Papież Franciszek w piątek udał się do rosyjskiej ambasady przy Watykanie, by wyrazić swoje zaniepokojenie inwazją Rosji na Ukrainę.

Był to bezprecedensowy gest papieża. O wizycie poinformowało biuro prasowe Watykanu.

Papież był w ambasadzie pół godziny. Znajduje się ona w pobliżu Watykanu, przy prowadzącej na plac Świętego Piotra via della Conciliazione. 

Ambasadorem Rosji jest Aleksandr Awdiejew, były ambasador w Polsce, a wcześniej minister kultury Federacji Rosyjskiej.

Awdiejew powiedział rosyjskim mediom, że papież osobiście chciał dowiedzieć się, jaka sytuacja panuje na Ukrainie i wyraził zaniepokojenie warunkami, w jakich znalazła się ludność zarówno w Donbasie, jak i w reszcie kraju. Franciszek "zaapelował o otoczenie troską dzieci, chorych i wszystkich cierpiących". Jak dodał rosyjski dyplomata, to według papieża "podstawowy cel chrześcijański".

Informacja o wyjątkowej, będącej całkowicie poza protokołem wizycie została podana tuż po tym, gdy Watykan ogłosił, że Franciszek z powodu silnego bólu kolana nie pojedzie w niedzielę do Florencji, a w Środę Popielcową nie będzie mógł przewodniczyć uroczystościom na Awentynie. 

2 marca Franciszek ogłosił dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie.

Rosja próbuje zdobyć Kijów

W drugim dniu agresji na Ukrainę wojska rosyjskie starają się z kilku kierunków zaatakować Kijów. W mieście działały rosyjskie grupy dywersyjne, podszywające się pod żołnierzy ukraińskich. Pod rosyjskim ostrzałem ponownie znalazł się Charków. Trwają walki w okolicach tego miasta, podobnie jak w Mariupolu i Donbasie.

Celem wojsk rosyjskich jest zajęcie Kijowa i likwidacja obecnych władz Ukrainy, w tym prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w piątek jego przedstawiciel Mychajło Podolak. Dodał, że prezydent zostaje w Kijowie.

Ukraińska armia informowała w piątek, że wojsko rosyjskie, próbuje podejść pod Kijów siłami pancernymi od strony Czernihowa (miasto na północny wschód od ukraińskiej stolicy) i Iwankowa (północny zachód). By spowolnić natarcie na tym drugim kierunku, siły ukraińskie wysadziły dwa mosty; informowano również o zaciętych walkach w okolicach miejscowości Dymer i Iwanków. W Homlu na Białorusi wylądowały rosyjskie samoloty transportowe Ił-76 z oddziałami, które mają przejść przez Czernihów i zaatakować Kijów - przekazał sztab generalny ukraińskich Sił Zbrojnych Ukrainy.