Rosyjskie wojska atakujące Bachmut na wschodzie Ukrainy osiągnęły tam częściowy sukces - poinformował w środę wieczorem sztab generalny ukraińskiej armii. W rejonie miejscowości Hwardijske na anektowanym Krymie, gdzie mieści się rosyjska baza lotnicza, doszło do wybuchu. W sieci pojawiły się zdjęcia i nagrania pokazujące kłęby dymu. Kreml zapowiada długotrwałą wojnę w Ukrainie! Jak oświadczył rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow, jedyną drogą osiągnięcia przez Rosję swych celów w tym państwie jest operacja wojskowa. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą relacjonowaliśmy dla was w naszym raporcie dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:40

Dziękuję francuskim mediom za to, że wspierają Ukrainę, ale doniesienia o rzekomym przekazaniu nam przez Paryż myśliwców Mirage 2000 nie są prawdziwe - oznajmił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow podczas wspólnej konferencji prasowej ze swoim chorwackim odpowiednikiem Mario Banożiciem.

20:32

"W Bachmucie na wschodzie Ukrainy walczy około 6 tys. zawodowych najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera i około 20-30 tys. innych najemników tej formacji, w tym zwerbowanych w więzieniach" - poinformował w środę przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley.

Jak dodał, Grupa Wagnera ponosi "ogromne straty" w rejonie Bachmutu.

Siły rosyjskie próbują zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. 


20:02

"Polskie lub czeskie myśliwce MiG-29 pomogą naszej armii, ale nie stanowią znaczącego wsparcia, podobnie jak francuskie Mirage 2000 lub brytyjsko-niemiecko-włoskie Tornado; pilnie potrzebujemy samolotów wielozadaniowych czwartej generacji i nowszych, takich jak amerykańskie F-16" - ocenił w środę rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

19:44

"Sytuacja wokół okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie poprawia się, wzrasta aktywność militarna, apeluję do Moskwy i Kijowa o współpracę w zabezpieczeniu tego obiektu" - powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi w środę podczas wizyty w elektrowni na południu Ukrainy.

To druga wizyta Grossiego w tej największej w Europie siłowni atomowej.

19:24

"Musimy pozbyć się iluzji, że kompromis ze złem coś nam da; wrogowie wolności muszą przegrać" - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas zorganizowanego przez władze USA wirtualnego Szczytu dla Demokracji. Wezwał przy tym do zwiększenia presji na Rosję i pomocy Ukrainie.

18:48

"Rosyjskie wojska atakujące Bachmut na wschodzie Ukrainy osiągnęły tam częściowy sukces" - poinformował w środę wieczorem sztab generalny ukraińskiej armii, potwierdzając doniesienia amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Dowództwo w Kijowie zapewniło jednak, że miasto wciąż jest skutecznie bronione.

W ciągu minionego tygodnia siły agresora opanowały kolejnych 5 proc. obszaru Bachmutu i obecnie kontrolują ok. 65 proc. powierzchni tego miasta. Najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera najprawdopodobniej wkroczyli na teren zakładów AZOM na północy Bachmutu i odnotowują sukcesy w zajmowaniu kolejnych fragmentów miejscowości - powiadomił ISW.

18:03

W rejonie miejscowości Hwardijske na anektowanym Krymie, gdzie mieści się rosyjska baza lotnicza, doszło do wybuchu - poinformował w środę ukraiński portal Suspilne, powołując się na mieszkańców.

Portal Krym.Realii, związany z Radiem Swoboda, informuje o widocznych kłębach dymu.  

17:30

"Ukraina nigdy nie była i nie będzie pozostawiona sama sobie, bo Ukraińcy walczą dla nas wszystkich i za nas wszystkich. Jeśli nie powstrzymamy Rosji, to Rosja pójdzie o wiele dalej" - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda uczestniczył w środę zdalnie w Drugim Szczycie dla Demokracji zorganizowanym przez prezydenta USA Joe Bidena.

Jak zauważył, Ukraińcy dzielnie opierają się atakowi rosyjskiemu. "Jestem dumny, że Polacy i inne narody zaoferowały Ukraińcom silne wsparcie, ponieważ wolny, demokratyczny świat nie jest tylko koncepcją teoretyczną, ale prawdziwą społecznością wartości" - podkreślił Duda.

17:09

Dwie osoby zginęły w rejonie iziumskim w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy, gdy ich samochód najechał na minę przeciwczołgową; dwie inne osoby są ranne - podała w środę ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

"Samochód osobowy jadący gruntową drogą polną w pobliżu miasta Barwinkowe najechał na minę przeciwczołgową. W wyniku eksplozji dwie osoby zginęły na miejscu, inne dwie osoby zostały ranne" - głosi komunikat, opublikowany na serwisie Telegram.

16:42

Armia ukraińska dysponuje dronami szturmowymi, które mogą pokonać dystans 3 tys. kilometrów - oświadczył w środę Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO). Wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow poinformował we wtorek, że pierwsze trzy kompanie dronów wyprodukowanych na Ukrainie są już gotowe do walki. Wyjaśnił, że aparaty mają wykonywać misje rozpoznawcze i uderzeniowe.

15:22

W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) ogłoszenie przez Rosję planu rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi to kolejny szantaż - podkreślił przedstawiciel HUR Andrij Czerniak.

"Kontrolujemy sytuację na terytorium Białorusi, zwłaszcza miejsca rozlokowania rosyjskich sił. Kontrolujemy sytuację też wewnątrz Rosji" - oznajmił Czerniak, cytowany w środę przez HUR.

Jak dodał, jest to priorytetem zarówno służb ukraińskich, jak i międzynarodowych. "Totalna kontrola" - podkreślił.

14:54

Kreml zapowiada długotrwałą wojnę w Ukrainie! Jak oświadczył rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow, jedyną drogą osiągnięcia przez Rosję swych celów w tym państwie jest operacja wojskowa. Pieskow twierdzi, że obecnie stosowanie metod politycznych i dyplomatycznych jest w przypadku Ukrainy - jak to ujął - niewykonalne. 

14:17

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował w środę, że przetestował dostarczone Ukrainie niemieckie bojowe wozy piechoty Marder. Minister nazwał je "wspaniałym przykładem niemieckiej jakości".

"Marder to wspaniały przykład niemieckiej jakości. Sam to sprawdziłem. Z niecierpliwością czekamy na szybkie oswojenie Leopardów" - napisał Reznikow na Twitterze. Minister podziękował za dostawy broni władzom Niemiec i narodowi niemieckiemu.

13:48

W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu, mieście na południu Ukrainy, Rosjanie zaczęli przygotowania do fikcyjnych wyborów regionalnych, które mają się odbyć we wrześniu br. - poinformował w środę lojalny wobec Kijowa mer Iwan Fedorow.

Mer dodał, że w okupowanym ukraińskim mieście Rosjanie zarejestrowali filie swoich partii politycznych i powołali strukturę, którą nazywają "komisją wyborczą" obwodu zaporoskiego. Część tego ukraińskiego regionu jest okupowana przez Rosję.

13:28

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z agencją AP zaprosił przywódcę Chin Xi Jinpinga do złożenia wizyty w Kijowie. W Pekinie rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning oświadczyła z kolei, że nie ma do przekazania żadnych informacji w tej sprawie.

Obaj przywódcy nie rozmawiali ze sobą, odkąd w lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Mimo to Pekin przedstawił w ubiegłym miesiącu swój 12-punktowy plan „politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego” i kreuje się na potencjalnego mediatora.

Xi rozmawiał natomiast na temat wojny na Ukrainie z Władimirem Putinem, którego w czasie swojej wizyty w Moskwie w ubiegłym tygodniu nazywał „drogim przyjacielem” – podkreśla agencja Reutera.

13:13

Wywiezione z Ukrainy do Rosji dzieci są poddawane rusyfikacji, odbiera się im dokumenty - mówi ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec, cytowany w środę przez RBK-Ukraina. Według niego rosyjskie rodziny biorą pod opiekę ukraińskie dzieci dla pieniędzy.Łubinec przekazał, że po wywiezieniu do Rosji dzieciom zabierane są ukraińskie dokumenty, akt urodzenia i wydawane są im rosyjskie dokumenty.

Dzieciom zabrania się mówić po ukraińsku i nazywać się Ukraińcami - dodał.Dzieciom opowiada się, że nie istnieje takie państwo jak Ukraina i że nie ma takiego narodu jak ukraiński - kontynuował Łubinec

12:19

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi przybył do okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy - poinformował koncern Enerhoatom.

Jak podkreślono, to druga wizyta Grossiego w tej największej w Europie siłowni atomowej od rozpoczęcia rosyjskiej okupacji.

Grossi chce sprawdzić, jak zmieniła się sytuacja na terenie obiektu, ma rozmawiać z pracownikami oraz zagwarantować rotację członków misji MAEA, działającej w elektrowni od września.

12:09

Rosyjscy okupanci na zajętych terytoriach Ukrainy ograniczają pomoc medyczną dla miejscowej ludności cywilnej, przeznaczając placówki zdrowia wyłącznie na leczenie rannych żołnierzy - poinformowała ukraińska wiceminister obrony Hanna Malar.

Opisała sytuację w miejscowości Nowowasyliwka w obwodzie zaporoskim, gdzie miejscowy szpital został przekształcony w rosyjski szpital wojskowy, w którym umieszczono ponad 200 rannych żołnierzy.

11:33

Jest zbyt wcześnie, aby mówić o naszym zwycięstwie w bitwie o Bachmut, lecz z pewnością pokazuje to niezdolność Rosjan do osiągnięcia zwycięstwa - powiedział były minister obrony Ukrainy Andrij Zahorodniuk w wywiadzie udzielonym amerykańskiej edycji tygodnika "Newseek".

Zahorodniuk powiedział, że pomimo doniesień sugerujących, że Moskwa przygotowuje się do przeciągającego się konfliktu, Rosjanie "panikują", gdyż nie są w stanie przejąć kontroli nad Bachmutem, małym miastem w obwodzie donieckim, o które walki trwają od siedmiu miesięcy.

11:28

Przekazane Ukrainie brytyjskie czołgi Challenger 2 nie zostaną wysłane na linie frontu, dopóki nie dostarczone zostaną też niemieckiej produkcji Leopardy 2 i nie będzie można utworzyć brygady czołgów - powiedział brytyjski analityk wojskowy prof. Michael Clarke.

Dodał, że nie spodziewa się działań przez kolejny miesiąc, ponieważ mokry teren zmusiłby czołgi do wjechania na drogi, co wystawiłoby je na ataki wroga, ale kiedy 50 do 100 czołgów zostanie zgromadzonych na suchym terenie, będzie to inna sprawa. "Jeśli zrobią to prawidłowo, ze wszystkimi pojazdami opancerzonymi, które jadą z nimi i całym wsparciem i całą resztą, przetną wszystko, co Rosjanie mają na froncie. Ale muszą to zrobić dobrze i dlatego nie pójdą wcześniej" - powiedział.

09:52

Ukraińskie siły w ciągu doby odparły na wschodzie kraju prawie 60 rosyjskich ataków - informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjskie straty minionej doby oszacowano na 610 żołnierzy. Łączne osobowe straty rosyjskie według ukraińskich szacunków wynoszą 172 340.

09:50

Pierwsze trzy kompanie dronów wyprodukowanych na Ukrainie są już gotowe do walki; jest to nowe podejście do prowadzenia działań wojennych - poinformował wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.

Drony mają wykonywać misje rozpoznawcze i uderzeniowe. Będą wykorzystywane do kierowania artylerią, pomogą żołnierzom w osiągnięciu jak największej skuteczności w walkach miejskich i w ratowaniu życia - wyjaśnił.

09:43

W donbaskim mieście Bachmut trwają walki, choć rosyjskie szturmy są wciąż na zmniejszonym poziomie w porównaniu z ostatnimi tygodniami - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Przekazano też, że w niedzielę rosyjskie media twierdziły, iż Grupa Wagnera przejęły pełną kontrolę nad kompleksem fabrycznym Azom na północ od centrum Bachmutu, jednak obszar ten prawdopodobnie pozostaje terenem walk, podobnie jak to było przez ostatnie dwa tygodnie.

08:40

ISW ocenia, że Jewgienij Prigożyn, szef Grupy Wagnera, może "trollować" Kreml i wykorzystuje swoje wpływy w rosyjskich mediach, by pokazać siebie jako potencjalnego kandydata na prezydenta Rosji w wyborach w 2024 r.

Ośrodek zaznacza, że niedawno Prigożyn udzielił rosyjskim mediom wywiadu, podczas którego wyglądał, jakby naśladował sposób wypowiedzi Władimira Putina. Mogła to być "cicha kpina" z Putina albo delikatna sugestia, że Prigożyn mógłby zostać prezydentem - piszą amerykańscy  eksperci.

08:13

Ukraina nie może przegrać trwającej od siedmiu miesięcy bitwy o Bachmut na wschodzie kraju, żeby Władimir Putin nie poczuł krwi - oświadczył ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie z agencją Associated Press.

08:12

Podczas grudniowego spotkania z przedstawicielami rosyjskiej elity rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow ostrzegł, że wojna w Ukrainie będzie się przeciągać i wszystko "stanie się dużo trudniejsze" - informuje brytyjski dziennik "The Guardian", który dotarł do uczestników spotkania.

07:10

ISW twierdzi, że rosyjskie oddziały czynią postępy w Bachmucie. Według amerykańskiego think-tanku wagnerowcy opanowali kompleks przemysłowy Azom oraz że Rosjanie kontrolują już 65 proc. miasta.

06:55

Sąd w Rosji skazał na dwa lata więzienie ojca 13-latki, która narysowała w szkole antywojenny plakat. On sam publikował w mediach społecznościowych antykremlowskie wpisy.

05:50

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała Rosjan, by nie adoptowali dzieci, które jak to określiła, zostały w czasie wojny  "skradzione" na Ukrainie i wywiezione do Rosji - podał Reuters.

"Jeszcze raz przypominam wszystkim rosyjskim tzw. rodzicom adopcyjnym i "opiekunom": prędzej czy później będziecie musieli odpowiedzieć" - dodała.

Według ukraińskiego ministerstwa ds. reintegracji terenów okupowanych, za nielegalnie deportowane uważa się obecnie 19 514 ukraińskich dzieci.