"Wspieranie Ukrainy jest kosztowne, ale jeśli rosyjski przywódca Władimir Putin wygra wojnę, świat stanie się bardziej niebezpieczny" - powiedział w Berlinie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. "W listopadzie rosyjska armia zastosowała przeciwko Ukrainie 239 pocisków manewrujących i 80 dronów bojowych typu Shahed-136" - poinformował Ołeksij Hromow, przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Litewskie MSZ uznało za osobę niepożądaną pracownika ambasady Rosji w Wilnie; miał on prowadzić działalność niezgodną ze statusem dyplomaty. Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy, poinformował, że "w ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską do domu wraca 50 Ukraińców". Najważniejsze wydarzenia związane z 281. dniem wojny w Ukrainie zebraliśmy w naszej relacji z 01.12.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:04

Zełenski przytoczył pięć wniosków i propozycji działań z posiedzenia RMNiO. Jako pierwszy wskazał, że rada poleciła, by rząd przedłożył Radzie Najwyższej (parlamentowi - PAP) projekt ustawy o zapobieganiu działalności organizacji religijnych powiązanych z ośrodkami wpływu Federacji Rosyjskiej w Ukrainie.

Drugim efektem posiedzenia jest polecenie Państwowej Służbie ds. Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia przeprowadzenie ekspertyzy religioznawczej Statutu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, dotyczącej związku kościelno-kanonicznego z Patriarchatem Moskiewskim i w razie potrzeby podjęcie środków przewidzianych prawem.

"Po trzecie - należy przeprowadzić weryfikację istnienia podstaw prawnych i przestrzegania warunków korzystania przez organizacje religijne z obiektów znajdujących się na terytorium Ławry Peczerskiej (klasztoru prawosławnego w Kijowie, siedziby zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego - PAP).

Czwartym działaniem, o którym poinformował Zełenski, jest zintensyfikowanie kroków, mających na celu rozpoznanie i przeciwdziałanie wywrotowej działalności rosyjskich służb specjalnych w środowisku religijnym Ukrainy. Mają w to zostać zaangażowane wszystkie organy właściwe dla zapewnienia bezpieczeństwa państwa.

"Zostaną zastosowane sankcje personalne - nazwiska zostaną podane do publicznej wiadomości w najbliższym czasie" - podkreślił ukraiński przywódca.

"Po piąte. Musimy podnieść status i wzmocnić możliwości Państwowej Służby ds. Polityki Etnicznej i Wolności Sumienia. Instytucja ta zostanie zreformowana, co da jej możliwość ochrony prawa i interesów Ukraińców i państwa. Tymi i innymi działaniami zagwarantujemy duchową niezależność Ukrainy" - podkreślił Zełenski. 

22:31

Zapewnimy pełną niepodległość naszemu państwu, w szczególności niezależność duchową; nigdy i nikomu nie pozwolimy zbudować imperium wewnątrz ukraińskiej duszy - napisał na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podsumowując posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Dziś odbyło się spotkanie RBNiO. Spotkanie, na którym rozpatrywaliśmy liczne fakty powiązań niektórych środowisk religijnych w Ukrainie z państwem-agresorem - napisał Zełenski.

22:00

Na wojnie zginęło od 10 do 13 tys. ukraińskich żołnierzy - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Według oficjalnych szacunków na wojnie zginęło "od 10 do 12,5-13 tys." żołnierzy - powiedział Podolak w telewizji 24 Kanał. Prezydencki doradca zaznaczył przy tym, że dane dotyczące rannych żołnierzy są wyższe.

Dzień wcześniej - jak pisze portal NW - Ołeksij Arestowycz, inny doradca prezydenta, poinformował, że liczba poległych to "trochę ponad 10 tys.", zaś rannych zostało kilkadziesiąt tysięcy wojskowych. Podkreślił przy tym, że 96 proc. z nich wraca na front. 

Według niego straty strony rosyjskiej są wyższe o siedem-osiem razy. 

21:10

Ukraina płaci wielką cenę za wojnę i teraz to jasne, że zasługuje na wejście do Unii Europejskiej. Wierzę, że stanie się jej członkiem - oświadczył w Warszawie wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

Borrell, który wziął udział w debacie “Winning the War, Securing the Peace: EU support for Ukraine", zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, podkreślił, że wojna zmieniła sposób postrzegania Ukrainy przez Wspólnotę.

20:12

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę na Ukrainie - powiedział prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

19:35

Już trzy ukraińskie ambasady, oprócz tej w Madrycie, otrzymały groźby. Przysłane koperty były wymazane czerwoną substancją - poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Jak powiedział Kułeba, wewnątrz przysłanych do placówek kopert znajdowała się "symboliczna groźba". Podczas doręczenia na kopertach był czerwony płyn - podaje Interfax-Ukraina.

19:24

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odebrał z rąk szefa MSZ Ukrainy Dmytro Kułeby ukraiński Order Za Zasługi - poinformował rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.

Order Za zasługi to państwowe odznaczenie ukraińskie, ustanowione w 1996 roku. Nadaje się go także obcokrajowcom lub osobom nieposiadającym obywatelstwa. Przyznawany jest w trzech stopniach za wybitne zasługi w ekonomicznej, naukowej, społeczno-kulturalnej, wojskowej, państwowej, publicznej oraz innych sferach aktywności społecznej na rzecz Ukrainy.

18:42

Hiszpańska minister obrony Margarita Robles podczas wizyty w Odessie oświadczyła, że przesyłki z ładunkami wybuchowymi, wysłane przez nieznanych sprawców do różnych instytucji w Hiszpanii, nie przestraszą władz tego kraju i nie skłonią ich do wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy.

18:23

W listopadzie rosyjska armia zastosowała przeciwko Ukrainie 239 pocisków manewrujących i 80 dronów bojowych typu Shahed-136 - poinformował Ołeksij Hromow, przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Hromow powiedział na briefingu, że podstawowymi celami armii rosyjskiej były obiekty infrastruktury energetycznej, "co świadczy o kontynuacji rozpoczętego w październiku energetycznego terroru" - pisze ukraińska redakcja Radia Swoboda.

18:20

Wspieranie Ukrainy jest kosztowne, ale jeśli rosyjski przywódca Władimir Putin wygra wojnę, świat stanie się bardziej niebezpieczny - powiedział w Berlinie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wspólnej konferencji prasowej z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Stoltenberg, który wystąpił na Berlińskiej Konferencji Bezpieczeństwa, oświadczył, że jest za wcześnie, by wyciągać wnioski z dyskusji na temat rozmieszczenia niemieckich zestawów Patriot, które miały trafić do Polski, ale Warszawa zaproponowała przekazanie ich Ukrainie.

Zgadzamy się wszyscy, że należy pilnie pomóc Ukrainie, również (dostarczając jej) system obrony powietrznej - powiedział Stoltenberg. Dodał jednak, że "ważne jest to, by zrozumieć, że chodzi nie tylko o dostarczenie nowych systemów, ale również o to, by sprawić, że będą one w stanie funkcjonować". Oznacza to, że konieczne jest zagwarantowanie wystarczającej ilości amunicji, części zamiennych i konserwacji sprzętu.

17:58

Dwie ambasady Ukrainy, oprócz tej w Madrycie, w środę i czwartek otrzymały "bardzo konkretne groźby" - poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez agencję Ukrinform.

To jednoznacznie nowa forma terroru. Wspólnie z hiszpańskimi władzami bardzo aktywnie pracujemy nad tym, by ustalić, kto za tym stoi. Niewątpliwie domyślamy się, kto za tym stoi, ale trzeba prześledzić całą sieć agentów i osób, zaangażowanych w tę kampanię - powiedział minister w Łodzi, gdzie trwa posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE.

Jak dodał, oprócz środowego incydentu w Madrycie "doszło też do innych niepokojących wydarzeń, niezwiązanych z materiałem wybuchowym, lecz z przysyłaniem do ambasad Ukrainy bardzo konkretnych gróźb".

17:08

Pracownik ambasady Rosji w Wilnie został uznany za osobę niepożądaną w związku z działalnością niezgodną ze statusem dyplomaty - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Litwy.

Nota w tej sprawie została wręczona przedstawicielowi rosyjskiej placówki dyplomatycznej, wezwanemu do siedziby litewskiego resortu dyplomacji. Według MSZ, pracownik ambasady rosyjskiej otrzymał nakaz opuszczenia kraju w ciągu pięciu dni.

To już czwarty przypadek wydalenia rosyjskich dyplomatów z kraju od początku pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie.

16:59

Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa możliwość znacznego rozszerzenia szkolenia ukraińskiego wojska w amerykańskiej bazie w Niemczech. "Chodzi o przeszkolenie do 2500 osób miesięcznie" - podała CNN.

16:53

Kwestie bezpieczeństwa w regionie OBWE oraz możliwości dalszego wsparcia Ukrainy były tematami rozmowy szefa MSZ Zbigniewa Raua i podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victorii Nuland, która odbyła się na marginesie szczytu OBWE w Łodzi.

W Łodzi od dziś trwa dwudniowe posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE podsumowującej polskie przewodnictwo w tej organizacji.

16:47

Prowadzimy rozmowy z partnerami o przekazaniu nam pocisków S-300 - poinformował ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

S-300 bardzo dobrze działają. Chodzi o to, że nie były produkowane w Ukrainie, to znaczy nie mamy produkcji rakiet S-300, dlatego wykorzystujemy zapasy - podkreślił Reznikow na briefingu w Odessie.

Ze wszystkimi ministrami obrony tych krajów, które również na uzbrojeniu mają S-300, prowadzimy rozmowy o możliwości uzupełnienia tych zapasów rakiet z ich magazynów i arsenałów - dodał.

S-300 to system obrony powietrznej produkcji sowieckiej i rosyjskiej, którego zasadniczym przeznaczeniem jest zwalczanie wrogich rakiet i samolotów.

16:37

Jestem podbudowana odpornością tych sektorów ukraińskiej gospodarki, które nie są bezpośrednio dotknięte działaniami wojennymi - oświadczyła szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa.

Georgiewa, która wypowiadała się podczas konferencji zorganizowanej w Nowym Jorku przez agencję Reutera, oceniła, że ataki na cywilną infrastrukturę na Ukrainie zwiększają koszty wspierania gospodarki tego kraju. Aby była ona w stanie funkcjonować w 2023 roku, konieczne będzie zasilanie jej co miesiąc sumą rzędu 4-5 mld dol. Wcześniej MFW ocenił, że nakłady te wyniosą około 3-4 mld dolarów miesięcznie.

16:36

Bunkry, z których może korzystać Władimir Putin, istnieją na terenie Rosji od Moskwy do Uralu, w prace przy nich zaangażowani byli robotnicy, którzy wznosili pałac pod Gelendżykiem nazywany "pałacem Putina" - podał rosyjski portal Sobiesiednik.

Za budowę bunkrów odpowiedzialny jest - według portalu - Główny Zarząd Programów Specjalnych (ros. skrót GUSP) prezydenta Rosji, który wywodzi się ze struktury z czasów radzieckich, przygotowującej sieć bunkrów w czasach zimnej wojny. Szefem GUSP jest Aleksandr Liniec, a w skład struktury wchodzi kilka jednostek armii, w tym rozlokowanych w zamkniętych garnizonach wojskowych - podaje Sobiesiednik.

15:45

Skradzione z Ukrainy zboże jest rozprowadzane przez statki należące do Piotra Chodykina lub przez niego zarządzane, który jest właścicielem m.in. RIF Trading, największego rosyjskiego eksportera zboża i dużego gracza na światowym rynku - wynika z opublikowanego śledztwa przeprowadzonego przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".

15:51

Tak jak prezydent Rosji Władimir Putin poniósł porażkę próbując pokonać Ukrainę, tak samo poniósł porażkę próbując podzielić lub zniszczyć OBWE - powiedziała w Łodzi amerykańska podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland.

Victoria Nuland bierze udział w dwudniowej Radzie Ministerialnej OBWE w Łodzi podsumowującej polskie przewodnictwo w tej organizacji.

15:40

Grudniowa Rada Europejska potwierdzi dalsze zaangażowanie Unii w udzielanie Ukrainie wsparcia politycznego, wojskowego, humanitarnego i finansowanego - mówił podczas sejmowej komisji minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

15:30

W ramach kolejnej wymiany jeńców ze stroną rosyjską do domu wraca 50 Ukraińców - poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy. To czwarta wymiana jeńców w ciągu dwóch tygodni.

Wymiana objęła m.in. obrońców Mariupola i zakładów Azowstal w tym mieście oraz żołnierzy rannych w walkach na odcinku donieckim, ługańskim i zaporoskim.

Wśród wymienionych są też jeńcy, którzy byli przetrzymywani w obozie w Ołeniwce. 29 lipca w tej miejscowości na okupowanym terytorium obwodu donieckiego Ukrainy doszło do eksplozji, w której zginęło ponad 50 jeńców ukraińskich.

15:19

Na wojnie przeciwko Ukrainie zginęło, zostało rannych albo trafiło do niewoli ok. 200 tys. rosyjskich żołnierzy - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy, cytowany w czwartek przez portal RBK-Ukraina.

Według aktualnych danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy i wywiadu wojskowego, od początku inwazji zginęło ok. 90 tys. rosyjskich żołnierzy - powiedział Podolak.

Wraz ze stratami sanitarnymi, obejmującymi wojskowych, którzy zostali ranni, przeszli amputację, ciężko chorują, oraz wziętymi do niewoli i tymi, którzy zaginęli bez wieści, nieodwracalne rosyjskie straty na wojnie wynoszą ok. 200 tysięcy - podsumował Podolak.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskiej armii gen. Mark Milley szacował w połowie listopada rosyjskie straty podczas inwazji na Ukrainę - poniesione od jej początku 24 lutego, czyli nieobejmujące jeszcze zmobilizowanych jesienią rezerwistów - na ponad 100 tys. zabitych i rannych.

14:46

Zatrzymano 51-letniego mieszkańca Kijowa, który jest podejrzany o zgłoszenie 28 listopada fałszywej informacji o ładunku wybuchowym w siedzibie prezydenta Ukrainy - poinformowało biuro Wołodymyra Zełenskiego.

W mieszkaniu mężczyzny znaleziono i skonfiskowano telefon z kartą SIM, z której wysłano fałszywe zgłoszenie o bombie. Znaleziono tam też symbole komunistyczne i tzw. wstążki gieorgijewskie (św. Jerzego), uważane w tym kraju za symbol rosyjskiej agresji.

"Służba bezpieczeństwa prezydenta jest gotowa zdecydowanie reagować na wszelkie próby zakłócenia efektywnego działania szefa państwa i jego biura" - zapewniono.

14:38

Z okupowanych terenów Ukrainy wywieziono około 5 tysięcy więźniów, aby następnie wcielić ich do rosyjskiej armii i wysłać na wojnę przeciwko ich własnej ojczyźnie - powiadomiła przewodnicząca niezależnej organizacji pozarządowej Ruś Siedząca Olga Romanowa w rozmowie z rosyjską opozycyjną telewizją Nastojaszczeje Wriemia.

14:32

Sytuacja wojsk rosyjskich na Ukrainie wygląda tak źle, że Władimirowi Putinowi nie wystarcza już werbowanie dodatkowych żołnierzy ze wszystkich zakątków Rosji. Uczestnicząca w walkach rosyjska najemnicza grupa Wagnera posuwa się obecnie do rekrutowania przestępców z Republiki Środkowoafrykańskiej - informuje w czwartek dziennik "Bild".

"Od października oddziały paramilitarne (grupy) Wagnera wchodziły do aresztów wojskowych i policyjnych, uwalniając przestępców, w tym uwięzionych za gwałty na kobietach i dziewczętach. Nikt ich nie powstrzymuje, ponieważ rząd dał im tyle władzy, by mogli robić, co chcą" - opisuje "Bild". Członkowie grupy Wagnera mieli przy tym oświadczyć, że "uwolnieni (przestępcy) będą dla nich pracować za granicą" - w Mali i na Ukrainie, gdzie mają być pilnie potrzebni.

Najemnicy z grupy Wagnera działają w Republice Środkowoafrykańskiej od 2017 roku. Jak przypomina "Bild", wtedy to tamtejszy rząd poprosił Rosję o pomoc w walce z rebeliantami - jak tłumaczyła to Moskwa. W ciągu ostatnich pięciu lat kremlowscy najemnicy rozszerzyli swoją sieć powiązań na wszystkie obszary kraju.

13:49

Na terytorium całej Ukrainy (za wyjątkiem okupowanego Krymu) wydano alarmy przeciwlotnicze. Ukraińskie władze twierdzą, że wojska rosyjskie przygotowują nową falę ataków rakietami i dronami.

13:45

Szwajcaria zamroziła do tej pory około 7,9 miliarda dolarów rosyjskich funduszy w ramach sankcji Zachodu nałożonych na Rosję po jej inwazji na Ukrainę - przekazał szwajcarski rząd.

Oznacza to wzrost o około 0,8 miliarda dolarów w stosunku do ostatnich danych opublikowanych przez szwajcarski Sekretariat Stanu do Spraw Gospodarczych (SECO) w lipcu.

12:59

Wybuch gazociągu Nord Stream spowodował ładunek umieszczony na zewnątrz rury - poinformował szwedzki prokurator Mats Ljungqvist.

Według dziennika "Expressen", oznacza to, że bomba mogła zostać podłożona z wykorzystaniem statku.

Do uszkodzeń gazociągów Nord Stream 1 i 2 doszło pod koniec września. Operator Nord Stream 1, spółka Nord Stream AG, poinformowała na początku listopada, że znaleziono na morskim dnie dwa kratery o głębokości od 3 do 5 metrów, będące pochodną wybuchu. Dochodzenie w sprawie wybuchów prowadzi szwedzka prokuratura, a oddzielne badania miejsc uszkodzeń Nord Stream przeprowadziły również władze Danii i Niemiec.

12:51

Zwalczanie handlu ludźmi w obliczu wojny na Ukrainie to nie tylko obowiązek OBWE, ale także moralna odpowiedzialność nas wszystkich - podkreśliła podczas jednego z paneli towarzyszącemu szczytowi OBWE w Łodzi sekretarz generalna międzynarodowej organizacji Helga Maria Schmid.

12:42

Przed rosyjską inwazją na Ukrainę Aleksiej Mordaszow uznawany był za najbogatszego człowieka w Rosji. Producent stali i udziałowiec niemieckiego koncernu turystycznego TUI był jednym z pierwszych Rosjan, których dotknęły zachodnie sankcje. Obecnie miliarder skarży się na duże straty, spowodowane właśnie sankcjami - pisze portal dziennika "Welt".

Od czasu nałożenia sankcji należący do Mordaszowa koncern Siewierstal odnotował straty w wysokości ponad 400 milionów dolarów m.in. przez zakaz eksportu, konfiskatę towaru i rezerw gotówkowych - przyznał oligarcha.

12:40

Czas na puste kompromisy się skończył; zbyt wiele żyć ludzkich zostało zniszczonych przez rosyjską niczym niesprowokowaną agresję. Nie mamy prawa dawać Putinowi szansy na to, by stosowany przez niego szantaż okazał się skuteczny - mówił w Łodzi podczas posiedzenia OBWE szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Podczas swojego przemówienia ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba podkreślał konieczność przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy, usunięcia z jej terytorium rosyjskich wojsk, "przywrócenia sprawiedliwości" oraz normalnego funkcjonowania Ukraińców.

12:18

Prawdopodobnie trzech lub czterech rosyjskich żołnierzy zbiegło z poligonu pod Baranowiczami w zachodniej części Białorusi, około 100 km od granicy z Polską - poinformowały niezależne białoruskie media, cytowane przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

12:16

Nauczyciele z okupowanego przez Rosję Krymu są zmuszani do tego, by rzekomo "dobrowolnie" przekazywali część swoich miesięcznych wynagrodzeń na potrzeby sił zbrojnych i tym samym wspierali agresję Kremla na Ukrainę - poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Władze w Moskwie próbują w ten sposób imitować powszechne poparcie społeczeństwa dla najazdu na sąsiedni kraj. Według portalu jest to fikcja, ponieważ wojna z Ukrainą nie ma w Rosji żadnego "narodowego" charakteru, a Kreml musi uciekać się do przymusu, aby znaleźć pieniądze dla swoich żołnierzy. Takie desperackie działania nie poprawią jednak sytuacji rosyjskich wojsk - oceniono na łamach serwisu.

12:15

Pełniący obowiązki głównego inżyniera Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Jurij Czerniczuk, który dopuścił się zdrady i kolaboracji z rosyjskimi okupantami, został odwołany z funkcji - powiadomił na Telegramie ukraiński państwowy koncern Enerhoatom.

Zmiana nastąpiła również na stanowisku generalnego dyrektora obiektu. Obowiązki szefa elektrowni będzie odtąd wykonywał Dmytro Werbycki, natomiast poprzedni dyrektor Ihor Muraszow, który jesienią został na krótko zatrzymany przez Rosjan, obejmie funkcję głównego inżyniera.

Na początku października okupanci "tymczasowo zatrzymali" Muraszowa w celu przesłuchania. W sprawie uwolnienia dyrektora negocjowała ze stroną rosyjską Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Po kilku dniach mężczyznę wypuszczono, a MAEA poinformowała, że Muraszow przebywa ze swoją rodziną na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę i nie będzie kontynuował pracy w elektrowni.

12:14

Grupa rosyjskich generałów przybyła do Mińska - podał Biełaruski Hajun, niezależny projekt medialny, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi. Źródło to zaznacza, że oficjalne media nie informowały o tej wizycie.

11:34

W momencie, gdy zaczniemy traktować rosyjskie bestialstwo jako coś normalnego, będzie to równoznaczne ze zwycięstwem idei, tego co nazywane jest "ruskim mirem", a co oznacza brutalność, agresję, wojnę, biedę i śmierć - mówi prezydent Andrzej Duda podczas sesji otwierającej dwudniowego posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE w Łodzi.

09:56

Rosyjska strategia niszczenia krytycznej infrastruktury Ukrainy przynosi mniejszy efekt niż zakładano, bo Rosja zużyła już znaczną część pocisków manewrujących, a po miesiącach wojny ataki nie osłabiają morale Ukraińców - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od października Rosja wielokrotnie atakowała ukraińską sieć dystrybucji energii elektrycznej, głównie za pomocą pocisków manewrujących.

"Jest to prawdopodobnie pierwszy przykład próby wdrożenia przez Rosję koncepcji strategicznej operacji niszczenia krytycznie ważnych celów (SODCIT), kluczowego elementu przyjętej przez nią w ostatnich latach doktryny wojskowej. Rosja wyobraża sobie SODCIT jako wykorzystanie rakiet dalekiego zasięgu do uderzenia w krytyczną infrastrukturę narodową wrogiego państwa, a nie w jego siły zbrojne, w celu osłabienia morale ludności i ostatecznego zmuszenia przywódców państwa do kapitulacji" - wyjaśniono.

"Rosyjskie ataki nadal powodują braki w dostawach energii elektrycznej, co skutkuje masowym, szeroko zakrojonym cierpieniem humanitarnym na całej Ukrainie. Jednak skuteczność tej strategii została prawdopodobnie osłabiona, ponieważ Rosja zużyła już dużą część odpowiednich do tego pocisków na cele taktyczne. Również w sytuacji, gdy Ukraina od dziewięciu miesięcy skutecznie mobilizuje się, materialny i psychologiczny efekt SODCIT jest prawdopodobnie mniejszy niż gdyby został on zastosowany w początkowym okresie wojny" - dodano.

09:27

Na froncie w Ukrainie zginął żołnierz polskiego pochodzenia, 33-letni Wiaczesław Kaurkin - poinformował Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie. Był obywatelem Ukrainy, który mieszkał w Polsce. Na wieść o wojnie powrócił do swego kraju, by walczyć z najeźdźcą.

08:49

Od początku wojny z Ukrainy do Polski wjechało 8 mln 97 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 6 mln 281 tys. - poinformowała straż graniczna.

07:54

W rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, wojska rosyjskie czynią pewne postępy, ale powtarzają błędy z poprzednich kampanii, gdy koncentrowały się na zdobyciu dużym kosztem celów mało ważnych strategicznie - ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

07:14

Najpierw rozminowywanie budynków, a dopiero potem naprawa zrujnowanej przez wycofujących się Rosjan infrastruktury i pomoc mieszkańcom - takie kroki podejmują władze w wyzwalanych spod okupacji miejscowościach południowej Ukrainy.

Jako pierwsi wkraczają saperzy. Rosjanie zostawiają po sobie bardzo dużo groźnych niespodzianek, przede wszystkim zaminowane obiekty infrastruktury - mówi PAP Iwan Kuchta, szef administracji wojskowo-cywilnej w mieście Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim, do którego wojska ukraińskie weszły 10 listopada.

W pierwszych dniach po wyzwoleniu wjazd do Snihuriwki był zamknięty dla osób cywilnych z zewnątrz, a dziennikarze mogli tam przebywać jedynie po uzgodnieniu z armią i w towarzystwie uzbrojonych oficerów prasowych.

Prowadzone są działania zabezpieczające, rozminowywanie i póki się to nie zakończy, wjazd do miasta będzie zakazany - wyjaśnia Kuchta.

05:21

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował po raz kolejny kontrowersyjną propozycję planu pokojowego, złożoną przez amerykańskiego miliardera Elona Muska, aby zakończyć rosyjską ofensywę i zaprosił go do przyjazdu na Ukrainę.

Jeśli chcesz zrozumieć, co zrobiła tutaj Rosja, przyjedź na Ukrainę i sam zobacz wszystko - powiedział Zełenski na konferencji, zorganizowanej przez "The New York Times". A potem powiesz mi, jak zakończyć tę wojnę, kto ją rozpoczął i kiedy ona może się skończyć - dodał.

Elon Musk wywołał kontrowersje na Twitterze w październiku propozycją planu pokojowego między Kijowem a Moskwą. Amerykański miliarder zasugerował, by Krym pozostał integralną częścią Rosji, Ukraina stała się państwem neutralnym oraz wysunął pomysł organizacji nowych referendów pod nadzorem ONZ w regionach Ukrainy "anektowanych" przez Rosjan.

05:19

Administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa możliwość znacznego rozszerzenia szkolenia ukraińskiego wojska w amerykańskiej bazie w Niemczech. Chodzi o przeszkolenie do 2500 osób miesięcznie - podała CNN.

Według CNN rząd USA zamierza zwiększyć nie tylko liczbę ukraińskich żołnierzy, których będzie szkolić, ale chce także zmienić samo podejście do szkolenia.

Zgodnie z nowym programem szkolenie objęłoby znacznie większe grupy ukraińskiego wojska w zakresie bardziej złożonych taktycznych metod walki, w tym koordynacji manewrów piechoty i artylerii.

CNN przypomina, że od początku wojny na Ukrainie USA przeszkoliły zaledwie kilka tysięcy ukraińskich żołnierzy, głównie w małych grupach, z określonych systemów uzbrojenia.

05:13

Trzeciego dnia wizyty w Wielkiej Brytanii Pierwsza Dama Ukrainy Ołena Zełenska w środę spotkała się z królem Wielkiej Brytanii Karolem III, a także uczestniczyła w przyjęciu, wydanym przez królową-małżonkę Camillę - poinformowała agencja Ukrinform.

Razem z Jego Królewską Mością Królem Karolem III spotkaliśmy się ze społecznością ukraińską w katedrze greckokatolickiej, która w sierpniu wraz ze Związkiem Ukraińców w Wielkiej Brytanii utworzyła wyjątkowy hub: The Ukrainian Welcome Center, który pomaga uchodźcom z Ukrainy m.in. w zakwaterowaniu, zaaklimatyzowaniu się czy nawiązaniu więzi z tutejszą społecznością - powiedziała żona ukraińskiego prezydenta Wołydymyra Zełenskiego.

Podkreśliła, że odkąd Rosja przeszła na taktykę terroru energetycznego, wszyscy rozumieją, że ta zima będzie najcięższa, odkąd Ukraina odzyskała niepodległość. Jestem więc wdzięczna za to, że przynajmniej część Ukraińców, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, jest w stanie przeczekać zimę bez narażania się na brak prądu - zaznaczyła.

Zełenska była także gościem królowej-małżonki Camilli, która zorganizowała przyjęcie z okazji Dnia Walki o Eliminację Przemocy Wobec Kobiet.

To dla mnie zaszczyt osobiście poznać Jej Królewską Mość i mieć możliwość opowiedzenia, co się działo i dzieje na naszych terytoriach czasowo okupowanych przez Rosję, jakie straszne zbrodnie popełniają okupanci na naszych kobietach i dzieciach - mówiła Pierwsza Dama Ukrainy.

Zełenska spotkała się także z ministrem zdrowia Wielkiej Brytanii Stephenem Barkleyem oraz ministrem obrony Benem Wallace'em. 

05:07

Koncern Raytheon Technologies otrzyma kontrakt na produkcję sześciu systemów obrony powietrznej NASAMS dla Ukrainy - podał Pentagon. Systemy mają trafić na Ukrainę w ramach zapowiedzianego już wcześniej pakietu pomocy wojskowej, a data wykonania umowy to listopad 2025.

Kontrakt ma dotyczyć zakupu baterii NASAMS, szkolenia i wsparcia logistycznego dla ukraińskiej armii. "Prace zostaną wykonane w Tewksbury w stanie Massachussetts, a szacowana data ich wykonania to 28 listopada 2025 r." - podano w komunikacie.

USA jeszcze w sierpniu ogłosiły, że przekażą 6 systemów NASAMS jako część wartego 3 mld dolarów pakietu pomocy wojskowej. W odróżnieniu od większości uzbrojenia przekazywanego przez USA, NASAMS zostaną zakupione w ramach programu Ukraine Assistance Security Initiative (USAI), a nie dostarczone z zasobów sił USA. To oznacza dłuższy termin dostaw, zapowiadany na 1-2 lata.

NASAMS, czyli Narodowy Zaawansowany System Rakietowy Ziemia-Powietrze (National Advanced Surface-to-Air Missile System) to system średniego zasięgu produkowany przez Raytheon i norweski koncern Kongberg. Tej jesieni na Ukrainę trafiły dwa pierwsze, ogłoszone jeszcze w czerwcu systemy, dostarczone we współpracy USA i Norwegii.

05:05

Uznanie Hołodomoru przez niemiecki Bundestag za ludobójstwo narodu ukraińskiego to efekt wieloletniej pracy Ukraińców - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew, komentując głosowanie niemieckiego parlamentu nad ustawą w tej sprawie.

To bardzo ważny dzień. Bardzo się cieszę z tej decyzji. To znak wielkiej pracy, jaką Ukraińcy wykonują od wielu lat. Społeczność ukraińska w Niemczech, ukraińscy dyplomaci, historycy, rząd Ukrainy, prezydent Ukrainy - wszyscy włączyli się w ten proces - mówił Makiejew.

Według niego w Niemczech nastąpiła fundamentalna zmiana w postrzeganiu Ukrainy. Ambasador zaznaczył, że bardzo chciałby, aby temat Ukrainy stał się "czymś osobistym" dla każdego Niemca.

Deputowani Bundestagu w środę zdecydowaną większością głosów oficjalnie uznali klęskę celowo wywołanego głodu na Ukrainie w latach 1932-1933 za zbrodnię ludobójstwa. Wniosek w tej sprawie złożyli wspólnie posłowie koalicji rządowej (socjaldemokratyczna SPD, Zieloni, liberalna FDP) i będący w opozycji chadecy z Unii CDU/CSU.