Piątek był dziewiątym dniem inwazji Rosji na Ukrainę. Zacięte walki toczą się na południu kraju, w okolicach Chersonia, Mikołajewa i Mariupolu. Władze Chersonia i Mariupola alarmują, że są na skraju katastrofy humanitarnej. W samym Kijowie i okolicach ukraińskiej stolicy słychać było serię głośnych eksplozji. W piątek odbyły się też rozmowy liderów NATO z amerykańskim sekretarzem stanu. Jakie są ich efekty? Kreml wprowadza nowe przepisy: nawet 15 lat więzienia za mówienie prawdy o rosyjskiej agresji i o działaniach żołnierzy w Ukrainie. Co jeszcze wydarzyło się 4 marca 2022 roku? Zebraliśmy dla Was najważniejsze wydarzenia.

Dramatyczne doniesienia z Chersonia. Obrona Mikołajowa

Brak żywności, leków i przypadki gwałtów dokonywanych przez rosyjskich żołnierzy - na te problemy zwrócili uwagę w rozmowie z CNN mieszkańcy zajętego przez Rosjan ukraińskiego miasta Chersoń.

Wojsko rosyjskie, które przebywa w obwodzie chersońskim, nie zgodziło się na utworzenie "zielonego korytarza" w celu dostarczenia pomocy humanitarnej do regionu - poinformował natomiast szef władz obwodowych Hennadij Łahuta na Telegramie.

O wyparciu wojsk rosyjskich z miasta Mikołajów poinformował mer Witalij Kim na Telegramie. Dodał, że trwają walki na obrzeżach miasta.

Przed południem szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim  poinformował o wejściu rosyjskich wojsk do Mikołajowa, miasta nad Morzem Czarnym.

Zaporoska Elektrownia Atomowa w rękach okupanta

Zaporoska Elektrownia Atomowa na Ukrainie po ciężkich starciach została zajęta przez agresora. Informację podała w piątek Państwowa Inspekcja Energetyki Atomowej Ukrainy. Pojawiły się doniesienia, że elektrownię zajęli "kadyrowcy", czyli bojowicy czeczeńscy. "Przeżyliśmy noc, która mogła zatrzymać historię Ukrainy i Europy. Wojska rosyjskie zaatakowały Zaporoską Elektrownię Atomową" - powiedział Zełenski w nagraniu wideo.

NATO nie chce wojny, ale nie zamknie nieba nad Ukrainą

Nie ma najważniejszej decyzji - o zamknięciu nieba nad Ukrainą. NATO w tej chwili nie chce się angażować na taką skalę. Cały Zachód zapewnia, że dalej będzie dostarczać Ukraińcom uzbrojenie oraz dane wywiadowcze. Będą także decyzje o kolejnych, dalej idących sankcjach - politycznych i ekonomicznych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych nazwał szczyt NATO "słabym". Nie wszyscy uważają walkę o wolność za cel numer jeden dla Europy - powiedział.

Putin zmienia przepisy i cenzuruje wolne media

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, wprowadzającą wysokie kary więzienia dla każdego, kto publikuje "fałszywe informacje" na temat rosyjskich sił zbrojnych - poinformowała agencja AFP. Nowe prawo przewiduje kary więzienia do 15 lat wobec osób, które zostaną uznane za winnych "świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji" na temat sił zbrojnych Rosji.

Decyzją władz Rosjanie całkowicie stracili dostęp do serwisów Facebook i Twitter.

Orban o sankcjach. Rosyjska odezwa do sąsiadów

Rosja atakuje Ukrainę, a świat nakłada sankcje na reżim Władimira Putina. Węgierski premier Viktor Orban przestrzega, że sankcje działają w obie strony i wkrótce Europa także za to zapłaci. Sankcje mają swoją cenę i są bronią obosieczną, a my wkrótce zapłacimy tę cenę - powiedział Orban w piątek w wywiadzie dla państwowego radia. 

Węgry poparły unijne sankcje gospodarcze na Rosję, choć wstrzymywały się z niektórymi decyzjami. 

Władimir Putin wezwał sąsiadów Rosji, by "nie eskalowali napięcia". "Wypełniliśmy wszystkie nasze zobowiązania (wobec innych krajów - przyp. red.) i będziemy je nadal wypełniać" - powiedział rosyjski prezydent.

Nie widzimy potrzeby pogorszenia naszych stosunków. A wszystkie nasze działania, jeśli się pojawią, powstają zawsze wyłącznie w odpowiedzi na jakieś nieprzyjazne działania, działania przeciwko Federacji Rosyjskiej - dodał.

Każdego dnia, przez całą dobę, śledzimy dla Was sytuację w Ukrainie. BĄDŹCIE NA BIEŻĄCO Z NASZĄ RELACJĄ NA ŻYWO