„Zachód wypowiedział wojnę totalną całemu światu rosyjskiemu” – twierdzi rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Jego zdaniem, sytuacja, w której Zachód "unieszkodliwia" Rosję, utrzyma się jeszcze przez długi czas.

Zachód wypowiedział nam totalną wojnę, całemu rosyjskiemu światu i nikt tego teraz nie ukrywa - mówił Ławrow, cytowany przez agencję TASS. Jak dodał Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zwielokrotniają wysiłki na rzecz "unieszkodliwienia" Rosji.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zwiększają swoje wysiłki, aby powstrzymać nasz kraj, używając najszerszej gamy narzędzi - od jednostronnych sankcji gospodarczych po całkowicie fałszywą propagandę w globalnej przestrzeni medialnej - przekonywał szef rosyjskiej dyplomacji. Jego zdaniem w wielu krajach szerzy się "bezprecedensowa rusofobia", która zachęca rządy do działań przeciw Rosji.

Według niego, obecna sytuacja, w której Rosja jest "unieszkodliwiana" przez Zachód utrzyma się jeszcze długo. Sama kultura obalenia Rosji i wszystkiego, co z nią związane, już dochodzi do absurdu. Zakazana jest klasyka: Czajkowski, Dostojewski, Tołstoj, Puszkin. Prześladowane są także postacie kultury i sztuki narodowej, które dziś reprezentują naszą kulturę. Generalnie mogę śmiało powiedzieć, że ta sytuacja będzie z nami przez długi czas - powiedział Ławrow.