"Francuscy żołnierze będą prowadzili szkolenia wojskowe na terytorium Ukrainy; dokumenty w tej sprawie zostały już podpisane" – oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca ukraińskiej armii gen. Ołeksandr Syrski. Do 18 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego ataku rakietowego Rosji na hipermarket w Charkowie, rannych jest 48 osób - poinformował szef wojskowych władz obwodowych tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy, Ołeh Syniehubow. Pięciu mieszkańców obwodu donieckiego Ukrainy zginęło, a trzech zostało rannych w rosyjskim ostrzale, z kolei w obwodzie charkowskim nie żyją cztery osoby cywilne zabite w atakach sił rosyjskich w ciągu ostatniej doby - poinformowały w poniedziałek władze tych regionów. Dziś jest 824. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą śledzimy w raporcie dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:33

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży we wtorek rano wizytę w Brukseli, gdzie ma podpisać z szefem rządu belgijskiego dwustronną umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa - podała w poniedziałek wieczorem kancelaria belgijskiego premiera Aleksandra De Croo.

Zełenski ma także spotkać się w królem Filipem, a kilkugodzinna podróż do Belgii zakończy się w południe na lotnisku wojskowym w Melsbroek pod Brukselą. Tam prezydent Ukrainy ma spotkać się z belgijskimi pilotami, instruktorami i technikami, specjalizującymi się w myśliwcach F-16.

21:17

Ministerstwo obrony Francji w komentarzu dla agencji AFP nie potwierdziło wysłania francuskich instruktorów na Ukrainę. Oznajmiło jedynie, że "tak jak już wiele razy wspominano, szkolenia na terytorium Ukrainy były wśród projektów dyskutowanych od czasu konferencji w sprawie wsparcia dla Ukrainy, zwołanej przez prezydenta Emmanuela Macrona 26 lutego. Nadal pracujemy z Ukraińcami nad tym kierunkiem" - głosi oświadczenie.

19:49

Łotewskie siły zbrojne stawiają na technologię produkcji dronów, przeznaczając na ten cel 20 mln euro. Mówiąc metaforycznie: powołujemy "wojsko dronowe" - ogłosił minister obrony Andris Spruds.

19:46

Sytuacja na froncie trwającej wojny w Ukrainie była tematem dzisiejszej rozmowy szefa Sztabu Generalnego gen. Wiesława Kukuły z dowodzącym siłami zbrojnymi Ukrainy gen. Ołeksandrem Syrskim - poinformował SG WP.

19:36

Francuscy żołnierze będą prowadzili szkolenia wojskowe na terytorium Ukrainy; dokumenty w tej sprawie zostały już podpisane - oświadczył naczelny dowódca ukraińskiej armii gen. Ołeksandr Syrski.

18:38

Hiszpania dostarczy ukraińskiej armii uzbrojenie o wartości ponad 1 mld euro, wynika z zawartej w poniedziałek umowy o dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Dokument podpisali w Madrycie hiszpański premier Pedro Sanchez oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

17:35

Rosja, która zinfiltrowała austriackie agencje wywiadu, może zyskać wpływ na całą scenę polityczną tego kraju. Prowadząc prorosyjską politykę, podobną do stanowiska Słowacji i Węgier, Austria mogłaby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy - napisał portal Politico.

17:00

Ministrowie spraw zagranicznych krajów UE w poniedziałek nałożyli sankcje w związku ze śmiercią w kolonii karnej lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Obostrzenia nałożono na 19 osób oraz służbę więzienną w Rosji.

16:11

Blokowanie przez Węgry wsparcia dla Ukrainy budzi najwyższą irytację, w tym Polski - powiedział po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych w Brukseli szef MSZ Radosław Sikorski. Jak dodał, Polska ma prawo do refundacji 450 mln euro pomocy udzielonej Kijowowi.

15:29

Do 18 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego ataku rakietowego Rosji na hipermarket w Charkowie, rannych jest 48 osób - poinformował szef wojskowych władz obwodowych tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy, Ołeh Syniehubow. "Za zaginionych uważa się pięć osób" - napisał na Telegramie.

15:26

Zachodnie służby twierdzą, że za podpaleniami w Europie, które mają osłabić wsparcie dla Ukrainy, stoi rosyjski wywiad wojskowy GRU (Główny Zarząd Wywiadowczy). Tak twierdzi w analizie dziennik "New York Times".

14:17

Rosyjskie władze poinformowały, że w nocy z niedzieli na poniedziałek ukraińskie drony zaatakowały cele w Gelendżyku na terytorium Krasnodaru, niedaleko pałacu prezydenta Rosji Władimira Putina.

14:02

Siły ukraińskie w poniedziałek odparły atak armii rosyjskiej w kierunku wsi Łypci w obwodzie charkowskim Ukrainy, ok. 15 km od granicy z Rosją - podał sztab generalny wojsk ukraińskich. Wieś jest ważna pod względem taktycznym - jej zajęcie umożliwiłoby Rosjanom ostrzał Charkowa z artylerii lufowej.

13:32

Na obecnym etapie rozmowy o ewentualnym wysłaniu żołnierzy krajów zachodnich na front ukraiński są "na poziomie spekulacji" - oświadczył prezydent Finlandii Alexander Stubb, który rozpoczął wizytę w Estonii. Finlandia nie zmieniła stanowiska w tej sprawie - dodał.

13:23

Były już oficer armii niemieckiej został skazany przez sąd w Duesseldorfie na trzy i pół roku więzienia za szpiegostwo na rzecz Rosji. Sąd stwierdził, że 54-latek "niemal natrętnie oferował" swoje usługi.

13:13

Węgry blokują nie tylko 5 mld euro na wsparcie militarne dla Ukrainy, ale też przekazanie jej zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów; środki te "mogą nie zostać właściwie wykorzystane" - informuje źródło UE. Według niego wśród obradujących w poniedziałek szefów MSZ "narasta frustracja" z powodu postawy Budapesztu.

13:08

Wojna prowadzona przez Rosję przeciwko Ukrainie zniszczyła około 30 proc. potencjału krajowego sektora rolnego, a 20 proc. gruntów rolnych znajduje się pod okupacją - poinformował Wiktor Kancurak, sekretarz stanu w ukraińskim ministerstwie rolnictwa.

10:47

Ukraina może wykorzystywać szwedzką broń przeciwko celom na terenie Rosji, o ile działania te są zgodne z prawem wojennym - oświadczył minister obrony Szwecji Pal Jonson na łamach gazety "Hallandsposten".

09:52

Pięciu mieszkańców obwodu donieckiego Ukrainy zginęło, a trzech zostało rannych w rosyjskim ostrzale, z kolei w obwodzie charkowskim nie żyją cztery osoby cywilne zabite w atakach sił rosyjskich w ciągu ostatniej doby - poinformowały w poniedziałek władze tych regionów. 

Armia rosyjska nie przestaje atakować obwodu charkowskiego. W sobotę uderzyła w oddział poczty, salon fryzjerski i kawiarnię w centrum Charkowa. 

Z kolei sobotnim ataku Rosji na hipermarket budowlany "Epicentr" w Charkowie zginęło kilkanaście osób. Rannych jest co najmniej 25 osób, w tym 14-letni chłopiec.

08:20

Dron wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) zaatakował w niedzielę stację radarową dalekiego zasięgu "Woroneż M" znajdującą się w Orsku w obwodzie orenburskim ponad 1800 km od granicy - podał w poniedziałek portal Ukrainska Prawda powołując się na swojego rozmówcę w HUR. 

"Ukraiński dron pokonał odległość ponad 1800 kilometrów do wrogiego obiektu, ustanawiając nowy rekord zasięgu drona kamikadze" - przekazało źródło. Efekty ataku są obecnie ustalane. 

Rosyjskie media państwowe podały, że dron "rozbił się w pobliżu Orska", a jego celem "mógł być obiekt wojskowy".

05:04

Poniedziałek mer Charkowa Ihor Terechow ogłosił dniem żałoby poświęconym uczczeniu pamięci ofiar rosyjskiego ataku z soboty 25 maja. 

Na znak żałoby i pamięci 16 osób, które zginęły i 43 które odniosły rany w ataku na hipermarket budowlany Epicentr, flagi państwowe z czarną wstążką na budynkach władz lokalnych, przedsiębiorstw oraz instytucji i organizacji będą opuszczone do połowy masztu.