13 ukraińskich cywilów i 28 wojskowych wraca do domu po kolejnej wymianie jeńców z Rosją - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Amnesty International poinformowała w swoim raporcie, że ma dowody na mordowanie cywilów na terenach w pobliżu Kijowa, które Rosjanie okupowali w lutym i marcu. Cywile byli również poddawani torturom i ostrzeliwani podczas nieudanego rosyjskiego szturmu ukraińskiej stolicy we wczesnej fazie inwazji. W ukraińskich portach znajduje się obecnie 70 zablokowanych statków. W samym Mariupolu jest sześć jednostek pod zagraniczną banderą - oznajmili wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow i dyrektor Mariupolskiego Morskiego Portu Handlowego Ihor Barski. Zdjęcia satelitarne wskazują, że z powodu wojny zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowała firma Kayrros, specjalizująca się w geolokalizacji i obserwacji satelitarnej na potrzeby przedsiębiorstw. W naszej relacji z 6.05.2022 r. znajdziecie najważniejsze informacje z 72. dnia wojny w Ukrainie.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • 50 cywilów - kobiet, dzieci i osób starszych - ewakuowano z terenu zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
  • Ukraińska prokuratura chce stawiać zarzuty najwyższym urzędnikom państwowym Rosji w związku z inwazją na Ukrainę.
  • "Do dziś wojska rosyjskie zniszczyły całkowicie lub częściowo prawie 400 instytucji ochrony zdrowia: szpitali, oddziałów położniczych, przychodni" - stwierdził Wołodymyr Zełenski.
  • Siewierodonieck w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, jest prawie otoczony przez siły rosyjskie i tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej; wokół miasta trwają zacięte walki.
  • W pobliżu ukraińskiej Wyspy Węży na Morzu Czarnym płonie rosyjska fregata typu Petrel - poinformował portal dumskaya

23:55

Jeśli żołnierze rosyjscy zabiją ludzi w kombinacie metalurgicznym Azowstal, dalsze rozmowy staną się niemożliwe  - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski  w nagraniu wideo.

Zełenski dodał, że czynione są wysiłki, aby ocalić żołnierzy broniących się w Azowstalu, ale nie podał żadnych szczegółów.

23:20

Do Berlina przyjechały pierwsze "Nocne Wilki" - pisze dziennik "Bild". Członkowie nacjonalistycznego klubu są uważani za gang motocyklowy Putina. Chcą wziąć udział w obchodach rocznicy kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej.

23:00

Absurdalne zarzuty byłego prezydenta Rosji. Dmitrij Miedwiediew twierdzi, że Polacy ogłosili rozbiór Ukrainy. Odwołuje się przy tym do słów prezydenta Andrzeja Dudy, które zostały wypowiedziane podczas uroczystości na Placu Zamkowym z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. "Miedwiediew kontynuuje oczernianie Polski. Szerzenie takich kłamstw to dalszy ciąg operacji dezinformacyjnej" - tak całą sprawę skomentował na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

21:51

MSW Ukrainy oświadczyło, że przed 9 maja, obchodzonym w Rosji jako Dzień Zwycięstwa w rocznicę zakończenia II wojny światowej, spodziewa się uaktywnienia dywersantów i innych "elementów kryminalnych" i prowadzi operacje, by zapobiec prowokacjom.

Te dni, symboliczne dla rosyjskiego agresora, działają jak czerwona płachta na byka. Tak więc, jesteśmy gotowi, by przeciwdziałać grupom dywersyjnym i innym elementom kryminalnym, które mogą się uaktywnić w tych dniach - powiedział wiceszef MSW Jewhen Jenin. Dodał następnie, że władze otrzymują doniesienia o prawdopodobnych ostrzałach terenów cywilnych. 

21:50

Konferencja Darczyńców dla Ukrainy, która odbyła się w czwartek w Warszawie, była wielkim sukcesem - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie wyemitowanym przez stację Euronews w piątek. Podkreślił, że na pomoc humanitarną dla Ukrainy zebrano ponad 6 mld dolarów - więcej niż oczekiwano.

Ale nawet taka suma pieniędzy nie jest wystarczająca. Nie zaspokoi ogromnych potrzeb Ukrainy, biorąc pod uwagę toczącą się tam okrutną wojnę. Dlatego nasza aktywność i skuteczność w tej dziedzinie (niesienia pomocy Ukrainie - PAP) jest tak bardzo ważna - mówił premier.

21:30

Widzieliśmy doniesienia o ukraińskim uderzeniu na rosyjską fregatę i przyglądaliśmy się temu przez cały dzień, ale nie możemy potwierdzić tych informacji - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.

Odniósł się w ten sposób do informacji - podanych m.in. przez ukraińskiego posła Ołeksija Honczarenkę - o tym, że rosyjska fregata Admirał Makarow płonie nieopodal Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Ukraińskie media informowały, że okręt został prawdopodobnie trafiony ukraińskim pociskiem manewrującym R-360 Neptun.

21:29

Prezydent USA Joe Biden wkrótce zatwierdzi kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, o wartości 100 mln dolarów - informuje agencja Reutera, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji. W skład nowego pakietu ma wejść m.in. dodatkowa amunicja artyleryjska.

21:26

50 cywilów - kobiet, dzieci i osób starszych - ewakuowano z terenu zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Zapowiedziała, że w sobotę ewakuacja w Mariupolu będzie kontynuowana.

20:50

Już ponad 500 tys. naszych ludzi deportowano do Rosji. Zmuszono ich, by tam wyjechali. Wszystko im zabierają. Zabierają dokumenty. Zostawiają ich bez środków łączności. Wysyłają ich do dalekich regionów cudzej ziemi, do oddalonych regionów Rosji - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do parlamentu Islandii.

20:48

25 cywilów, w tym dzieci, zostało ewakuowanych autobusami z oblężonego przez Rosjan kombinatu Azowstal w Mariupolu do obozu w kontrolowanym przez siły rosyjskie mieście Bezimienne w obwodzie donieckim - podała agencja Reutera. Jej korespondenci widzieli, jak pod kombinat podjeżdżają dwa autobusy, a osoby ewakuowane są prowadzone przez przedstawicieli Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i ONZ, które pomagały zorganizować ewakuacje.

20:00

W atakowanym przez rosyjskie wojska Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy wciąż pozostaje ponad 15 tys. mieszkańców. Ludzie nie chcą opuszczać swoich domów, w piątek ewakuowały się zaledwie trzy osoby - poinformował na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

19:00

W ukraińskich portach znajduje się obecnie 70 zablokowanych statków. W samym Mariupolu jest sześć jednostek pod zagraniczną banderą - oznajmili wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow i dyrektor Mariupolskiego Morskiego Portu Handlowego Ihor Barski.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Mariupolu, ponieważ w przeciwieństwie do innych portów, załogi statków nie mogły ewakuować się stamtąd drogą lądową. (...) Niektóre z jednostek, które pozostają zablokowane w tym mieście, nie byłyby już w stanie wypłynąć w morze bez wcześniejszego remontu - poinformował Barski, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

18:40

Jednym z głównych celów naszej prezydencji w grupie G7 jest zawiązanie sojuszu przeciwko kryzysowi żywnościowemu - powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w wywiadzie opublikowanym na portalu tygodnika "Der Spiegel". Zrobimy wszystko co możliwe, by prowadzona przez Rosję wojna nie przemieniła się w światowy kryzys żywnościowy, który sprowadziłby głód na miliony ludzi - zaznaczyła szefowa niemieckiej dyplomacji

17:59

Fedir Szandor to wykładowca Użhorodzkiego Uniwersytetu Narodowego i popularyzator turystyki. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wstąpił do armii, ale nie przerwał działalności naukowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy opublikowało zdjęcie, na którym widać, jak z okopu prowadzi zdalny wykład dla swoich studentów.

17:54

13 ukraińskich cywilów i 28 wojskowych wraca do domu po kolejnej wymianie jeńców z Rosją - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wśród osób uwolnionych z rosyjskiej niewoli jest 11 kobiet - przekazała.
Szczególnie cieszy fakt, że do domu powraca też m.in. duchowny Cerkwi Prawosławnej Ukrainy- dodała Wereszczuk 

17:52

"Na tej wojnie są dwa wyjścia - umrzeć lub zostać rannym; innych opcji nie ma, dlatego trzeba wydostać się stąd wszelkimi sposobami" - ocenia w rozmowie z żoną rosyjski żołnierz uczestniczący w inwazji na Ukrainę. Zapis rozmowy opublikował w ukraiński wywiad wojskowy na swoim kanale na YouTube.

17:10

Zdjęcia satelitarne wskazują, że z powodu wojny zbiory zbóż na Ukrainie mogą spaść w tym roku o 35 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym - poinformowała firma Kayrros, specjalizująca się w geolokalizacji i obserwacji satelitarnej na potrzeby przedsiębiorstw.

AFP, powołując się raport Kayrros pisze, że zdjęcia satelitarne wykonane między 14 a 22 kwietnia, poddane analizie pod kątem tzw. wskaźnika wegetacji, już wykazują różnice w skali zasiewu. 

16:59

Według naszych informacji blisko 500 osób przebywa w piwnicach, gdzie są torturowane. Odbywa się to w Chersoniu i na granicy administracyjnej z Krymem - powiedziała przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie Tamiła Taszewa, cytowana przez agencję UNIAN.

16:12

(Rosjanie) nie sądzą, że mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne, bo mają moc państwa nuklearnego - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z brytyjskim think tankiem Chatham House. Jak dodał, Rosjanie liczą, że w ostatecznym rozrachunku w relacjach z Europą powróci zasada "business as usual".

Zełenski podkreślił, że cały czas jest otwarty na rozmowy pokojowe z Rosją, ale tylko, jeśli wycofa na swoje wojska na pozycje sprzed inwazji. W tej sytuacji będziemy w stanie zacząć rozmawiać normalnie - mówił. Zapewnił, że Ukraina będzie używać wszystkich kanałów dyplomatycznych, by odzyskać swoje terytorium. 

Zełenski został też zapytany, czy Rosja wkrótce przejmie pełną kontrolę nad oblężonym Mariupolem i na ile to zmieni przebieg konfliktu. Mariupol nigdy nie upadnie. Nie mówię o heroizmie czy czymkolwiek innym. Nie ma tam nic, co mogłoby upaść. Jest już zdewastowany - odparł. 

15:43

Co najmniej pięciu obywateli Białorusi z ochotniczego batalionu im. Kastusia Kalinowskiego walczy u boku ukraińskich żołnierzy w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, atakowanych przez rosyjskie wojska - przekazał Biełsat.

Żołnierze z batalionu wysoko ocenili przygotowanie bojowe ukraińskich obrońców Azowstalu - pułku Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. Oni potrafią dobrze walczyć. Nie tylko utrzymują obronę fabryki, ale też przeprowadzają operacje zaczepne przeciwko wrogowi. To nie tylko wojna pozycyjna, lecz również realizowanie zadań taktycznych, łącznie z likwidowaniem przeciwników na ulicach Mariupola - powiedział jeden z białoruskich ochotników.

Jak przekazał Biełsat, obrońcom miasta kończą się zapasy amunicji, żywności i wody. Pojawiają się doniesienia, że obrażenia mogło odnieść nawet około 80 proc. żołnierzy mariupolskiego garnizonu.

Sytuacja w Mariupolu jest patowa. Nie można na razie mówić o odblokowaniu miasta, ponieważ ukraińska armia nie dysponuje wystarczającymi zasobami broni artyleryjskiej i środków obrony powietrznej. Trudność polega też na tym, że miasto leży blisko granicy z Rosją, a wody Morza Czarnego w pobliżu Mariupola są kontrolowane przez wroga - relacjonują białoruscy wojskowi, cytowani przez Biełsat.

15:30

Ukraina straciła 90 proc. morskiego obrotu towarowego z powodu rosyjskiej agresji, gdyż większość portów kraju jest zamknięta lub zablokowana - poinformował  wiceminister infrastruktury Ukrainy Jurij Waśkow. Zaznaczył, że w czasach pokoju 75 proc. obrotu towarowego Ukrainy odbywało się drogą morską.

14:34

"W okupowanym mieście Sorokyne w obwodzie ługańskim rozpoczęto procedurę wyrabiania paszportów Ługańskiej Republiki Ludowej ukraińskim obywatelom przemieszczonym z niedawno zajętych terenów. Ludzie nie mają domów, majątku ani pieniędzy. Są więc zmuszeni się na to godzić, bo tylko tak mogą otrzymać wypłaty w rublach, artykuły spożywcze i pomoc lekarską" - poinformował ukraiński wywiad wojskowy. 

Jak podano, z ludźmi są przeprowadzane "rozmowy profilaktyczne" i są oni informowani, że jeśli odmówią przyjęcia obywatelstwa pseudorepubliki, stracą jakiekolwiek środki do życia i zostaną poddani represjom.

14:30

Rosyjskie wojska nie mają sukcesów na froncie przed Dniem Zwycięstwa, dlatego rośnie ryzyko zmasowanego ostrzału rakietowego ukraińskich miast 8 i 9 maja - informuje Centrum ds. Walki z Dezinformacją przy ukraińskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

14:21

15-latka z przestrzelonymi nogami ewakuowała 4 dorosłe osoby z Popasnej do Bachmutu na Ługańszczyźnie. Szef miejscowej administracji obwodowej opublikował rozmowę z dziewczynką nagraną w karetce pogotowia. Musiała siąść za kierownicą, gdy dorosłych raniły odłamki pocisków.

13:49

Wszyscy staramy się zrobić co w naszej mocy, (...) żeby doprowadzić do tego, aby Ukraina tę wojnę wygrała. Nie ma dla nas żadnych wątpliwości, że kluczowym elementem jest odcięcie Rosji od pieniędzy, które otrzymuje każdego dnia za surowce energetyczne, przede wszystkim za ropę naftową - ocenił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Wskazał, że od kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę, Polska mówi bardzo jednoznacznie, iż należy wprowadzić pełne embargo na rosyjskie węglowodory, w tym ropę naftową. Podejmujemy te działania wszystkimi możliwymi metodami: poprzez rozmowy na szczeblu politycznym, działania dyplomatów, a także poprzez zwracanie się do opinii publicznej - wymienił.

Wszystkie partie polityczne, i w Berlinie, i w Budapeszcie, i w Wiedniu i w Rzymie powinny popierać te działania, które mogą zatrzymać Rosję. Do tego właśnie staramy się przekonać europejską opinię publiczną, bo ona oddziałuje na swoje rządy - mówił wiceszef MSZ.

13:46

Amnesty International ma przekonujące dowody na zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie przez rosyjskich żołnierzy - podała agencja Reutera.

AI poinformowała w swoim raporcie, że ma dowody na mordowanie cywilów na terenach w pobliżu Kijowa, które Rosjanie okupowali w lutym i marcu. Cywile byli również poddawani torturom i ostrzeliwani podczas nieudanego rosyjskiego szturmu ukraińskiej stolicy we wczesnej fazie inwazji - pisze AI.

To nie były odosobnione przypadki - powiedziała Donatella Rovera, przedstawicielka organizacji na konferencji prasowej w Kijowie. Rosjanie postępowali w ten sposób w każdej miejscowości, nad którą przejęli kontrolę - tłumaczyła.

13:21

Ta wojna, okrutna i bezsensowna, ma większy wymiar i zagraża całemu światu, nie może nie przemówić do sumienia każdego chrześcijanina i każdego Kościoła - oświadczył papież Franciszek, odnosząc się do konfliktu trwającego na Ukrainie.

Dzisiaj, w obliczu barbarzyństw wojny, należy podsycać pragnienie jedności - wskazał papież. Jego zdaniem "lekceważenie podziałów między chrześcijanami, z przyzwyczajenia czy rezygnacji, oznacza zatruwanie serc, które użyźnia teren pod konflikty".

12:59

Dziś około godz. 11 (12 czasu polskiego - PAP) doszło do znacznej intensyfikacji rosyjskich działań bojowych w obwodzie zaporoskim; miasta Orichiw i Hulajpole zostały ostrzelane ogniem artyleryjskim i rakietowym oraz zbombardowane z powietrza - poinformowała  na Telegramie zaporoska regionalna administracja.

12:54

Z powodu problemów z infrastrukturą i blokady portów nad Morzem Czarnym z Ukrainy nie można wyeksportować prawie 25 mln ton zboża - zaalarmował w piątek przedstawiciel Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Josef Schmidhuber.

12:49

W niedziele odbędzie się zdalna dyskusja przywódców państw G7 na temat sytuacji na Ukrainie. Weźmie w niej udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

12:40

Zwróciliśmy się o pomoc w przeprowadzeniu ewakuacji pozostałych w zakładach Azowstal w Mariupolu ukraińskich obrońców, którzy są otoczeni przez Rosjan, do organizacji Lekarze bez Granic (MSF) - poinformowało ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

Ministerstwo w piśmie do tej organizacji poprosiło także o ocenę stanu fizycznego i psychicznego wszystkich osób ukrywających się w Azowstalu, żołnierzy i pozostałych tam cywilów, oraz o zapewnienie pomocy medycznej "Ukraińcom, których prawa człowieka zostały naruszone przez Rosję".

12:30

W podziemnych korytarzach zakładu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu 18-letnia Nadia spędziła dwa miesiące. Jest jedną z 500 osób, które udało się ewakuować. Ukraińskim dziennikarzom po ewakuacji opowiadała między innymi o problemach z jedzeniem.

12:22

W pobliżu ukraińskiej Wyspy Węży na Morzu Czarnym płonie rosyjska fregata typu Petrel - poinformował w piątek portal dumskaya. Według tego źródła okręt mógł zostać trafiony ukraińskim pociskiem rakietowym.

W czwartek wieczorem nastąpiła na okręcie eksplozja, wskutek której rozprzestrzenił się pożar.

Portal informuje, że fregata została prawdopodobnie trafiona ukraińskim pociskiem manewrującym R-360 Neptun.

12:00

Minister Finansów Ukrainy Serhij Marczenko liczy w maju na granty i kredyty na łączną sumę ok. 2 mld euro - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

"Mamy duże oczekiwania wobec naszych partnerów. To 500 mln dolarów (ok. 471 mln euro) dodatkowego grantu od USA, 150 mln euro od Niemiec, 200 mln euro kredytu od Włoch. Do tego 1 mld dolarów kanadyjskich (ok. 740 mln euro) od Kanady, która uzgodniła udzielenie takiej kwoty za pośrednictwem rachunku administracyjnego MFW. Są to środki, których oczekujemy w najbliższym czasie" - powiedział Marczenko.

11:50

Trwa kolejna tura ewakuacji cywilów z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Osoby, którym udało się wydostać z kombinatu mówią o dramatycznych warunkach pobytu w piwnicach zakładów.

11:35

Niemcy dostarczą Ukrainie siedem samobieżnych haubicoarmat Panzerhaubitze 2000, pochodzących z zasobów Bundeswehry - potwierdziła minister obrony RFN Christine Lambrecht podczas wizyty na Słowacji. W przyszłym tygodniu ma odbyć się szkolenie z obsługi tego systemu dla pierwszych 20 żołnierzy ukraińskich.

Lambrecht odwiedza sąsiadującą z Ukrainą Słowację, aby "wesprzeć niemieckich żołnierzy, którzy zostali rozmieszczeni na wschodniej flance NATO razem z systemem obrony powietrznej Patriot" - informuje portal tygodnika "Der Spiegel".

11:27

Jak podaje Ukraina24 doradca burmistrza Mariupola poinformował, że rosyjscy najeźdźcy przygotowują miasto do "krwawej" parady 9 maja. "Tak jak wcześniej, usuwanie ciał powierzono mieszkańcom Mariupola. Mieszkańcy sprzątają w zamian za jedzenie" - dodał. 

11:15

Według szacunków ukraińskiej armii, od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 24, 9 tys. rosyjskich żołnierzy.

11:05

Ambasador Ukrainy w USA Oksana Markarowa powiedziała, że celem Ukrainy jest wypchnięcie rosyjskich żołnierzy z całego terytorium Ukrainy, łącznie z Krymem i Donbasem - poinformował w piątek portal Axios.com.

Zwycięstwo odniesiemy wtedy, gdy na naszym terytorium nie będzie rosyjskich żołnierzy, gdy przywrócimy integralność i suwerenność, i kiedy będziemy mogli mówić o zbrodniach wojennych.

 Osiągnięcie tego zwycięstwa będzie jednak trudniejsze, niż mówienie o tym - cytuje Markarową portal. Ambasador powiedziała również, że Ukraina jest pokojowym, suwerennym krajem. Jedyne, czego chcą jej mieszkańcy, to żyć w pokoju we własnych, uznanych przez społeczność międzynarodową granicach. 

10:53

Narastają spekulacje, że 9 maja przy okazji tzw. Dnia Zwycięstwa prezydent Rosji Władimir Putin może ogłosić powszechną mobilizację, by nasilić ofensywę na Ukrainę. Niezależny analityk Kamil Galejew ocenia, że byłby to poważny błąd, który mógłby nawet wywołać rewolucję w Rosji.

Według Galejewa istnieje realna możliwość, że Putin zdecyduje się na taki krok. Sądząc po charakterze i nawykach Putina, szacuję prawdopodobieństwo, że 9 maja ogłosi masową mobilizację, na 20 proc.- oświadczył analityk, cytowany w piątek przez stację Sky News.

Może podnieść stawkę dla efektu PR-owego i wzmocnienia swojej legitymacji. To jednak prawdopodobnie byłoby poważnym błędem - twierdzi niezależny analityk zajmujący się sprawami rosyjskimi.

10:44

W miejscowości Czernihiwka w obwodzie zaporoskim, na południu Ukrainy, siły okupacyjne grożą mieszkańcom odebraniem ziemi - poinformowały w nocy z czwartku na piątek władze obwodu. W obwodach chersońskim i mikołajowskim Rosjanie rozkradają zapasy żywności.

10:24

Po tym, jak Władimir Putin musiał przepraszać za antysemickie wypowiedzi Siergieja Ławrowa, w rosyjskich mediach pojawił się nowy przekaz - informuje publicysta "The Daily Beast" Julia Davis.

Teraz propagandowe media twierdzą, że nazizm nie musi być antysemicki, może być antyrosyjski.

10:13

"Rosyjscy okupanci nie tylko niszczą Popasną w obwodzie ługańskim. Oni wymazują ją z map" - tak szef władz obwodowych Serhij Hajdaj skomentował nagranie pokazujące zniszczenia w Popasnej.

"Ten materiał opublikowany przez CNN krąży po świecie. Zniszczona całkowicie Popasna. Oszałamiająca destrukcja. Zacięte bitwy, które trwają nieprzerwanie, orki bezsilnie palą miasto" - dodał.

09:57

Oto najnowsze nagranie pokazujące ataki Rosjan na Azowstal:

09:53

Wprowadzenie embarga na rosyjską ropę nie będzie łatwe, ale nie możemy przekazywać Rosji pieniędzy - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Nasze miejsce jest przy Ukrainie. Chcemy, by Ukraina wygrała tę wojnę - powiedziała przewodnicząca KE cytowana przez Agencję Reutera.

09:23

Ukraina została zaminowana. Rosyjskie miny-pułapki znajdujemy wszędzie, nawet pod zabawkami. Usunięcie tego zajmie co najmniej dwa, trzy lata - mówią PAP ukraińscy eksperci ds. bezpieczeństwa. Według nich Rosjanie mają w tym oczywisty cel: zabić lub ranić cywilów.

08:14

Ukraińska prokuratura chce stawiać zarzuty rosyjskiemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu, a także wielu innym najwyższym urzędnikom państwowym Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. Chodzi o udział w grupie, która najpierw porozumiała się w celu zmiany granic terytorialnych innego państwa, wzywała do tego publicznie, a 24 lutego rozpoczęła działania, które do tych zmian i okupacji miały doprowadzić.

09:00

"Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca nowych sankcji wobec Rosji, w tym całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy, jest jak bomba atomowa zrzucona na węgierską gospodarkę" - powiedział premier Węgier Viktor Orban w piątkowym wywiadzie dla państwowego radia.

Więcej o najnowszym wywiadzie węgierskiego premiera piszemy w artykule:

08:46

Rzecznik Pentagonu John Kirby dementuje informacje o tym, że Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie "konkretne dane do namierzenia" krążownika Moskwa.

"Nie przekazaliśmy Ukrainie konkretnych informacji do namierzenia Moskwy (...) Nie braliśmy udziału w podjętej przez Ukraińców decyzji o uderzeniu w okręt ani w operacji, którą przeprowadzili. Nie wiedzieliśmy z wyprzedzeniem, że Ukraina zamierza zaatakować okręt" - oznajmił Kirby.

08:37

Ukraińska kontrofensywa z Charkowa może zakłócić działanie sił rosyjskich na północny wschód od tego miasta i najprawdopodobniej postawi Rosjan przed wyborem: wzmocnić siły w okolicach Charkowa czy ryzykować utratę wszystkich pozycji, z których można ostrzeliwać miasto z artylerii - oceniają eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie.

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny poinformował wczoraj, że wojska ukraińskie przechodzą do kontrofensywy wokół Charkowa i pobliskiego miasta Izium w obwodzie charkowskim. Było to pierwsze bezpośrednie oświadczenie ukraińskiego dowództwa na temat przejścia tam do działań ofensywnych - podkreśla ISW.

08:28

O kolejnym etapie ewakuacji z Mariupola, w tym z zakładów Azowstal, i udanym wywiezieniu blisko 500 cywilów poinformował szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

"Przeprowadziliśmy kolejny etap ewakuacji ludzi z Mariupola i Azowstalu. Mogę powiedzieć, że udało nam się wywieźć blisko 500 cywilów" - napisał Jermak w piątek w Telegramie. Jak dodał, "Ukraina robi wszystko, by uratować wszystkich cywilów i wojskowych". "Dziękuję za pomoc ONZ" - dodał Jermak.

Prezydencki urzędnik nie podał żadnych szczegółów. Nie uściślił także, kiedy doszło do ewakuacji.

08:11

W obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, dwie osoby zginęły w czwartek w wyniku rosyjskich ostrzałów - poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Rosjanie atakowali infrastrukturę cywilną, zniszczyli domy mieszkalne, stację elektroenergetyczną, obiekt zakładów Azot.

08:00

Co najmniej 223 dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji - poinformowało w piątek Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Ponad 408 dzieci zostało rannych.

15-letni chłopiec, który pomagał w czwartek w ewakuacji ogrodu zoologicznego i karmieniu zwierząt w miejscowości Lisne w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału. Również w czwartek potwierdzono informację o śmierci podczas bombardowania w dniu 23 kwietnia 17-letniego chłopca z obwodu donieckiego.

07:51

Nie będziemy wspierać propozycji, które doprowadzą do tego, że na liście sankcji znajdą się duchowni - stwierdził premier Węgier Viktor Orban.

07:40

Viktor Orban przekazał, że Węgry nie zaakceptują w obecnej formie pakietu sankcji, który dotyczy m.in. embarga na rosyjską ropę.

07:26

Oto najnowsze informacje o wojnie na Ukrainie, jakie podało brytyjskie ministerstwo obrony:

- Rosjanie kontynuują szturm na zakłady Azowstal,

- Ostatnie działania Rosjan w Mariupolu są prawdopodobnie związane z pragnieniem Putina, by 9 maja ogłosić symboliczny sukces inwazji na w Ukrainę,

- Rosjanie za swoją ofensywę w Mariupolu płacą stratami ludzkimi, wyposażenia i amunicji. Podczas gdy opór w Azowstalu trwa, straty poniesione przez Rosjan będą miały wpływ na ofensywę w Donbasie.

07:10

Znany jest nowy bilans ataku rakietowego na Kramatorsk. Rannych zostało 25 osób. Wcześniejsza ewakuacja uratowała dziesiątki, jak nie setki ludzi. Okazuje się, że rakiety, które spadły na to miasto w obwodzie donieckim zniszczyły 810 mieszkań. Poważnie uszkodzone zostały 32 bloki mieszkalne.

07:04

Rosjanie rozpoczęli kolejny szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu. Informuje o poranku rzecznik sztabu generalnego ukraińskiej armii Pawło Kowalczuk.

W mieście Mariupol trwa blokada jednostek wojsk obrony w rejonie Azowstalu. Na niektórych obszarach, przy wsparciu lotnictwa, wznowiono operacje szturmowe, aby przejąć kontrolę nad fabryką - podał Kowalczuk.

W piwnicach zakładów, poza obrońcami Mariupola chroni się prawie 200 cywilów, w tym 30 dzieci.

06:58

Amerykańskie służby pomogły Ukrainie znaleźć i zatopić krążownik Moskwa, podając jego współrzędne na Morzu Czarnym. Doniesienia prasy potwierdza przedstawiciel administracji Joe Bidena. Więcej o tej sprawie piszemy w naszym artykule:

06:42

Rosyjscy okupanci za pomocą obozów filtracyjnych zmieniają Mariupol w obóz koncentracyjny, w którym trzymają tysiące ludzi - twierdzi agencja UNIAN. W wielu miejscach znajdują się punkty kontrolne. Bez odpowiednich dokumentów - m.in. pozwolenia na przebywanie na ulicy - nie można wychodzić na zewnątrz. 

06:23

Ukraińcy odparli 11 ataków Rosjan w Donbasie w ciągu ostatniej doby - informuje ukraiński sztab generalny. 

06:08

Sztab generalny ukraińskiej armii ostrzega przed możliwym rosyjskim desantem na wybrzeżu Morza Czarnego. Rosjanie rozpoczęli tam zwiad dronami.

Według przewidywań ukraińskiego dowództwa chodzi o północno-zachodnią część Morza Czarnego. W tym rejonie zauważono zgrupowanie okrętów. Nie jest wykluczone, że to element zapowiadanej aneksji Naddniestrza, tym bardziej że kilka dni temu rosyjskie rakiety zniszczyły strategiczny most nad ujściem Dniestru, odcinając część obwodu odeskiego. Władze ostrzegły mieszkańców, by nie wychodzili na plaże, bo duże obszary zostały zaminowane.

05:55

Państwowe Biuro Śledcze (DBR) kontynuuje dochodzenia przedprocesowe w postępowaniu karnym w sprawach o zdradę, kolaborację i inne przestępstwa, szkodzące obronnie naszego państwa w stanie wojennym. Sporządzono już ponad 360 pozwów o zdradę stanu i kolaborację - przekazała rzecznik prasowa biura Tatiana Sapian, poinformował Ukrinform.

Tatiana Sapian poinformowała, że tylko w środę pracownicy DBR wszczęli ponad 10 takich postępowań, a w trzech z nich dwóch funkcjonariuszy organów ścigania w Zaporożu i jeden prokurator w obwodzie ługańskim zostało uznanych za podejrzanych o przekazywanie informacji Rosji i zdradę. 

05:44

Rosjanie zdewastowali setki szpitali i innych placówek medycznych pozostawiając lekarzy bez leków potrzebnych dla pacjentów chorujących na raka czy niezbędnych do przeprowadzenia operacji - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu opublikowanym na Facebooku. Zełenski dodał, że nawet podstawowych antybiotyków brakuje we wschodniej i południowej części Ukrainy.

Do dziś wojska rosyjskie zniszczyły całkowicie lub częściowo prawie 400 instytucji ochrony zdrowia: szpitali, oddziałów położniczych, przychodni - podkreślił.

05:31

Rosja ukradła około 400 000 ton zboża z tymczasowo okupowanych obszarów obwodów zaporoskiego, chersońskiego, donieckiego i ługańskiego, co stanowi jedną trzecią wszystkich rezerw w tych regionach. Biorąc pod uwagę, że skradzione zboże miało zostać wykorzystane do następnych zbiorów, już zwiększyło to zagrożenie głodem - powiedział przedstawiciel Ukrainy w ONZ Serhij Kysłycia.

05:12

W swoim wystąpieniu podczas sesji Rady Bezpieczeństwa poświęconej niedawnym podróżom sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa do Moskwy i Kijowa, wicepremier Piotr Gliński pochwalił inicjatywę Portugalczyka. Każde staranie, by przywrócić pokój na Ukrainie jest znaczące. Nawet jeśli musimy mieć do czynienia z agresorem, który pokazuje bardzo mało dobrej woli i wiarygodności, co zademonstrował bardzo symboliczny rosyjski ostrzał Kijowa podczas pobytu Sekretarza w tym mieście - powiedział Gliński.

Zwrócił uwagę, że Polska chętnie pomogła w podróży Guterresa, podczas której odwiedził Rzeszów, który stał się "kluczowym hubem", przez który przepływa pomoc dla Ukrainy.

05:05

Mimo deklaracji o wstrzymania ognia na czas ewakuacji cywilów Rosjanie kontynuują ataki na zakład Azowstal. Toczą się ciężkie, krwawe walki - stwierdził kapitan Światosław Palamar z Pułku Azow, cytowany przez agencję Reutera. Około 200 cywilów i bojowników przebywa w kombinacie.