Rosyjskie wojska mogą zrezygnować z próby szerokiego okrążenia sił ukraińskich na osi Izium-Słowiańsk-Debalcewe na rzecz blokowania Siewierodoniecka i Lisiczańska; najeźdźcy zdołali już opanować niemal całe miasto Rubiżne - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie. Ukraińskie dowództwo operacyjne Południe informuje natomiast, że wojska rosyjskie próbują umocnić swoje pozycje na Wyspie Węży na Morzu Czarnym i zorganizować dostawy sprzętu. 53 rannych żołnierzy z Azowstalu zostało ewakuowanych do Nowoazowska i otrzyma pomoc medyczną. 211 kolejnych zostało zabranych do innego miejsca - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Anna Maljar. Prezentujemy najważniejsze informacje z 82. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę – sprawdź nasze podsumowanie.

Najważniejsze wydarzenia związane z 82. dniem wojny w Ukrainie śledziliśmy w naszej relacji z 16.05.2022 r. ZOBACZ RELACJĘ>>>

Rosjanie zdołali już opanować niemal całe miasto Rubiżne - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną. Wciąż tych informacji nie potwierdza strona ukraińska. Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj utrzymuje, że rząd w Kijowie częściowo kontroluje Rubiżne. W rzeczywistości ukraińscy żołnierze mają dostęp jedynie do zjazdu z trasy komunikacyjnej na zachodnich obrzeżach miasta - czytamy w komunikacie ISW.

53 rannych żołnierzy z Azowstalu zostało ewakuowanych do Nowoazowska i otrzyma pomoc medyczną. 211 kolejnych zostało zabranych do innego miejsca - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Anna Maljar.

Pojawiają się także informacje, że cywile pozostali w Mariupolu poddawani są szantażowi. Rosjanie oferują im odszkodowania w zamian za  podpisanie oświadczenia, że "zniszczeń dokonały wojska ukraińskie" - informuje doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

Za utracone mieszkanie Rosjanie mają obiecywać 500 tys. rubli (ok. 6 tys. dolarów), a za śmierć bliskiej osoby - 3 mln rubli (ok. 33 tys. dol.).

Natomiast na północ od Charkowa siły ukraińskie wyparły Rosjan aż do granicy. Resort obrony w Kijowie opublikował nagranie żołnierzy ukraińskich przy słupie granicznym.

Panie Prezydencie, dotarliśmy do granicy Ukrainy z wrogim państwem. Panie prezydencie, udało się! - mówią obrońcy Ukrainy w filmie, nagranym dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Wciąż nie ma porozumienia ws. unijnych sankcji

Szefowie dyplomacji krajów Unii Europejskiej nie uzgodnili dzisiaj szóstego pakietu sankcji, który ma obejmować także embargo na ropę z Rosji. Węgry nadal blokują porozumienie, a to uniemożliwia przyjęcie restrykcji ze względu na obowiązującą jednomyślność.