińskich artystów i kultury, ale rozmowy z Niemcami były pewnym rozczarowaniem - zapowiedzieli oni wsparcie dla ukraińskich dziennikarzy w Niemczech oraz dla rosyjskich mediów opozycyjnych - powiedział PAP minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

18:22

Zachód nie może lekceważyć siły militarnej Rosji, która ma możliwość otwarcia drugiego frontu - powiedział dowódca sił zbrojnych Niemiec gen. Eberhard Zorn w środę w wywiadzie dla agencji Reutera.

Według dowódcy sił zbrojnych Niemiec, Rosja "jest zdolna do rozszerzenia konfliktu na cały region", chociaż byłoby to dla Moskwy "bardzo nierozsądnym" posunięciem. Nie należy się też spodziewać, aby armii rosyjskiej zabrakło w najbliższym czasie amunicji - ocenił Zorn.

18:09

17:40

Szef ukraińskiego MON-u Ołeksij Reznikow poinformował na Twitterze, że w ramach 7. pakietu pomocy Szwecja przekaże Ukrainie amunicję artyleryjską. Wartość wsparcia to prawie 50 mln dolarów.

17:04

Gazprom będzie dostarczał na Węgry we wrześniu i październiku do 5,8 mln metrów sześc. gazu ziemnego dziennie ponad ilości określone w długoterminowej umowie pomiędzy Węgrami a Rosją - przekazał w środę na Facebooku szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

16:29

Rosyjskie okupacyjne władze w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rozkazały, by w zbombardowanym przez siły rosyjskie Teatrze Dramatycznym nie wydobywać zwłok ofiar, tylko "po cichu" zalewać je betonem - podaje w środę Centrum Komunikacji Strategicznej Sił Zbrojnych Ukrainy.

16:04

Obecnie nie ma zagrożeń dla zdrowia i życia mieszkańców Polski w związku z działaniami militarnymi Federacji Rosyjskiej na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformowała Państwowa Agencja Atomistyki. Jak jednak ocenia, sytuacja jest bez precedensu.

16:02

15:38

Prezydent Czech Milosz Zeman ratyfikował w środę rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję - poinformował rzecznik szefa państwa Jirzi Ovczaczek. Do ostatecznego zatwierdzenia protokołów ratyfikacyjnych potrzebna jest jeszcze kontrasygnata premiera Petra Fiali.

15:29

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która zmierza do kontrolowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy, ma charakter "techniczny", a jej cel to zapobieżenie wypadkowi jądrowemu - powiedział w środę Rafael Grossi, szef MAEA i kierownik misji.

Ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że misja już przybyła do Zaporoża, miasta oddalonego 55 km od kontrolowanej przez siły rosyjskie elektrowni na południu Ukrainy.

15:24

Pięć graniczących z Rosją państw Unii Europejskiej - Polska, Finlandia, Litwa, Łotwa i Estonia - zagroziło we wspólnym oświadczeniu przyjęciem "środków krajowych" w celu zmniejszenia liczby wjeżdżających Rosjan, jeśli UE nie uzgodni wspólnego podejścia - podał w środę "Financial Times".

14:30

Nauczyciele z obszarów okupowanych przez wroga, którzy zgodzą się na prowadzenie lekcji w rosyjskich szkołach, będą traktowani jak kolaboranci i sądzeni zgodnie z ukraińskim kodeksem karnym - oświadczył w środę przewodniczący komisji ds. oświaty, nauki i innowacji Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Serhij Babak.

13:51

Ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą trwa już nawet w największych rosyjskich miastach, takich jak Moskwa i Petersburg. Osoby powołane do armii trafią do oddziałów na okupowanym Krymie - poinformował w środę na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

13:45

Agencja Reutersa informuje, że misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dotarła do Zaporoża.

13:41

Do 81 godzin skrócił się w środę czas oczekiwania kierowców ciężarówek na wjazd z Ukrainy do Polski przez przejście w Dorohusku (Lubelskie). W kolejce po ukraińskiej stronie znajduje się 1,9 tys. pojazdów - poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

13:18

W Enerhodarze ostrzelany został budynek rady miejskiej.

12:56

Rosyjskie wojska ostrzelały w środę Enerhodar, niszcząc m.in. budynek rady miasta; te ataki to celowe prowokacje przed wizytą misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - powiadomili lojalny wobec Kijowa mer Enerhodaru Dmytro Orłow i szef władz rejonu (powiatu) nikipolskiego Jewhen Jewtuszenko.

"31 sierpnia, poranek. Budynek rady miasta w Enerhodarze" - napisał Orłow na Telegramie i zamieścił zdjęcia poważnie zniszczonego obiektu.

12:55

Władze Ukrainy informowały o ciężkich walkach toczących się w obwodzie chersońskim, który siły ukraińskie starają się odbić z rąk rosyjskich okupantów; jednak zdaniem ekspertów ds. wojskowych "nie nastąpi to szybko" - podała stacja BBC.

Ukraińskie dowództwo operacyjne "Południe" ogłosiło w poniedziałek, że siły ukraińskie rozpoczęły ofensywę w obwodzie chersońskim i przełamały pierwszą linię okupujących ten obszar wojsk rosyjskich. Chersoń był pierwszy ważnym miastem Ukrainy, które Rosjanie zajęli w toku trwającej od 24 lutego inwazji.

12:42

Ministerstwo spraw zagranicznych Estonii opublikowało listę firm ubiegających się o wyłączenie z potencjalnego zakazu importu rosyjskich produktów naftowych - poinformowała w środę agencja ERR.

"Jestem przekonany, że Estończycy mają prawo wiedzieć, które estońskie firmy wystosowały wniosek o okres przejściowy zezwalający na kontynuowanie handlu ropą z Rosją" - powiedział minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu. Dodał, że "Estonia zaproponowała nowy pakiet sankcji, który pogłębi sankcje nałożone na współpracę energetyczną Unii Europejskiej z Rosją".

12:33

Zmarły we wtorek ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow podarował światu 30 lat pokoju; nie dostaniemy już kolejnego takiego prezentu - ocenił redaktor naczelny rosyjskiej niezależnej gazety internetowej "Nowaja Gazieta Jewropa" i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Dmitrij Muratow.

"Gorbaczow był przekonany, że minęły czasy, gdy o porządku świata decyduje się siłą. Wierzył w wybór narodów. Uwolnił więźniów politycznych. Zatrzymał wojnę w Afganistanie i nuklearny wyścig zbrojeń. Powiedział mi, że odmówił naciśnięcia przycisku ataku nuklearnego nawet podczas manewrów. (...) Nie uważał zabijania za czyn godny chwały" - napisał Muratow o byłym sekretarzu generalnym w artykule na łamach "Nowej Gaziety Jewropa".

12:06

1200 firm zgłosiło zainteresowanie odbudową Ukrainy i wznowieniem tam eksportu - poinformował minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Chodzi o firmy z branży budowlanej, spożywczej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej i chemicznej. Na Stadionie Narodowym w Warszawie odbywa się w środę forum dla firm, podczas którego poruszane są kwestie barier we wznowieniu lub rozpoczęciu działalności na Ukrainie i wymiany handlowej z tym krajem.

Podczas konferencji prasowej przed otwarciem forum minister Buda podkreślił, że jest to pierwsze takie spotkanie dla firm w Polsce i prawdopodobnie pierwsze takie wydarzenie w Europie. "Nie słyszeliśmy, by ktokolwiek zorganizował tak duże przedsięwzięcie dotyczące odbudowy i wymiany handlowej z Ukrainą" - powiedział.

11:57

Ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej na nieformalnym spotkaniu w Pradze dyskutują o ograniczeniach wizowych dla obywateli Rosji. Możliwe jest zawieszenie umowy, która ułatwia Rosjanom podróżowanie po UE, ale niektóre państwa uważają, że to krok niewystarczający.

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky stwierdził, że Europa musi wysłać jasny sygnał polityczny, także dlatego, że kraje skandynawskie mają zatłoczone granice - powiedział. 

Według szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, który przewodniczy pracom ministrów w Pradze, UE powinna czerpać inspirację z Finlandii, która ograniczy liczbę wiz wydawanych rosyjskim turystom do jednej dziesiątej obecnej liczby.

11:20

Linia frontu znalazła się dosyć blisko okupowanego przez wroga Chersonia na południu Ukrainy, dlatego nasze grupy dywersyjne mogą przedzierać się do tego miasta i realizować tam różne zadania; takie przypadki prawdopodobne już mają miejsce - ocenił ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan, cytowany przez agencję UNIAN.

Dywersanci i zwiadowcy są nawet w stanie zorganizować w Chersoniu swoje bazy, ponieważ miasto jest dosyć duże (przed rosyjską inwazją liczyło około 280 tys. mieszkańców - red). Kolaboranci i okupanci nie będą się tam czuli dobrze, i to jeszcze zanim do Chersonia przybliży się front - powiedział Switan.

W opinii eksperta ukraińskie wojska mogą dotrzeć do Chersonia "w ciągu kilku najbliższych tygodni", lecz zależy to od utrzymania tempa dostaw zachodniego uzbrojenia. Jeśli uzbrojenie nadal będzie napływać na Ukrainę na taką skalę, jak dotychczas, "w perspektywie miesiąca możliwe stanie się zniszczenie rosyjskiego zgrupowania wojsk na prawym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim" - przewiduje pułkownik.

11:13

Ukraińscy partyzanci wysadzili w powietrze siedzibę organizacji "Jesteśmy z Rosją" w okupowanym Berdiańsku w obwodzie zaporoskim. Nie było ofiar.

10:18

Jedna z ulic Niżyna w obwodzie czernihowskim w Ukrainie otrzymała nazwę Olkuska - podał magistrat Olkusza. Jak wskazano, to małopolskie miasto od początku wojny włączyło się w pomoc humanitarną; docierały tam także specjalne pociągi wiozące uchodźców.

Według przekazanych informacji Rada Miejska Niżyna na swoim nadzwyczajnym zebraniu decydowała o dekomunizacji nazw ulic swojego miasta. Wybrano ulice o sowieckim pochodzeniu, którym nadano nowe nazwy. Nazwę Olkuskiej nadano ulicy, której wcześniej patronował rosyjski pisarz Władimir Majakowski - jest to jedna z najstarszych ulic w Niżynie, dawniej była tam twierdza, a do dnia dzisiejszego zachowały się jedne z najstarszych budynków w mieście.

10:15

W zniszczonym i okupowanym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wybuchł pierwszy prawdziwy bunt z powodu braku dostaw żywności; najeźdźcy doprowadzają mieszkańców do granic przetrwania - zaalarmował lojalny wobec Kijowa doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

"Okupanci nie dostarczają pomocy humanitarnej, dlatego jedynym źródłem pożywienia dla wielu osób stało się wsparcie z Czerwonego Krzyża. Próbowano jednak odstąpić od przekazywania tej pomocy ze względu na zbyt dużą liczbę ludzi. Doszło do prawdziwego buntu, ale to dopiero początek" - napisał Andriuszczenko na Telegramie. Samorządowiec dołączył do komunikatu nagrania ukazujące cywilów domagających się wydania żywności.

"To dobrze, że mają miejsce bunty. Konsekwencje demokracji (pod rządami Ukrainy - red.) dają o sobie znać" - ocenił doradca mera.

Rosyjskie okupacyjne władze Mariupola drastycznie ograniczyły dostawy pomocy humanitarnej, tłumacząc, że będzie ona wydawana tylko "etnicznym Rosjanom", czyli ludziom powyżej 65. roku życia i dzieciom do lat 3. Wsparcie praktycznie nie jest już przekazywane - powiadomił Andriuszczenko 22 sierpnia.

09:43

Czterech cywilów zginęło, a dwóch zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. Jak powiadomił, dwie osoby zginęły w miejscowości Kliszczijiwka, a po jednej w Bachmucie i Korsuniwce.

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na sąsiedni kraj, zginęło 781 mieszkańców Donbasu, a 1986 zostało rannych. Statystyka ta nie uwzględnia jednak bilansu ofiar w zniszczonych, okupowanych przez agresora miastach Mariupol i Wołnowacha.

09:13

Unia Europejska powinna zakazać wjazdu turystom z Rosji, skoro większość mieszkańców tego kraju popiera "ludobójczą, zaczepną wojnę" przeciwko Ukrainie - ocenił ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba przed środowymi rozmowami szefów dyplomacji państw UE w Pradze.

"Czas na półśrodki minął. Tylko twarda i spójna polityka może dać wyniki (...) Zakaz wiz dla rosyjskich turystów i niektórych innych kategorii (podróżnych) będzie właściwą odpowiedzią na ludobójczą, zaczepną wojnę w sercu Europy, popieraną przez ogromną większość rosyjskich obywateli" - ocenił Kułeba w oświadczeniu przekazanym agencji Reutera.

Środa jest drugim dniem rozmów szefów resortów spraw zagranicznych państw UE w Pradze. Oczekuje się, że ministrowie uzgodnią zawieszenie porozumień z Moskwą dotyczących ułatwień wizowych, co oznacza, że Rosjanie będą czekać na wizy do UE dłużej i płacić za nie więcej. Unia Europejska pozostanie jednak prawdopodobnie podzielona w sprawie całkowitego zakazu wiz turystycznych dla Rosjan - ocenia Reuters.

09:07

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej ma duże znaczenie z punktu widzenia celów dozoru jądrowego; pozwoli na niezależną weryfikacje stanu bezpieczeństwa jądrowego, ochrony fizycznej i zabezpieczeń elektrowni - podkreśliła Państwowa Agencja Atomistyki.

Misja MAEA w stronę okupowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południu Ukrainy wyruszyła w środę z Kijowa.

"Misja ma duże znaczenie z punktu widzenia celów dozoru jądrowego, ponieważ pozwoli na niezależną weryfikacje stanu bezpieczeństwa jądrowego, ochrony fizycznej i zabezpieczeń zaporoskiej elektrowni jądrowej" - podkreśliła rzeczniczka PAA Agnieszka Mąkosa poproszona o komentarz do tego przedsięwzięcia.

Przedstawicielka PAA zaznaczyła, że w misji wysłanej do Enerhodaru biorą udział eksperci oraz inspektorzy MAEA, a jej celem jest wsparcie oraz pomoc dla elektrowni. "Agencja chce m.in. ocenić funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa i zabezpieczeń obiektu oraz znajdujących się tam materiałów jądrowych. Jednocześnie ważnym aspektem tego przedsięwzięcia jest ocena warunków pracy personelu eksploatacyjnego, czyli osób bezpośrednio obsługujących systemy elektrowni" - wyjaśniła.

08:36

Sąd w Moskwie skazał rosyjskiego opozycjonistę Leonida Gozmana na 15 dni aresztu za porównanie we wpisie w mediach społecznościowych Stalina do Hitlera; od 2021 roku formułowanie takich ocen jest w Rosji karalne - poinformowało Radio Swoboda.

Protokół wobec Gozmana sporządzono w związku z jego komentarzem na Facebooku. "Hitler to zło całkowite, ale Stalin był jeszcze gorszy. SS to zbrodniarze lecz NKWD byli jeszcze straszniejsi, bo czekiści zabijali swoich. Hitler rozpętał wojnę przeciwko ludzkości. Komuniści wypowiedzieli totalną wojnę swojemu własnemu narodowi" - napisał polityk.

Jak powiadomiła w poniedziałek niezależna organizacja pozarządowa OWD-Info, Gozman to rosyjski działacz społeczny i polityczny. Od 2014 roku wypowiadał się przeciwko działaniom Kremla wobec Ukrainy. W maju został uznany za "zagranicznego agenta", ponadto w ostatnich miesiącach był kilkakrotnie zatrzymywany przez policję.

08:28

Gazprom ponownie wstrzymał dostawy gazu do Europy przez gazociąg Nord Stream 1 - podaje agencja AFP, powołując się na informacje operatora Entsog. Agencja Nexta przekazuje, że przerwa w dostawach potrwa do 2 września.

08:24

W ramach prowadzonej na południu kraju kontrofensywy ukraińskie siły atakują rosyjskie bazy wojskowe, linie komunikacyjne i składy amunicji; działania te zostały ostatnio zintensyfikowane - powiadomił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

We wtorek ponownie ostrzelano samochodowy i kolejowy most Antonowski na Dnieprze pod Chersoniem, most Darjiwski na rzece Ingulec, a także przeprowadzono uderzenia na rosyjskie przeprawy promowe. Niszczenie przez Ukraińców takich improwizowanych przepraw ma jednak ograniczone znaczenie operacyjne, dlatego powinno stanowić element szerszej ofensywy lądowej - ocenił ISW. Eksperci z waszyngtońskiego ośrodka potwierdzili, że ukraińskie wojska wyzwoliły miejscowość Archanhelske na północy obwodu chersońskiego, w pobliżu granic z regionami mikołajowskim i dniepropietrowskim. Jak podkreślono w analizie, wcześniej pojawiały się doniesienia o ucieczce żołnierzy ze 109. pułku sił zbrojnych samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, lecz bez dokładnej informacji, gdzie mogło dojść do tego zdarzenia. Jak powiadomił amerykański ośrodek, 109. pułk został pod koniec lipca rozmieszczony właśnie w Archanhelskem, co wskazuje na wiarygodność raportów Kijowa o odbiciu tej miejscowości.

Ukraiński ruch oporu prawdopodobnie podjął we wtorek walkę z okupantem w północnej części miasta Chersoń. Potwierdzają to nagrania w mediach społecznościowych, a także rosyjskie doniesienia o rzekomym "zniszczeniu ukraińskiej grupy zwiadowczej" w Chersoniu. Przebicie się regularnego oddziału wojskowego przez teren kontrolowany przez wroga, rozciągający się na odległość ponad 10 km od granic miasta, jest jednak mało prawdopodobne - ocenił ISW.

Amerykańscy analitycy potwierdzili wtorkową ocenę ukraińskiego eksperta Ołeha Żdanowa, że pojęcie "kontrofensywa" należy rozumieć nie jako zmasowane natarcie na południowym odcinku frontu, lecz szerzej - jako kombinację ataków na składy, bazy wojskowe i obiekty infrastruktury, a także szturmów na ograniczoną skalę, podejmowanych z myślą o jak najmniejszych stratach własnych.

"Ukraińskie kontruderzenie to spójny proces, którego prawidłowe przeprowadzenie będzie wymagało trochę czasu. Kreml prawdopodobnie wykorzysta brak szybkiego wyzwolenia Chersonia lub milczenie (Kijowa w kwestii) postępów (na froncie), by przedstawić te wysiłki jako nieudane i tym samym osłabić wiarę w (sukces Ukrainy)" - konkludują badacze z ISW.W raporcie poinformowano również, że rosyjskie władze planują utworzyć "ośrodki adaptacyjne" dla cywilów przymusowo deportowanych z Ukrainy. O tej inicjatywie miał rozmawiać w poniedziałek z prezydentem Władimirem Putinem szef Federalnej Agencji ds. Narodowościowych Igor Barinow.

"Putin prawdopodobnie wyznacza cele przymusowej asymilacji przesiedlonych Ukraińców, aby pozbawić ich tożsamości kulturowej" - zaalarmował ISW.

08:14

Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 5,934 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,131 mln osób - przekazała Straż Graniczna. We wtorek z Ukrainy przyjechało 24,3 tys. osób, a na Ukrainę wyjechało z Polski 29,4 tys. osób.

08:00

Ukraińskie siły pancerne kontynuują natarcie na południu kraju i odsunęły w kilku miejscach słabo utrzymywaną rosyjską linię obrony; Rosja zapewne będzie próbowała uzupełnić te luki jednostkami rezerwowymi - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Ukraińskie siły pancerne od poniedziałku kontynuują natarcie na rosyjskie Południowe Zgrupowanie Sił na kilku osiach na południu kraju. Ukraińskie formacje odsunęły w niektórych miejscach linię frontu na pewną odległość, wykorzystując stosunkowo słabo utrzymywaną obronę rosyjską. Zgodnie ze swoją doktryną, Rosja prawdopodobnie będzie teraz próbowała wypełnić luki w swojej linii, wykorzystując wcześniej wyznaczone mobilne jednostki rezerwowe. Wśród nich znajdą się prawdopodobnie jednostki ze Wschodniego Zgrupowania Sił" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Rosja nadal przyspiesza próby generowania nowych posiłków na Ukrainę. Bataliony ochotnicze nowego 3. Korpusu Armii opuściły przed 24 sierpnia swoje bazy pod Moskwą, najprawdopodobniej, aby zostały wysłane na Ukrainę. Skuteczność operacyjna tych jednostek nie jest znana. Najprawdopodobniej 3. Korpus Armii ma braki kadrowe, a oddziały te przeszły ograniczone szkolenie" - dodano.

07:22

W Bułgarii jest wiele pomników upamiętniających rosyjskich żołnierzy z okresu toczonej w XIX wieku wojny z Turcją, która doprowadziła do wyzwolenia kraju z 500-letniej tureckiej niewoli, a także monumentów postawionych ku czci żołnierzy sowieckich. Podczas krótkiego okresu lat 90., przeważnie na prowincji zniknęło kilka pomników komunistycznych partyzantów. Większość monumentów nadal stoi i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

O usunięciu pomników, upamiętniających wojnę rosyjsko-turecką, nie ma mowy. W Bułgarii wdzięczność za wyzwolenie z niewoli tureckiej jest głęboko zakorzeniona. Sowieckie pomniki uznawane są za część krajobrazu, ludzie się do nich przyzwyczaili. W obecnych warunkach wysokiej inflacji i kłopotów energetycznych sprawa nie zajmuje opinii publicznej nawet na tle protestów przeciw negocjacjom władz z Gazpromem.

07:14

Siły ukraińskie przeprowadziły ostatniej doby szereg uderzeń na rosyjskie punkty dowodzenia i szlaki logistyczne na południu Ukrainy; zniszczono ponad 30 sztuk sprzętu wroga - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

We wtorek w ciągu dnia ukraińskie jednostki rakietowe i artyleryjskie przeprowadziły uderzenia na cztery wrogie punkty dowodzenia i cztery arterie logistyczne - mosty przez rzekę Dniepr w obwodzie chersońskim. Zniszczenia znacznie ograniczyły ich przepustowość - napisano. Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło natomiast 16 ataków na rosyjskie umocnienia, magazyny amunicji oraz punkty koncentracji żołnierzy i sprzętu wroga - dodano.

Łącznie w ukraińskich uderzeniach na południu kraju zabitych zostało 117 rosyjskich żołnierzy. Zniszczono dziewięć czołgów T-72, trzy systemy rakietowe Grad, samobieżne działo Hiacynt, samobieżną haubicę Msta, 18 pojazdów opancerzonych i cztery składy amunicji w obwodach mikołajowskim i chersońskim.

07:07

Po sześciu miesiącach wysiłków "wreszcie ruszamy" - powiedział stojący na czele misji dyrektor MAEA Rafael Grossi podczas briefingu prasowego w środę wczesnym rankiem w Kijowie. Dodał, że celem misji jest "ocena prawdziwej sytuacji na miejscu i pomoc w jej ustabilizowaniu w miarę naszych możliwości".

Zgodnie z planem eksperci spędzą w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej kilka dni, przeprowadzą rozmowy z jej pracownikami, a po wizycie zdadzą z niej sprawozdanie - wyjaśnił Grossi. Według niego MAEA planuje również utworzenie stałego przedstawicielstwa przy elektrowni, która jest największą tego typu siłownią w Europie.

Grossi podkreślił, że będzie to pierwszy raz, gdy delegaci MAEA przekroczą na Ukrainie linię frontu. "Jedziemy do strefy wojny, na okupowane terytoria. To wymaga konkretnych gwarancji nie tylko od Federacji Rosyjskiej, ale też od rządu Ukrainy. I udało nam się je uzyskać" - powiedział.

06:27

Konwój z misją Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wyruszył w środę rano z Kijowa w kierunku Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w południowo-wschodniej Ukrainie - informuje Reuters.

06:08

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że rosyjski prezydent Władimir Putin "wyraża głębokie współczucie" najbliższym Gorbaczowa. "Putin skieruje telegram kondolencyjny do rodziny Gorbaczowa" - dodał Pieskow.

05:50

Przywódcy światowych mocarstw zareagowali na informację o śmierci Michaiła Gorbaczowa. "Jego zaangażowanie na rzecz pokoju w Europie zmieniło naszą wspólną historię" - stwierdził Emmanuel Macron. "Utorował drogę do wolnej Europy. To dziedzictwo, którego nie zapomnimy" - napisała Ursula von der Leyen.

05:23

Fiński rząd przygotowuje projekt nowego typu wizy, o którą mogliby się ubiegać m.in. rosyjscy dysydenci, obrońcy praw człowieka, czy dziennikarze krytyczni wobec władz - przekazał fiński  minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto.

Przeciwna tego rodzaju rozwiązaniom - pisze agencja STT - jest m.in. liderka narodowo-konserwatywnej partii "Finowie" (PS) - największego ugrupowania opozycyjnego, Riikka Purra. Przestrzega, że tego rodzaju wiza otworzy bramę do Finlandii dla wszystkich z całego świata, uciekających z własnego kraju i zamierzających ubiegać się o azyl.

Szef fińskiej dyplomacji odpiera zarzuty i zaznacza, że tzw. wiza humanitarna wydawana byłaby w sytuacjach krytycznych, jak np. wojna na Ukrainie, a każdy przypadek podlegałby indywidualnej ocenie.

05:14

Turecki producent dronów bojowych Baykar Makina zaprezentował na wystawie w Samsun na północy Turcji prototyp bezzałogowego samolotu szturmowego Bayraktar Kizilelma (Czerwone Jabłko) - poinformowała we wtorek agencja Anatolia.

Jak powiedział tureckim mediom dyrektor techniczny Baykar, nowy dron jest wyposażony w silnik odrzutowy i najnowocześniejsze czujniki do sterowania. Jest zdolny do "agresywnego manewrowania" i posiada sztuczną inteligencję.

Turecka firma planuje produkcję nowych dronów m.in. w zakładach na Ukrainie, które Baykar Makina zamierza tam zbudować. Pierwszy lot Kizilelmy zaplanowano na 2023 rok. 

05:08

Rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre potwierdziła we wtorek krążące wcześniej w amerykańskich mediach informacje, że Rosja otrzymała drony bojowe z Iranu - poinformował portal Ukraińska Prawda.

"Według naszych danych Rosja w ciągu kilku dni sierpnia otrzymała z Iranu drony Mohadżer-6 i Szahed. Sprzęt został załadowany na rosyjskie samoloty transportowe na lotnisku w Iranie, które następnie poleciały z Iranu do Rosji" - powiedziała Jean-Pierre.

Według Ukraińskiej Prawdy urzędnicy amerykańskiego wywiadu uważają jednak, że wiele dronów zakupionych przez Rosję od Iranu doznało już licznych awarii podczas testów, więc nie jest jasne, jaki mogą one mieć wpływ na przebieg wojny na Ukrainie.

05:05

Rosyjski koncern gazowy Gazprom zapowiedział we wtorek, że od 1 września zawiesi dostawy gazu do największej francuskiej grupy energetycznej Engie, "z powodu nieopłacenia całości dostaw za lipiec".

"Na koniec dnia roboczego 30 sierpnia Gazprom Export LLC nie otrzymał pełnych płatności za gaz dostarczony do Engie (Francja) w lipcu w ramach dotychczasowych kontraktów...W związku z tym Gazprom Export poinformował Engie o całkowitym zawieszeniu dostaw gazu, począwszy od 1 września 2022 r., do momentu otrzymania środków za dostarczony gaz w całości" - napisał Gazprom w komunikacie.

Wcześniej we wtorek firma Engie informowała, że Gazprom ogranicza dostawy gazu dla francuskiego odbiorcy "z powodu braku porozumienia między stronami w sprawie stosowania kontraktów".

05:04

Daria Dugina, ofiara niedawnego zamachu, o który Moskwa oskarżyła ukraińskie służby specjalne, nie stanie się dla Rosjan symboliczną postacią, była osobą praktycznie nieznaną, a oddźwięk po jej śmierci nie był znaczący - mówi rosyjski politolog Iwan Preobrażeński.

W rozmowie z PAP ekspert ocenia, że koncepcję wykreowania symbolu, umownej "Joanny d'Arc", realizuje teraz propaganda państwowa w Rosji. "Myślę, że (takim symbolem) Dugina nie może się stać biorąc pod uwagę, że żadnych masowych i dobrowolnych akcji jej upamiętnienia w istocie nie było. Było dosłownie kilka filmików, głównie - jawnie inscenizowanych, a także jej publiczne upamiętnienie, także jawnie z udziałem propagandzistów" - powiedział Preobrażeński.

Politolog, który opuścił Rosję po agresji tego kraju na Ukrainę, podkreśla, że 29-letnia Dugina, córka i współpracowniczka prokremlowskiego ideologa Aleksandra Dugina, była osobą praktycznie nieznaną. Jak i jej ojciec, występowała w kanale telewizyjnym Cargrad, należącym do objętego sankcjami zachodnimi oligarchy Konstantina Małofiejewa. "Nikt nie znał jej osobiście, z wyjątkiem bardzo niewielkiego kręgu ekstremistów i radykałów w otoczeniu samego Dugina i we władzach" - ocenia politolog. Dopiero po śmierci Duginej - dodaje - "ludzie się o niej dowiadują".