We wspólnej operacji ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) i sił powietrznych zniszczono rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3, który atakował w piątek rakietami Ukrainę - poinformował HUR. To najważniejsza informacja z 19.04.2024 r. "Myślę, że przy wsparciu, jakie przyniosłaby (amerykańska) pomoc wojskowa (...) Ukraińcy są w stanie utrzymać (swoje pozycje) w 2024 roku. Bez tej dodatkowej pomocy obraz (wojny) jest jednak o wiele bardziej tragiczny" - ostrzegł szef CIA. Piątek był 786. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

19:22

Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy m.in. z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu - pisze Politico. Portal wspomina też o roli Donalda Trumpa oraz jego spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Według portalu amerykański wywiad przedstawił kongresmenom w ubiegłym tygodniu nowy raport na temat stanu wojny na Ukrainie, który - zdaniem jednego z kongresmenów, który go widział - był "dość mocny w porównaniu do tego, gdzie byliśmy kilka miesięcy temu".

W czwartek dyrektor CIA Bill Burns powiedział publicznie, że bez amerykańskiej pomocy Ukraina może ponieść klęskę na polu bitwy jeszcze przed końcem tego roku. Wcześniej występując przed komisjami obu izb Kongresu podobne diagnozy stawiał m.in. naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Christopher Cavoli.

Losy wsparcia USA dla Ukrainy od lutego - po przegłosowaniu pakietu pomocowego przez Senat - zależały niemal wyłącznie od spikera Izby Reprezentantów i jego decyzji o poddaniu go pod głosowanie w Izbie. Będący stosunkowym nowicjuszem w Kongresie Johnson od początku wyboru na trzecią osobę w państwie w październiku ub.r. powtarzał, że USA "nie opuszczą" Ukrainy, lecz przez wiele miesięcy zwlekał lub opierał się proponowanemu przez Biały Dom pakietowi, domagając się m.in. radykalnego zaostrzenia polityki imigracyjnej czy określenia jasnej strategii administracji.

17:02

Członkowie NATO zdecydowali dostarczyć więcej systemów obrony powietrznej na Ukrainę - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg na konferencji po wirtualnym posiedzeniu Rady NATO-Ukraina na szczeblu ministrów obrony państw członkowskich.

Dodał, że kraje NATO, które nie dysponują systemami obrony powietrznej, zobowiązały się przekazać wsparcie finansowe, a kilku członków Sojuszu przedstawiło konkretne zobowiązania, które zostaną wkrótce zaprezentowane. 

16:00

Rosyjski ostrzał obwodu odeskiego uszkodził infrastrukturę portową, wiadomo o jednej osobie rannej - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Kiper na Telegramie.

Obwód odeski znów atakowany. Rosyjskie wojska zaatakowały nasz region rakietami. Uszkodzona została infrastruktura portowa. Jak dotąd odnotowano jedną osobę ranną. Mężczyzna trafił do szpitala z raną odłamkową - napisał Kiper. 

Szef władz obwodowych wezwał mieszkańców do szybkiego reagowania na alarmy powietrzne i zejścia do schronów.

W piątek rano rosyjscy okupanci przeprowadzili atak z użyciem 22 pocisków rakietowych różnych typów i 14 dronów bojowych. Ukraińskie siły zbrojne w nocy z czwartku na piątek zniszczyły 29 celów powietrznych.

15:35

Rosyjski atak na obwód dniepropietrowski jeszcze bardziej podkreśla, jak pilnie należy wzmocnić ukraińską obronę powietrzną, dzieci nie powinny ginąć w nalotach we współczesnej Europie - oznajmił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba na platformie X.

Przerażający rosyjski nalot na obwód dniepropietrowski dziś rano. Wśród zabitych jest dwoje dzieci. 14-letnia dziewczynka i 8-letni chłopiec. Inny 6-letni chłopiec został uratowany w szpitalu. Brutalność rosyjskiego terroru wobec zwykłych ludzi, w tym niewinnych nieletnich, nie ma granic - napisał Kułeba.

Dzieci nie mogą ginąć w atakach powietrznych we współczesnej Europie. Musimy chronić je niezawodną tarczą powietrzną. Ponieważ ich ochrona oznacza również ochronę pokojowej przyszłości całej Europy - dodał minister.

Ten horror po raz kolejny podkreśla, jak pilne jest zapewnienie dodatkowych systemów obrony powietrznej i pocisków rakietowych oraz jak konieczne są decyzje, o których rozmawialiśmy wczoraj na spotkaniu ministrów G7 - zaznaczył szef ukraińskiej dyplomacji.

14:11

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził linie obronne w okolicach Doniecka na wschodzie kraju. Na tym odcinku frontu, ukraińska armia zmaga się w ostatnich miesiącach z nasilonymi rosyjskimi atakami.

Zełenski odwiedził oddział medyczny sił powietrznodesantowych i doglądał budowy fortyfikacji obronnych - poinformowano w jego mediach społecznościowych.

Rozmawiałem z żołnierzami i otrzymałem od dowództwa informacje na temat sytuacji operacyjnej (...) wręczyłem też nagrody żołnierzom (...) jestem dumny z naszych dzielnych bojowników - przekazał Zełenski we wpisie na Twitterze.

Zdjęcia z wizyty Zełenskiego pokazuje wjazdu do miejscowości Słowiańsk, około 30 km od celu trwającego rosyjskiego natarcia, miejscowości Czasiw Jar.

Według szefa sztabu generalnego ukraińskiej armii gen. Ołeksandra Syrskiego, Rosjanie chcą zdobyć strategicznie położony Czasiw Jar do 9 maja.

13:35

Ukraiński premier Denys Szmyhal poinformował, że podpisał memorandum z szefową Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) Nadią Calvino, zgodnie z którym Ukraina otrzyma 560 mln euro na projekty w zakresie energetyki i odbudowy mieszkań.

W tym roku Ukraina otrzyma 560 mln euro na projekty w sektorze energetycznym, infrastrukturę transportową, odbudowę mieszkalnictwa, a także na projekty, które będą wspierać nasze ożywienie gospodarcze i ukraiński biznes
- napisał Szmyhal na Telegramie. (https://tinyurl.com/7bps5f6s)

Szef ukraińskiego rządu podkreślił, że planowane jest przyspieszenie prac nad obecnymi projektami i skupienie się na przygotowaniu nowych inwestycji EBI w kluczowe inicjatywy publiczne i prywatne.

13:33

W wyniku zwiększenia produkcji i uzupełnienia zapasów broni Rosja będzie w stanie prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie przez co najmniej dwa lata - pisze amerykański dziennik "Washington Post". Pomimo większego tempa produkcji Rosja ma jednak problemy z nowym sprzętem.

"WP" przypomina, że rosyjski dyktator Władimir Putin zatwierdził pod koniec zeszłego roku rekordowe zwiększenie wydatków wojskowych do równowartości 115 miliardów dolarów, czyli prawie jednej trzeciej całkowitego rocznego budżetu państwa. Najwyżsi urzędnicy rosyjscy, w tym minister obrony Siergiej Szojgu, informowali w ostatnich miesiącach, że udało się czterokrotnie zwiększyć produkcję pojazdów opancerzonych, pięciokrotnie - dostawy czołgów oraz prawie 17 razy - produkcję dronów i pocisków artyleryjskich.

Gazeta zaznacza, że tych liczb nie można zweryfikować, a rosyjskie wojsko stosuje "kreatywną księgowość", by osiągnąć jak najlepszy rezultat.

12:46

Myślę, że przy wsparciu, jakie przyniosłaby (amerykańska) pomoc wojskowa - zarówno pod względem praktycznym, jak i psychologicznym - Ukraińcy są w stanie utrzymać (swoje pozycje) w 2024 roku. Bez tej dodatkowej pomocy obraz (wojny) jest jednak o wiele bardziej tragiczny - zaalarmował w czwartek William Burns podczas wystąpienia w Prezydenckim Centrum George'a Busha w Dallas w Teksasie. Wypowiedź szefa CIA przytoczyła stacja CNN.

W ocenie Burnsa, ryzyko, że Ukraina mogłaby przegrać wojnę bez amerykańskiego wsparcia, jest "bardzo realne".

Jak stwierdził CNN, szef agencji wywiadowczej nie sprecyzował, czym byłaby ukraińska porażka, lecz można przypuszczać, że uznano by za nią opanowanie rozległych terytoriów Ukrainy przez Rosję, a następnie skuteczne "zamrożenie" konfliktu na dotychczasowej linii frontu - podobnie jak w przypadku rosyjskiej aneksji Krymu i zagarnięcia przez Rosję dużej części Donbasu w 2014 roku.

(Ukraińcy) zostali przytłoczeni (przez wroga na polu walki), lecz nie było to spowodowane brakiem odwagi czy determinacji z ich strony. Obawiam się, że bez dodatkowej pomocy (ze strony USA) zobaczymy w przyszłości więcej Awdijiwek (Awdijiwka to miasto w obwodzie donieckim, zajęte przez agresorów w lutym br. - przyp. red.) - przyznał Burns.

11:54

Portal Kyiv Independent poinformował, że zmieniła się informacja o ofiarach rosyjskiego ataku na obwód dniepropietrowski. W pierwszych doniesieniach służby informowały o dwóch dzieciach, które zginęły w ostrzale - najnowsze informacje wskazują, że w ataku zginęło jedno dziecko.

11:25

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na platformie X (dawny Twitter), że odwiedził dziś obwód doniecki.

"Poszedłem zobaczyć się z naszymi obrońcami, którzy wracają do zdrowia w kompanii medycznej 95. Brygady Powietrzno-Szturmowej. Rozmawiałem z żołnierzami i wręczyłem im odznaczenia państwowe. Dziękuję im za służbę i obronę Ukrainy. Nasz kraj jest dumny, że ma takich żołnierzy" - napisał Zełenski.

10:53

Portal Ukrinform opublikował krótkie nagranie wideo, na którym widać skutek rosyjskiego ostrzału Dniepru.

10:29

We wspólnej operacji ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) i sił powietrznych zniszczono rosyjski bombowiec dalekiego zasięgu Tu-22M3, który atakował w piątek rakietami Ukrainę - poinformował HUR. Zginął jeden członek załogi bombowca wojskowego Tu-22M3 - przekazał gubernator Kraju Stawropolskiego Władimir Władimirow.

"Wrogi samolot Tu-22M3 został zestrzelony w odległości około 300 kilometrów od Ukrainy przy użyciu tych samych środków, które wcześniej trafiły rosyjski samolot kontroli radarowej dalekiego zasięgu A-50. W wyniku uszkodzeń bombowiec zdołał dolecieć w okolice Stawropola, gdzie się rozbił" - napisano w komunikacie wywiadu.

"Po raz pierwszy jednostki rakiet przeciwlotniczych sił powietrznych we współpracy z wywiadem wojskowym Ukrainy zniszczyły bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu Tu-22M3, zdolny do przenoszenia pocisków manewrujących Ch-22 używanych przez rosyjskich terrorystów do atakowania spokojnych ukraińskich miast. Dzisiejszy atak był pierwszym przypadkiem zniszczenia dwóch takich pocisków" - napisał dowódca sił powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk.

"Błyskawiczna karma w akcji - samolot Tu-22M3 Rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych, który w nocy wystrzeliwał pociski, rozbił się w Kraju Stawropolskim (na południowym zachodzie Rosji - przyp. red.)" - czytamy z kolei w komunikacie ukraińskich sił lądowych.

09:37

Znamy szczegóły porannych ataków rosyjskich na obwód dniepropietrowski w Ukrainie.

W powiecie synelnykowskim uszkodzonych zostało ponad 10 domów prywatnych. Straż pożarna już ugasiła pożary, które wybuchły w następstwie ataków. Oprócz sześciu osób zabitych, sześć kolejnych, w tym dziecko, doznało tam obrażeń - powiadomili na Telegramie szef ukraińskiego MSZ Ihor Kłymenko i Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Kolejne dwie ofiary śmiertelne to mieszkańcy stolicy obwodu - miasta Dniepr. Rannych zostało tam 20 cywilów. Rosyjski pocisk częściowo zniszczył czteropiętrowy budynek mieszkalny w Dnieprze. Pożar objął powierzchnię około 1 tys. metrów kwadratowych - powiadomiła DSNS.

Służby ratunkowe poinformowały również o trzech osobach poszkodowanych w Krzywym Rogu.

09:19

Tak wygląda budynek w Dnieprze ostrzelany przez rosyjskie wojsko:

08:46

Co najmniej osiem osób zginęło, a 29 zostało rannych w rosyjskich ostrzałach przeprowadzonych w piątek nad ranem w obwodzie dniepropietrowskim - przekazała agencja Interfax-Ukraina. Sześcioro cywilów, w tym dwoje dzieci w wieku sześciu i ośmiu lat, poniosło śmierć w mieście Synelnykowe - dodano.

Dwie osoby zginęły w stolicy obwodu, Dnieprze. Obrażeń doznało tam 20 mieszkańców - powiadomiła agencja za ukraińskimi służbami ratunkowymi.

08:39

"Po rosyjskim ataku w Dnieprze trwa obecnie akcja ratownicza. Zniszczono kilka pięter zwykłego budynku mieszkalnego, uszkodzono stację. W rejonie Dniepru zaatakowano także Krzywy Róg i Synelnikowo. Wszystkim rannym udzielona zostanie pomoc. Niestety, są ofiary. Moje kondolencje dla rodziny i przyjaciół" - poinformował na platformie X (dawny Twitter) prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

08:15

Niezależny białoruski portal Nexta podał w czwartek wieczorem, że w obwodzie charkowskim eksplodował rurociąg.

07:48

"Uwaga, w przestrzeni powietrznej rozpoczęły operowanie dyżurne statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju" - przekazało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych na platformie X.

W komunikacie podano, że dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi wykonywanymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy.

"Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a DO RSZ na bieżąco monitoruje sytuację." - podkreślono.

07:21

Płonie pięciopiętrowy budynek w Dnieprze - został częściowo zniszczony. Pod gruzami mogą przebywać ludzie - poinformował o poranku gubernator obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak.

Podano, że zginęła tam kobieta, a co najmniej sześć osób zostało rannych.

07:03

W nocy z 18 na 19 kwietnia w Biełgorodzie w Rosji rozległa się seria eksplozji, lokalne władze ogłosiły zagrożenie rakietowe - podał portal Ukrinform.