Ewakuacja ludności cywilnej z Mariupola i okolic została zawieszona - poinformował ukraiński parlament. Powodem jest łamanie zawieszenia broni przez Rosjan. Pierwotnie korytarze humanitarne miały być otwarte do godz. 16 czasu lokalnego.

"Pilne! Ewakuacja ludności cywilnej zawieszona. W związku z tym, że strona rosyjska nie trzyma się zawieszenia broni i z powodu nieustannego ostrzeliwania samego Mariupola i jego okolic, ze względów bezpieczeństwa ewakuacja ludności jest zawieszona" - poinformował na Twitterze ukraiński parlament. 

Osoby, które zebrały się, by wziąć udział w ewakuacji, wezwano do rozejścia się i udania się do schronów. Na zdjęciach opublikowanych w internecie widać tłum ludzi czekających na opuszczenie miasta.

Trwają rozmowy ze stroną rosyjską o przestrzeganiu zawieszenia broni i zagwarantowaniu bezpiecznego korytarza humanitarnego - przekazała strona ukraińska. 

Rosyjska armia wykorzystywała zawieszenie broni do przemieszczania się

Wcześniej wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała, że korzystając z zawieszenia broni w obwodzie donieckim, które ma służyć ewakuacji ludności, rosyjskie wojska posuwają się naprzód.

Nasi żołnierze donoszą, że armia rosyjska, wykorzystując zawieszenie broni, posuwa się naprzód - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w nagraniu na YouTube. Zaapelowała jednocześnie do władz Rosji, żeby zaniechały takich działań.

Korytarze humanitarne

Wereszczuk przypomniała, że w obwodzie donieckim zostały utworzone korytarze humanitarne z Mariupola i Wołnowachy mające służyć ewakuacji ludności cywilnej.

Korytarze miały przebiegać na trasie Mariupol - Nikolśke - Roziwka - Połohy - Orichiw - Zaporoże oraz Wołnowacha - Wałerianiwka - Nowoandrijiwka - Kiryływka - Pokrowsk/ Wuhłedar - Zaporoże.

Wereszczuk dodawała, że Czerwony Krzyż gwarantuje zawieszenie broni, które miało obowiązywać dziś od godz. 9:00 do 16:00 czasu lokalnego. Ewakuacja miała zacząć się o godz. 11

Ewakuacja miała odbywać się miejskimi autobusami z trzech punktów Mariupola. W czasie obowiązywania zawieszenia broni z miasta można też było wyjechać własnym środkiem transportu przez tzw. zielony korytarz. Trasa korytarza humanitarnego miała prowadzić do Zaporoża.

Walki na trasie korytarza

Później szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że trwają walki w obwodzie zaporoskim Ukrainy, na trasie ewakuacji cywilów z Mariupola. 

Mamy informacje potwierdzające, że zawieszenie broni jest przestrzegane tylko na terytorium obwodu donieckiego, dalej na trasie ewakuacji przebiegającej przez obwód zaporoski trwają walki - przekazał Kyryłenko w mediach społecznościowych.

Prowadzimy rozmowy ze stroną rosyjską w sprawie potwierdzenia zawieszenia broni na całej trasie ewakuacji cywilów z Mariupola - dodawał.

Zaapelował, by mieszkańcy wierzyli tylko oficjalnym informacjom.

Jak poinformowały natomiast ukraińskie koleje państwowe, Rosjanie wysadzili w powietrze tory pod Irpieniem w obwodzie kijowskim. Trasą miał jechać pociąg z ewakuowanymi ludźmi. Wykoleiły się dwa wagony pociągu, który zmierzał po pasażerów. Ewakuacja będzie teraz odbywać się z innego miejsca.