Premier Holandii Mark Rutte po posiedzeniu rządu powiedział, że jego kraj na razie nie dostarczy Ukrainie myśliwców F-16, argumentując, że to "zbyt duży krok". W czwartek minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra mówił w parlamencie, że jeżeli Kijów wystąpi o dostarczenie F-16, to Haga potraktuje tę prośbę z "otwartością". Wcześniej tamtejszy rząd również sygnalizował, że jest gotów zapłacić za nowoczesne czołgi Leopard 2, które mogą zostać wysłane na Ukrainę.

Podczas debaty w izbie niższej parlamentu (Tweede Kamer), szef holendrskiego MSZ Wopke Hoekstra został zapytany, czy Holandia będzie dostarczać zaatakowanemu krajowi samoloty F-16 oraz wozy bojowe piechoty. Szef resortu spraw zagranicznych powiedział, że jeżeli Ukraina o to wystąpi, to rząd potraktuje to z "otwartością".

Deklarację ministra, który jest także przewodniczącym koalicyjnych chadeków, osłabił na piątkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Mark Rutte. Powiedział on dziennikarzom, że przekazanie F-16, które służą do ataku, a nie obrony, to byłby "zbyt duży krok".

Premier podkreślił, że na razie nie ma takiego tematu, albowiem nie wpłynęła z Ukrainy żadna prośba o przekazanie myśliwców.

Holandia gotowa sfinansować Leopardy 2

O tym, że Holandia jest gotowa zapłacić za czołgi Leopard 2, które zamierzają dostarczyć na Ukrainę inne kraje, mówiła w czwartek w Davos minister obrony Kajsa Ollongren. Deklaracja szefowej resortu obrony padła podczas wywiadu, jakiego udzieliła agencji Bloomberga podczas odbywającego się tam Światowego Forum Ekonomicznego.

Jest to z pewnością coś, co jesteśmy gotowi zrobić - powiedziała Kajsa Ollongren.

Zdaniem Ollongren, dostawa czołgów musi odbywać się w ramach współpracy wewnątrz Unii Europejskiej lub NATO, albowiem Holandia nie ma czołgów Leopard 2, a jedynie wynajmuje osiemnaście jednostek z Niemiec.

Minister obrony odniosła się również do postawy Niemiec w sprawie zgody na dostarczenie czołgów Leopard 2 przez inne kraje. Czekamy na stanowisko Niemiec w tej sprawie, my jesteśmy jednak za wysłaniem tych czołgów na Ukrainę - powiedziała Holenderka.