Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne, w tym 10-letnie dziecko, w ataku rakietowym sił rosyjskich na wieś pod Pokrowskiem w obwodzie donieckim. Jedna osoba zginęła też w wyniku ostrzału miasta Toreck. Drony morskie typu Sea Baby zostały niedawno wyposażone w wyrzutnie rakietowe Grad. „W nocy z poniedziałku na wtorek skutecznie użyliśmy tego uzbrojenia przeciwko Rosjanom na Mierzei Kinburnskiej na południu kraju” – przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Środa była 820. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą zbieraliśmy dla Was w raporcie z dnia 22.05.2024.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:36

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, który wziął udział w spotkaniu szefów MSZ Polski, Niemiec i Francji, powiedział że żyjemy w "momencie dramatycznym", ze względu na wojnę na Ukrainie, wybory europejskie i niepewność co do wyniku wyborów w USA.

21:33

Na konferencji "From crisis to future. New responsibilities for museums in Ukraine", która odbędzie się w Berlinie 28 - 29 maja, ponad sto ukraińskich muzeów zaprezentuje wspólne propozycje strategii odbudowy Ukrainy. Będzie to największe spotkanie muzealników z przedstawicielami rządów Polski, Niemiec i Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji.

21:32

Rosyjski imperializm musi zostać zatrzymany, inaczej Rosja kolejny raz napadnie na kolejne kraje - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z uczestnikami konferencji PISM Strategic Ark. Zaapelował o podnoszenie na Zachodzie wydatków na obronność i ciągłe wspieranie Ukrainy nowoczesnym sprzętem.

12:55

Brytyjski i amerykański wywiad mają dowody na to, że Chiny już dostarczają, albo będą dostarczać Rosji śmiercionośną broń do wykorzystania przeciwko Ukrainie - poinformował brytyjski minister obrony Grant Shapps.

10:48

Rząd Szwecji utworzy specjalny budżet wsparcia wojskowego dla Ukrainy na łączną kwotę 75 mld koron (ok. 6,4 mld euro) na lata 2024-26, aby "kraj ten mógł długoterminowo odpierać rosyjską agresję".

10:40

Opracowane przez nas drony morskie typu Sea Baby zostały niedawno wyposażone w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Grad; w nocy z poniedziałku na wtorek skutecznie użyliśmy tego uzbrojenia przeciwko Rosjanom na Mierzei Kinburnskiej na południu kraju - powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

09:47

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne, w tym 10-letnie dziecko, w ataku rakietowym sił rosyjskich na wieś pod Pokrowskiem w obwodzie donieckim Ukrainy - poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego. Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzału miasta Toreck - podał szef donieckich władz wojskowych Wadym Fiłaszkin.

08:25

Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła wszystkie 24 drony Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę ostatniej nocy - poinformował dowódca sił powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk.

06:50

Według strony ukraińskiej od 10 maja rosyjska armia straciła około 2 tysięcy żołnierzy oraz znaczne ilości sprzętu wojskowego, w tym czołgów i wozów bojowych. Sztab Generalny przyznał, że na niektórych odcinkach frontu, w tym na kierunku pokrowskim, "sytuacja wymagała od sił ukraińskich przeprowadzenia manewru w celu optymalizacji zajmowanych pozycji". W komunikacie, na który powołuje się "Ukraińska Prawda" podkreślono, że ukraińscy obrońcy kontratakują i podejmują działania w celu wzmocnienia stabilności obrony.

06:40

Sztab Generalny ukraińskiej armii w wieczornym komunikacie podkreślił, że Rosjanie kontynuują działania zaczepne na większości kierunków, przede wszystkim w obwodzie donieckim, gdzie na kierunku pokrowskim agresor minionej doby 23 razy podejmował bezskuteczne próby sforsowania ukraińskich linii obrony. Podobną aktywność rosyjskie siły wykazują na kierunku charkowskim.

06:30

Ukraińskie media, powołując się na źródła wojskowe, donoszą, że we wtorek Rosjanie 34 razy ostrzeliwali przygraniczne miejscowości w obwodzie sumskim. Celem ataków były, m.in. obiekty infrastruktury energetycznej. Część mieszkańców została pozbawiona energii elektrycznej.