Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli pakiet nowych sankcji wobec Rosji. Zakłada on m.in. zakaz importu rosyjskiego złota i jednocześnie wzmacnia kontrolę eksportu w zakresie produktów podwójnego zastosowania, w tym chemicznych i farmaceutycznych oraz zaawansowanych technologii.

Aby projekt wszedł w życie, będzie musiał zostać zaakceptowany przez państwa członkowskie w ramach Rady UE. Stanie się to prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym.

Embargo na złoto obejmuje złotą biżuterię. O taki zapis zabiegała Polska.

Pakiet zakłada także wpisanie ponad 50 osób i podmiotów powiązanych z Kremlem na unijne listy sankcyjne. Oznacza to zamrożenie ich majątków i zakaz wjazdu do UE.

Komisja Europejska zaproponowała ten pakiet w miniony piątek. Zakłada on przedłużenie obecnych sankcji UE o pół roku, do następnego przeglądu pod koniec stycznia 2023 r.

Kolejny, znacznie szerszy pakiet sankcji, ma zostać przyjęty po wakacjach.

Borrell chce kontynuowania nakładania sankcji na Rosję

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wezwał ostatnio Europejczyków do kontynuowania nakładania sankcji na Rosję i "trzymania linii" w obliczu gwałtownie rosnących cen energii i żywności, co jest konsekwencją wojny na Ukrainie.

To test warunków skrajnych dla naszych społeczeństw - mówił po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.

Jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin liczy, że zachodnie demokracje w końcu odczują zmęczenie konfliktem i sankcjami. Społeczeństwa europejskie nie mogą sobie pozwolić na zmęczenie. (...) Europejskie firmy i rządy państw członkowskich Unii Europejskiej muszą nadal bronić podjętych decyzji - nalegał, odnosząc się do sankcji.

Oczywiście następuje wzrost cen energii i produktów spożywczych. To bezpośrednia konsekwencja tej wojny. (...) Na szczęście nie zostaliśmy zbombardowani, nie musieliśmy opuszczać naszych domów. Ale cały świat cierpi z powodu konsekwencji tej wojny - przyznał szef europejskiej dyplomacji.