Władimir Putin miał wygłosić orędzie do Rosjan. Prorosyjscy propagandziści przekazali jednak, że zostało ono przełożone na środę. Prorosyjscy separatyści ogłosili plany przeprowadzenia referendów w sprawie przyłączenia do Rosji Donbasu i części zajętych obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował, że Rosja zamierza przerzucić jednostki 217. pułku spadochronowo-desantowego z Syrii do walk na Ukrainie. Powodem - według sztabu - są problemy w zmobilizowaniu na Ukrainę nowych sił z Rosji. W miejscowości Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim na policja i prokuratura odkryły dwie piwnice, w których podczas okupacji rosyjskiej byli przetrzymywani i torturowani cywile. Najnowsze informacje dotyczące 209. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę mamy w naszej relacji z 20.09.2022.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:50

Nową ambasador USA w Rosji zostanie Lynne Tracy, obecnie kierująca amerykańską placówką dyplomatyczną w Armenii - poinformował Biały Dom. John Sullivan, dotychczasowy ambasador USA w Rosji, opuścił Moskwę 4 września w związku z upłynięciem jego kadencji.

23:44

Prokurator generalny USA Merrick Garland spotkał się we wtorek w Waszyngtonie z głównym prokuratorem Ukrainy i zgodził się na zacieśnienie współpracy w celu ścigania osób zaangażowanych w zbrodnie wojenne i inne przestępstwa w Ukrainie - poinformowała agencja Reutera, cytując komunikat Departamentu Sprawiedliwości.

23:24

NEXTA przekazuje, że orędzie Putina spodziewane jest w środę w godzinach 9-10 czasu moskiewskiego, czyli 8-9 czasu polskiego.

22:06

"W Rosji nie będzie powszechnej mobilizacji" - poinformował Andriej Kartapołow, przewodniczący Komisji Obrony rosyjskiej Dumy Państwowej. Jak dodał, możliwe jest wprowadzenie stanu wojennego "w niektórych regionach Rosji".

21:33

Rosyjscy propagandziści wieczorem w mediach społecznościowych poinformowali, że przemówienie Putina ma odbyć się dopiero w środę.

Margarita Simonjan, redaktor naczelna Russia Today, napisała na Telegramie: "Idźcie spać". 

21:01

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja ma przetransportować spadochroniarzy z Syrii do Ukrainy. Powodem wycofania rosyjskiej jednostki jest brak żołnierzy.

20:46

Na profilu OSINtechnical opublikowano nagranie - jak napisano - pojazdów zakupionych dzięki dotacji z USA.

20:24

Armia ukraińska poinformowała o zestrzeleniu drona bezzałogowego, wyprodukowanego w Iranie i używanego przez atakujące Ukrainę wojska rosyjskie. Dron bojowy Shahed-136 został zestrzelony w obwodzie mikołajewskim na południu Ukrainy.

Jak podała agencja Ukrinform, Rosjanie oznaczają te drony własną nazwą Gerań-2. O zestrzeleniu najprawdopodobniej takiej samej maszyny w obwodzie charkowskim armia ukraińska informowała przed tygodniem.

Shahed-136 to bojowe drony-kamikadze o zasięgu 2,5 tys. kilometrów. Aparaty te są stosunkowo nieduże i latają nisko, przez co są trudne do wykrycia dla ukraińskich systemów obrony powietrznej.

20:11

Portal Faytuks News podał, że został skasowany tweet informujący o zaplanowanym na godzinę 20 czasu moskiewskiego (godz. 19 czasu polskiego) orędziu Putina

19:45

Zniszczona przez Rosjan ukraińska Kamjanka:

W tym horrorze żyje 9 osób, które były świadkiem tego, co tu zaszło. Kiedyś we wsi mieszkało 1000 osób - podaje Nexta.

19:28

Nadal nie rozpoczęło się zapowiadane przemówienie Putina. Według źródeł w mediach społecznościowych orędzie mogło zostać przesunięte o 2 godziny lub odwołane.

19:10

Zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy jako "trofea" ukraińskie - podaje ТРУХА English.

18:59

Za chwilę ma się rozpocząć orędzie Władimira Putina do Rosjan.

18:55

Gdyby prezydent Rosji Władimir Putin odważył się na użycie broni nuklearnej przeciwko Ukrainie, to byłoby to złamanie światowych tabu i postawiłoby Rosję już całkowicie poza wszelkim nawiasem - powiedział w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.

18:52

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że referendum nie zostanie uznane przez społeczność międzynarodową - podaje Reuters.

18:39

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan stwierdził, że Rosja użyje referendów do zaanektowania terytorium (Ukrainy) teraz lub w przyszłości.

Jak dodał, "Putin może przygotowywać się do zarządzenia mobilizacji" oraz że Rosji brakuje personelu, który mógłby zostać "rzucony do wojny z Ukrainą".

18:25

Nexta za rosyjskimi mediami: Putin odmówił pilnej rozmowy z Macronem. Konwersacja została odłożona o kilka dni.

18:19

W kolejnych dniach odbędę dalsze spotkania m.in. z inwestorami oraz najprawdopodobniej z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem w sprawie udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy, a w środę spotkam się z prezydentem USA Joe Bidenem - poinformował w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda.

Polski przywódca przebywa w Stanach Zjednoczonych, gdzie bierze udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

18:11

Po raz kolejny wzywam naszych obywateli, którzy teraz przymusowo są na terytoriach pod czasową okupacją, by nie uczestniczyli w żadnych referendach (..), nie szli na nie i nie brali udziału w tak zwanych komisjach - powiedziała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Zaapelowała następnie: "Ignorujcie cały ten proces i w ten sposób pomóżcie armii i sobie".

Wicepremier przypomniała, że parlament Ukrainy ma się zająć projektem ustawy przewidującym wieloletnie kary więzienia za przyjęcie paszportu rosyjskiego.

17:57

W Nowym Jorku rozpoczęła się sesja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Większość światowych polityków po wczorajszych uroczystościach pogrzebowych Królowej Elżbiety Drugiej poleciała do USA. 

Jak informuje korespondent RMF FM Paweł Żuchowski, można się spodziewać, że w czasie wystąpienia przedstawiciela Rosji - na znak protestu - inni politycy wyjdą z sali.

17:43

Reuters: Kancelaria prezydenta Ukrainy podała, że rosyjskie pseudo-referendum anuluje najmniejszą szansę zakończenia wojny poprzez dyplomację.

17:24

Nieoficjalnie: O godzinie 20 czasu moskiewskiego (godz. 19 czasu polskiego) przemówi Władimir Putin. Będzie mu towarzyszyć minister obrony Siergiej Szojgu.

17:15

Żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy przy granicy ukraińsko-rosyjskiej w obwodzie charkowskim:

17:09

Jak podała Nexta, prezydent Francji Emmanuel Macron pilnie poprosił o rozmowę telefoniczną z Putinem.

17:00

Pozorne "referendum" ani hybrydowa "mobilizacja" niczego nie zmienią. Rosja była i pozostaje agresorem nielegalnie okupującym części Ukrainy. Ukraina ma prawo wyzwolić swoje terytoria i będzie je wyzwalało, bez względu na to, co mówi Rosja - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

16:45

Prorosyjscy separatyści ogłosili plany przeprowadzenia referendów w sprawie przyłączenia do Rosji Donbasu i części zajętych obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Głosowania mają się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Przewodniczący tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin powiedział, że "głosowanie na zawsze zmieni krajobraz polityczny na korzyść Moskwy". Ukraińcy twierdzą, że pośpiech separatystów to między innymi reakcja na ich skuteczną kontrofensywę.

16:33

Na granicy okupowanego Krymu i również okupowanego obwodu chersońskiego Ukrainy Rosjanie budują fortyfikacje dla ludzi i ciężkiego sprzętu wojskowego - można odnieść wrażenie, jakby szykowali się do odparcia szturmu - poinformowało na Facebooku przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy w Autonomicznej Republice Krymu.

Przedstawicielstwo podało też, że w Sewastopolu rosyjscy okupanci dokonują inspekcji piwnic w wielopiętrowych budynkach, przy czym nie informują mieszkańców o charakterze prowadzonych działań.

Ponadto - podało przedstawicielstwo - po raz kolejny przedłużono okres zamknięcia lotniska w Symferopolu dla lotnictwa cywilnego. Zakaz ten wprowadzono 24 lutego - w dniu rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę - i od tamtej pory jest on przedłużany co tydzień. Natomiast w Sewastopolu do 28 września okupanci przedłużyli obowiązywanie "żółtego stopnia" zagrożenia terrorystycznego. Na całym okupowanym Krymie obowiązuje on do 23 września.

Na stacjach benzynowych na półwyspie wieszane są ogłoszenia, w których okupacyjna władza szuka "ochotników" do 810. brygady piechoty morskiej w celu realizacji zadań związanych ze "specjalną operacją wojskową", jak rosyjska propaganda nazywa agresję Kremla na Ukrainę. Przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy zaznacza, że według danych ukraińskiego sztabu generalnego brygada ta straciła 85 proc. stanu osobowego. Dodaje, że według stanu na 20 września na okupowanym Krymie pochowano już 156 żołnierzy armii rosyjskiej, z których 78 było najprawdopodobniej obywatelami Ukrainy. Liczba ta może być zaniżona, ponieważ wiele pochówków odbywa się bez rozgłosu.

Przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy informuje również o ukraińskich działaniach propagandowych. Na budynku, w którym mieściła się przed rosyjską okupacją siedziba przedstawicielstwa, ruch oporu pod nazwą Żółta Wstążka powiesił plakat z napisem: "Otwarcie już wkrótce. Krym to Ukraina".

16:20

Bezprawne referenda nie są w stanie zatrzymać sił zbrojnych Ukrainy - napisał w mediach społecznościowych Mychajło Podolak. W ten sposób doradca ukraińskiego prezydenta skomentował zapowiedź przeprowadzenia w najbliższych dniach plebiscytów w sprawie przyłączenia do Rosji Donbasu i części zajętych obwodów chersońskiego i zaporoskiego.

16:10

Ukraiński minister spraw zagranicznych stwierdził, że proponowane referendum niczego nie zmieni - podał Reuters.

15:57

Deputowani Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji - PAP) coraz częściej mówią o wojnie z Zachodem i o tym, że konieczna jest mobilizacja - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki dla portalu Kyiv Post. 

Ocenił, że w Rosji nasiliła się "retoryka mobilizacyjna": np. przywódca komunistów Giennadij Ziuganow i inni działacze "mówią o tym, że faktycznie trwa wojna (...) i że potrzebne jest ogłoszenie wojny i mobilizacji".

Skibicki zwrócił uwagę, że rosyjscy politycy głoszą, że chodzi o wojnę "nie po prostu z Ukrainą, a z NATO i USA, dlatego, że te walczą po stronie Ukrainy".

15:42

Nasz świat jest w wielkich tarapatach: nasze podziały się rozszerzają, nierówności się pogłębiają, a wyzwania się rozprzestrzeniają - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w rocznym sprawozdaniu rozpoczynającym debatę generalną 77. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. 

Jak dodał, mimo problemów, porozumienie w sprawie umożliwienia eksportu ukraińskiej żywności jest "symbolem tego, co możemy zrobić, kiedy jesteśmy razem" i "źródłem najrzadszego surowca na Ziemi - nadziei".

15:30

Kolejne miejsce pochówku odkryte w obwodzie kijowskim. Ukraińskie władze odnalazły ciała dwóch cywilów zabitych przez rosyjskich żołnierzy.

15:18

Jak czytamy w komunikacie ukraińskiego ministerstwa obrony, jest bardzo prawdopodobne, że dowództwo rosyjskiej Floty Czarnomorskiej relokuje swoje okręty podwodne z Sewastopola do Noworosyjska.

15:06

Rosyjskie media podają, że pseudo-referenda w obwodach donieckim i ługańskim mają odbyć się w dniach 23-28 września.

14:42

Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało zdjęcie z obwodu donieckiego - na fotografii widać rosyjski ostrzał terytorium Ukrainy.

14:31

Rosyjski parlament przyjął projekt ustawy o zaostrzeniu kar za dezercję, zniszczenie mienia wojskowego i niesubordynację. Kary dotyczą żołnierzy uczestniczących w "wojskowej mobilizacji" lub "sytuacji walki".

Kopię ustawy widział przedstawiciel Reutersa. Jak poinformowała agencja, dobrowolne poddanie się przez żołnierza będzie traktowane w Rosji jak przestępstwo, za które grozi 10 lat więzienia.

Odpowiedzialność karna jest także przewidziana w przypadku niestawienia się poborowych na wezwanie władz wojskowych.

Wobec żołnierzy wprowadzona zostaje również kara za niewypełnienie rozkazu dowódcy w trakcie mobilizacji lub walki, a także za odmowę udziału w działaniach wojennych lub zbrojnych (od dwóch do trzech lat więzienia).

14:16

Naiwnym szantażem, groźbami i straszakami "referendów" nazwał szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak wezwania rosyjskich władz okupacyjnych w Ukrainie do przeprowadzenia niezwłocznych referendów w sprawie przyłączenia okupowanych terenów do Rosji. Samozwańcze władze tak zwanej Ługańskiej Republiki Ludowej planują referendum już na piątek.

Tak wygląda strach przed klęską. Wróg się boi, prymitywnie manipuluje. Ukraina rozwiąże problem rosyjski. Zagrożenie można zlikwidować tylko siłą - dodał urzędnik.

Z apelami do samozwańczych władz tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych o "niezwłoczne" referendum w sprawie przyłączenia ich do Rosji wystąpiły w poniedziałek "izby społeczne" tych separatystycznych tworów utrzymywanych przez Rosję. We wtorek ponowne wezwanie wystosowały władze okupacyjne na terytorium obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

14:03

Reuters za agencją RIA podał, że kontrolowana przez Rosję część ukraińskiego obwodu zaporoskiego ma w najbliższych dniach przeprowadzić referendum.

13:55

Obwód zaporoski: Współpracownicy Rosji na spotkaniu popierającym "referendum".

13:46

Niezależny białoruski portal Nexta opublikował nagranie, na którym widać prawdopodobnie efekt rosyjskiego ostrzału ukraińskiej wsi Ozerne w obwodzie donieckim przy użyciu amunicji zapalającej.

13:39

Jak podaje Reuters, Władimir Putin powiedział, że Rosja musi zwiększyć zdolności rosyjskiego przemysłu produkcji broni

Rosyjska broń jest bardzo efektywna w Ukrainie - stwierdził Putin. Jego zdaniem, "wszystkie rezerwy broni NATO trafiają do Ukrainy".

13:27

Po raz pierwszy od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę otwarto w Kijowie restauracje McDonald's. Na razie sieć sprzedaje posiłki jedynie w trybie dostawy przez firmy kurierskie za pośrednictwem aplikacji - poinformował we wtorek ukraiński portal Telegraf.

Na razie otwarto jedynie kilka restauracji. Od rana przed lokalami, które miały sprzedawać posiłki, utworzyły się kolejki dostawców. Po dwudziestu minutach od otwarcia serwisowi dostawczemu Glovo zabrakło kurierów, a aplikacja McDelivery przestała działać z powodu przeciążenia - poinformował Telegraf.

Wznowienie pracy wszystkich restauracji sieci McDonald’s w Kijowie i innych miastach Ukrainy ma się odbywać stopniowo w ciągu dwóch miesięcy. Sieć wypracowała nowe zasady bezpieczeństwa i przepisy pracy. Wznowienie działalności sieci to dobry sygnał dla zagranicznych inwestorów - informuje Telegraf.

13:20

Jak podaje Reuters, Ługańska Republika Ludowa przyjęła prawo dotyczące przeprowadzenia referendum o przyłączeniu do Rosji.

13:15

Ukraińskie siły zbrojne zniszczyły opuszczony przez Rosjan czołg.

13:04

Wzmocnić obronę powietrzną można tylko kupując nowe systemy (przeciwlotnicze i przeciwrakietowe). I nie jest to kwestia pieniędzy, chociaż są to duże kwoty - od pół mld do 2 mld dol. Pieniądze możemy znaleźć, ale to jest problem krajów-producentów. Te kompleksy produkują USA, Izrael, konsorcjum niemiecko-francusko-włoskie - powiedział Wołodymyr Zełenski portalowi Ukraińska Prawda.

Jak dodał, "partnerzy chcą nam pomóc, ale swoich gotowych systemów nie mogą oddać, a tylko wyprodukować nowe".

I dlatego czekamy. Izrael mógłby nam pomóc, ale z nim sprawa jest trudniejsza - powiedział Zełenski.

Zełenski przypomniał, że Ukraina oczekuje na dostawy systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu od USA (NASAMS) i Niemiec (IRIS). One by nam teraz bardzo pomogły, czekamy na nie - powiedział ukraiński przywódca.

12:50

Propaganda w rosyjskich mediach coraz częściej zaczyna się wymykać spod kontroli. Przekaz na tyle mija się z rzeczywistością, że negatywnie reagują nawet proputinowsko nastawieni dziennikarze. Do wymiany zdań prowadzącej z ekspertem doszło podczas rozmowy w proklemowskiej telewizji Rossija 1.

12:35

Holenderskie MSZ potwierdziło, że na froncie na Ukrainie zginął 27-letni obywatel Niderlandów - informuje dziennik "De Telegraaf". Mężczyzna walczył w Międzynarodowym Legionie Obrony Terytorialnej Ukrainy. To już trzeci Holender, który zginął na Ukrainie w rezultacie rosyjskiej inwazji.

12:04

Kolejne dwa ciała zakatowanych ofiar rosyjskiej okupacji odnaleziono w obwodzie kijowskim - powiadomiła policja. To dwaj mężczyźni ze śladami tortur, jeden miał kurtkę z naszywkami Akademii Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

Ciała dwóch mężczyzn zostały znalezione w lesie w powiecie buczańskim, obok dawnych rosyjskich okopów.

11:33

Unia Europejska nie powinna rozważać nałożenia nowych sankcji przeciwko Rosji w związku z wojną z Ukrainą, bo pogłębiłyby one kryzys energetyczny i byłyby szkodliwe dla Europy - przekazał w oświadczeniu minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

11:11

O sprowadzeniu ciał kolejnych 25 poległych wojskowych - powiadomiło ukraińskie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych.

Jak podano, proces ten odbywa się zgodnie z normami konwencji genewskich, a zaangażowane są w niego biuro rzecznika do spraw zaginionych w szczególnych okolicznościach oraz struktury siłowe.

Według stanu z 28 sierpnia ministerstwo ds. reintegracji sprowadziło ciała 541 żołnierzy ukraińskich poległych od początku inwazji rosyjskiej z 24 lutego. Ponadto 6 września powiadomiono o sprowadzeniu 25 ciał. 

10:57

Rosja straciła pełną kontrolę na regionem ługańskim. Wojska ukraińskie wkroczyły kilka dni temu do niewielkiej miejscowości Biłohoriwka pod Lisiczańskiem. Jak zauważają zagraniczne media: mała wieś - symbolika zwycięstwa ogromna.

10:20

Siły ukraińskie od początku wojny z Rosją zestrzeliły co najmniej 55 samolotów bojowych wroga. Te duże straty Moskwy są głównym powodem, dla którego rosyjskie myśliwce i bombowce nie odegrały ważnej roli w konflikcie - ocenił generał sił powietrznych USA James Hecker, cytowany przez portal Politico.

Ukraińcy zniszczyli rosyjskie samoloty, wykorzystując obronę przeciwlotniczą starego typu, rosyjskiego pochodzenia. Zmusili tym Rosjan do znacznego ograniczenia lotów bojowych.

Zestrzelenia te odcięły rosyjską piechotę od wsparcia powietrznego, potrzebnego do przejęcia i utrzymania terytorium - wyjaśnił generał Hecker na rozpoczętej w poniedziałek, trzydniowej konferencji amerykańskiej organizacji Stowarzyszenia Sił Powietrznych (AFA).

Brak obrony z powietrza był jedną z wielkich niespodzianek wojny, ponieważ większość obserwatorów oczekiwała, że Rosja wypracuje sobie przewagę w ukraińskiej przestrzeni powietrznej we wczesnych dniach inwazji. Ta porażka pozwoliła ukraińskim siłom powietrznym na przegrupowanie i przetrwanie niemal bez szwanku - skomentował portal Politico.

10:00

W Rosji formowane są bataliony ochotnicze na Syberii, do których angażuje się jako oficerów wykładowców uczelni wojskowej; świadczy to o istotnych problemach z zasobami ludzkimi w armii - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:20

Rosyjska Flota Czarnomorska wycofała część swoich okrętów podwodnych z portu w Sewastopolu na Półwyspie Krymskim do Noworosyjska w Kraju Krasnodarskim w południowej Rosji - poinformował brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Relokacja jest prawdopodobnie spowodowana niedawną zmianą poziomu zagrożenia w obliczu zwiększonych ukraińskich zdolności do uderzeń dalekiego zasięgu - oceniono w raporcie.

08:50

W Uzbekistanie spotkałem się z prezydentem (Władimirem) Putinem i przeprowadziliśmy bardzo obszerne dyskusje. I on pokazuje mi, że chce to (wojnę) zakończyć tak szybko, jak to tylko możliwe. Takie było moje wrażenie, ponieważ to, jak obecnie wyglądają sprawy, jest dość problematyczne. 200 jeńców zostanie wymienionych na podstawie porozumienia między stronami - poinformował prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji PBS.

Turecki przywódca nie podał więcej szczegółów na temat planowanej wymiany.

Zapytany o to, czy Rosja powinna móc zachować część terytorium Ukrainy, jaką opanowała od początku inwazji w lutym, Erdogan odparł: Nie, zdecydowanie nie". "Jeśli na Ukrainie ma zapanować pokój, oczywiście, zwrot ziem, które zostały najechane stanie się bardzo ważny. Takie są oczekiwania. (...) Przejęte ziemie zostaną zwrócone Ukrainie - zapewnił.

08:17

Od początku wojny w Ukrainie do Polski wjechało z tego kraju 6,413 mln osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało ponad 4,642  mln osób - poinformowała Straż Graniczna.

07:44

Wezwania do natychmiastowej aneksji samozwańczych republik w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, świadczą o tym, że ukraińska kontrofensywa wywołuje panikę wśród prorosyjskich separatystów i niektórych sił na Kremlu - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Z apelami o "niezwłoczne" referendum w sprawie przyłączenia do Rosji tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych wystąpiły w poniedziałek "izby społeczne" tych separatystycznych tworów, utrzymywanych przez Moskwę.

ISW ocenia, że aneksja okupowanych terytoriów w sytuacji, gdy Rosja nie opanowała całych obwodów ługańskiego i donieckiego byłaby "niespójna". Taki scenariusz oznaczałby, że "Rosja anektuje tereny, według definicji Kremla, częściowo okupowane przez Ukrainę".

07:35

Ukraińscy żołnierze odzyskują miejscowości obwodu donieckiego. W ostatich godzinach odbiły Jarowę i kontynuowały postępy w okolicach miasta Łyman.

07:11

Premier Ukrainy Denys Szmyhal i pierwsza dama Ołena Zełenska spotkali się w Londynie z brytyjskim królem Karolem III. Szmyhal i Zełenska w Wielkiej Brytanii uczestniczyli w pogrzebie królowej Elżbiety II.

Oboje podziękowali za stałe silne wsparcie Ukrainy ze strony Wielkiej Brytanii i osobiście króla. Podkreśliłem, że naród ukraiński z radością powita w przyszłości króla Karola III w naszym kraju - napisał Szmyhal.

Wcześniej Szmyhal poinformował, że podczas wizyty w Wielkiej Brytanii spotkał się z przewodniczącym brytyjskiej Izby Gmin sir Lindsayem Hoylem.

06:40

Wymiana jeńców pomiędzy Ukrainą i Rosją to bardzo trudny proces, którym zajmują się wyłącznie służby specjalne - powiedział PAP ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow. Jak podkreślił, Rosja ma przewagę w liczbie jeńców i bardzo ważny atut - obrońców Mariupola.

Nie dysponujemy konkretnymi danymi, dotyczącymi liczby rosyjskich jeńców, którzy są w rękach Ukrainy, nasze władze na ten temat milczą, co potwierdza, że sytuacja jest niekorzystna dla Ukrainy - ocenia Ołeh Żdanow, ukraiński ekspert wojskowy w rozmowie z PAP. 

06:11

Rozpoczęta w Nowym Jorku 77. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ posłuży jako platforma nacisku na Rosję, by zakończyła wojnę z Ukrainą - powiedziała przedstawicielka Departamentu Stanu USA Andrea Kalan w wywiadzie dla kanału internetowego "Freedom".

Według niej, podczas tygodnia wysokiego szczebla przywódcy krajów ONZ będą mówić o tym, że "wojna Rosji z Ukrainą narusza wszystkie fundamentalne zasady, na których opiera się ONZ" i że "Rosja narusza Kartę Narodów Zjednoczonych".

"Wszystkie kraje muszą współpracować, aby zakończyć tę wojnę" - powiedziała Kalan. Podkreśliła, że USA dbają o to, by Ukraina otrzymała "wszelkie niezbędne uzbrojenie, sprzęt i inne rodzaje pomocy dla udanej kontrofensywy".

05:27

Dwa tureckie prywatne banki Isbank i Denizbank, uważane za jedne z największych w Turcji, ogłosiły zakończenie świadczenia usług dla kart rosyjskiego systemu płatniczego "Mir", z którego Moskwa zaczęła korzystać po wycofaniu się z Rosji spółek Visa i Mastercard.

Isbank o komunikacie oświadczył, że "dąży do prowadzenia swojej działalności zgodnie z ustawodawstwem krajowym oraz prawem międzynarodowym, regulacjami i zasadami prowadzenia działalności komercyjnej".

Z kolei Denizbank zakomunikował: Obecnie nie jesteśmy w stanie świadczyć usług w Mirze. Bank działa zgodnie z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi sankcji.

05:22

Ukraińscy specjaliści IT zdobyli wszystkie dane osobowe najemników z tzw. grupy Wagnera poprzez zhakowanie jej strony internetowej - poinformował na Telegramie ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow.

Strona internetowa grupy Wagnera, która gromadzi rosyjskich przestępców na wojnie, została zhakowana przez Armię IT! - napisał Fiodorow.

Dodał, że rząd Ukrainy posiada wszystkie dane osobowe najemników. Każdy kat, morderca i gwałciciel zostanie surowo ukarany. Zemsta jest nieunikniona! - zapewnił minister.

05:15

Kryzysy żywnościowe i energetyczne boleśnie uderzyły w gospodarki wielu krajów, ale świat musi wiedzieć, co dokładnie je spowodowało i mieć pewność, że Putin nie wygra wojny z Ukrainą - powiedział w Nowym Jorku szef dyplomacji UE Josep Borrell w wideo, zamieszczonym na unijnym portalu multimedialnym.

Borrell, przebywający w Nowym Jorku z okazji 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego, wziął udział w dyskusji w ramach Rady Atlantyckiej, zatytułowanej "Od Ukrainy do państw amerykańskich: ochrona przed globalnymi wstrząsami".

Zaznaczył, że konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę stały się bardzo poważne dla krajów Ameryki Łacińskiej. Region ten ma najniższe na świecie wskaźniki rozwoju gospodarczego, najwyższy od 15 lat poziom inflacji i gwałtowny wzrost ubóstwa. 

Borrell zapewnił także, iż Ukraina będzie najważniejszym tematem rozmów ministrów spraw zagranicznych podczas tej sesji ZO ONZ.

05:11

Premier Słowenii Robert Golob i kanclerz Niemiec Olaf Scholz osiągnęli porozumienie w sprawie "okrężnej" wymiany pojazdów wojskowych, w ramach której Ukraina zostanie wzmocniona czołgami M55S - poinformowała agencja STA.

Słowenia ma wysłać na Ukrainę 28 zmodernizowanych czołgów M55S, a za to ma otrzymać od Niemiec 40 pojazdów transportowych, wśród nich 35 ciężarówek bojowych i 5 wojskowych zbiorników na wodę.

M-55S to zmodernizowana wersja przestarzałego radzieckiego czołgu T-55, który jest wyposażony w 105-mm armatę, aktywny pancerz i ulepszony system kierowania ogniem.

Słowenia otrzymała zmodernizowane T-55 w 1999 r. Siły zbrojne tego kraju dysponowały łącznie 30 takimi maszynami.